Azyl dla Assange'a: Szwecja wzywa na dywanik ambasadora Ekwadoru

16.08.2012 18:21
Julian Assange

Julian Assange (Fot. Kirsty Wigglesworth AP)

Po tym, jak Ekwador przyznał azyl polityczny założycielowi Wikileaks Julianowi Assange'owi, Szwecja wezwała na dywanik ambasadora tego kraju. Z kolei Wielka Brytania grozi zniesieniem dyplomatycznego statusu ekwadorskiej ambasady w Londynie.


Assange około dwa miesiące temu zbiegł do ekwadorskiej ambasady w Londynie. Dziś prezydent Ekwadoru podjął decyzję o przyznaniu mu azylu dyplomatycznego. Szef MSZ Ekwadoru Ricardo Patino argumentował, że "decyzję podjęto, żeby chronić jego życie przed groźbą prześladowania w Stanach Zjednoczonych".

Przed ucieczką Assange oczekiwał w Londynie na ekstradycję do Szwecji, gdzie ma być sądzony za gwałt i napastowanie seksualne. Założyciel Wikileaks boi się jednak, że ze Szwecji zostanie ekstradytowany do USA, gdzie odpowiadałby za ujawnienie tajnych amerykańskich depeszy dyplomatycznych.

Szwecja wezwała na dywanik ekwadorskiego ambasadora w Sztokholmie. - Ambasador jest oczekiwany w ministerstwie lada chwila. Zarzuty, jakie sformułował ekwadorski szef MSZ, są poważne. Nie możemy zaakceptować tego, żeby Ekwador wstrzymywał europejskie postępowanie sądowe i współpracę między europejskimi sądami - powiedział Anders Joerle, rzecznik szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Wielka Brytania nie pozwoli na wyjazd Assange'a

Szef brytyjskiego Forign Office William Hague zapowiedział już, że nie zapewni Assange'owi bezpiecznego wyjazdu do Ekwadoru. - Nie ma żadnej podstawy prawnej, która by nas do tego zobowiązywała - oświadczył Hague. Dodał, że Wielka Brytania jest "zdeterminowana" by wydalić założyciela Wikilekas do Szwecji.

Minister Patino poinformował, że jeśli Wielka Brytania nie pozwoli Assange'owi na wyjazd z kraju, wówczas "pozostanie on pod ochroną ambasady".

Patino potwierdził, że Wielka Brytania groziła na piśmie, że "przypuści szturm na ambasadę, jeśli Ekwador nie przekaże Juliana Assange'a". Minister powiedział, że Ekwador "z całą mocą odrzuca te groźby" i stwierdził, że zaatakowanie ambasady naruszyłoby Konwencję Wiedeńską.

Londyn ostrzega też, że może znieść dyplomatyczny status ekwadorskiej ambasady w Londynie, powołując się na swoją ustawę o placówkach dyplomatycznych i konsularnych z 1987 roku. Ustawa pozwala brytyjskim władzom na cofnięcie immunitetu dyplomatycznego.

Assange nie może opuścić ekwadorskiej ambasady, bo w każdej chwili może zostać aresztowany przez brytyjską policję.

Zobacz także
Komentarze (142)
Zaloguj się
 • zejman02

  0

  Jankesi, pedofila Polańskiego za gwałt na nieletniej, z taką zaciekłością nie ścigają!!! Naród "wybrany" ma zapewnioną bezkarność.

 • tybet64

  Oceniono 5 razy 1

  Z kolei Wielka Brytania grozi zniesieniem dyplomatycznego statusu ekwadorskiej ambasady w Londynie.

  Szmaciane jankeskie dupolizy.

 • qwww

  Oceniono 17 razy 9

  BRAWO EKWADOR !

  "Z kolei Wielka Brytania grozi zniesieniem dyplomatycznego statusu ekwadorskiej ambasady w Londynie. "
  kuriozum - a jak Iran pod koniec lat '70 "zniósł dyplomatyczny status ambasady USA", to do tej pory żydki USraelskie łkają, że to bezprawie było, niezgodne z konwencjami
  czyli GB staje się dzikim krajem... bo ambasady są eksterytorialne od zawsze
  zawsze prześladowani politycznie tam się chronili, nawet komuniści nie próbowali takich sztuczek (np. kard. Mindszenthy ukrywał się lat kilkanaście w ambasadzie, bodajże Austrii, na Węgrzech)

 • yarrrr

  Oceniono 17 razy 9

  Ameryka staje się powoli państwem totalitarnym. Trzeba być zaślepionym idiotą albo bezdusznym kawałem mięcha, by tego nie rozumieć i nie widzieć.

 • przeplot

  Oceniono 16 razy 12

  "Patino potwierdził, że Wielka Brytania groziła na piśmie, że "przypuści szturm na ambasadę, jeśli Ekwador nie przekaże Juliana Assange'a"."
  ...
  "Londyn ostrzega też, że może znieść dyplomatyczny status ekwadorskiej ambasady w Londynie, powołując się na swoją ustawę o placówkach dyplomatycznych i konsularnych z 1987 roku."

  I to wszystko z tego powodu, że pewien Australijczyk nie założył prezerwatywy?! Cóż za determinacja-szkoda, że nie wykazywali takiej wtedy, gdy Niemcy przebywali w Polsce na wycieczce zorganizowanej przez Wermacht:)) Polskie mohery zostały pobite na głowę :))
  Zresztą, może i Anglicy mają rację...gdyby częściej używano prezerwatyw to Anglii by nie spotykały takie nieszczęścia jak rodzina królewska czy Tony Blair...

 • gruzek

  Oceniono 12 razy -8

  Trzeba być skończonym idiotą by w sieci publikować takie wiadomości, no ale dla sławy robi się wszystko. Dziwię się że ten facet jeszcze żyje.

 • bravissimo999

  Oceniono 18 razy 12

  Aż tak groźne jest ujawnianie prawdy o mechanizmach dyplomacji i "demokracji"?

 • blue911

  Oceniono 19 razy 11

  Tak wyglada prawdziwe oblicze "demokracji" zachodniej! Oni krzycza o wolnosciach tylko wtedy ,jak im to jest na reke!!!!

 • akaneko

  Oceniono 9 razy -3

  Koledzy z chińskiej ambasady
  a nie chcielibyście wpaść na herbatkę do ambasady Ekwadoru w Londynie na herbatkę ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje