Azyl dla Assange'a: Szwecja wzywa na dywanik ambasadora Ekwadoru

Julian Assange

Julian Assange (Fot. Kirsty Wigglesworth AP)

Po tym, jak Ekwador przyznał azyl polityczny założycielowi Wikileaks Julianowi Assange'owi, Szwecja wezwała na dywanik ambasadora tego kraju. Z kolei Wielka Brytania grozi zniesieniem dyplomatycznego statusu ekwadorskiej ambasady w Londynie.


Assange około dwa miesiące temu zbiegł do ekwadorskiej ambasady w Londynie. Dziś prezydent Ekwadoru podjął decyzję o przyznaniu mu azylu dyplomatycznego. Szef MSZ Ekwadoru Ricardo Patino argumentował, że "decyzję podjęto, żeby chronić jego życie przed groźbą prześladowania w Stanach Zjednoczonych".

Przed ucieczką Assange oczekiwał w Londynie na ekstradycję do Szwecji, gdzie ma być sądzony za gwałt i napastowanie seksualne. Założyciel Wikileaks boi się jednak, że ze Szwecji zostanie ekstradytowany do USA, gdzie odpowiadałby za ujawnienie tajnych amerykańskich depeszy dyplomatycznych.

Szwecja wezwała na dywanik ekwadorskiego ambasadora w Sztokholmie. - Ambasador jest oczekiwany w ministerstwie lada chwila. Zarzuty, jakie sformułował ekwadorski szef MSZ, są poważne. Nie możemy zaakceptować tego, żeby Ekwador wstrzymywał europejskie postępowanie sądowe i współpracę między europejskimi sądami - powiedział Anders Joerle, rzecznik szwedzkiego ministerstwa spraw zagranicznych.

Wielka Brytania nie pozwoli na wyjazd Assange'a

Szef brytyjskiego Forign Office William Hague zapowiedział już, że nie zapewni Assange'owi bezpiecznego wyjazdu do Ekwadoru. - Nie ma żadnej podstawy prawnej, która by nas do tego zobowiązywała - oświadczył Hague. Dodał, że Wielka Brytania jest "zdeterminowana" by wydalić założyciela Wikilekas do Szwecji.

Minister Patino poinformował, że jeśli Wielka Brytania nie pozwoli Assange'owi na wyjazd z kraju, wówczas "pozostanie on pod ochroną ambasady".

Patino potwierdził, że Wielka Brytania groziła na piśmie, że "przypuści szturm na ambasadę, jeśli Ekwador nie przekaże Juliana Assange'a". Minister powiedział, że Ekwador "z całą mocą odrzuca te groźby" i stwierdził, że zaatakowanie ambasady naruszyłoby Konwencję Wiedeńską.

Londyn ostrzega też, że może znieść dyplomatyczny status ekwadorskiej ambasady w Londynie, powołując się na swoją ustawę o placówkach dyplomatycznych i konsularnych z 1987 roku. Ustawa pozwala brytyjskim władzom na cofnięcie immunitetu dyplomatycznego.

Assange nie może opuścić ekwadorskiej ambasady, bo w każdej chwili może zostać aresztowany przez brytyjską policję.

Zobacz także
 • Assange pojawił się w niedzielę publicznie po raz pierwszy od dwóch miesięcy. Przemówił z okna ambasady Ekwadoru w Londynie List żelazny, tajne mediacje, szturm Anglików... Możliwe scenariusze zakończenia sprawy Assange'a
Komentarze (142)
Azyl dla Assange'a: Szwecja wzywa na dywanik ambasadora Ekwadoru
Zaloguj się
 • dzikowy

  Oceniono 81 razy 69

  Teraz to już na 100% wiadomo, że nie chodzi o żaden gwałt. Nikt nigdy nie ścigał gwałcicieli po całym świecie z taką pasją.

 • ppiskozub

  Oceniono 50 razy 46

  Ciekawe czy gdyby Amerykanie go schwytali wczesniej to Szwedzi tez by sie upominali o ekstradycje? Czy juz byloby wszystko OK?

 • steneto

  Oceniono 48 razy 40

  Jak Rosjanie chca aby wydac szefa terrorystow z Czeczenii - to rzad UK im daje azyl i mowi o prawach czlowieka. A Assange' a chca wydac Yankesom aby go zakatowali...

 • hassprediger

  Oceniono 52 razy 36

  Niech się Szwedzi z tymi gwałtami nie ośmieszają, rozumiem ich Szwedki, same mu do łóżka właziły i tyłki nadstawiały, to Szwedów rogi bolą, ale to raczej one powinny być oskarżone o lekkie prowadzenie się, ale zawsze można oskarżyć faceta...

 • concha

  Oceniono 35 razy 31

  To ze Ekwador przyznal azyl nie dziwi. Bo kraje Ameryki Południowej maja bogata tradycję prawa azylowego i włozyły duzy wkład w tę dzieidzinę prawa między narodowego i dyplomacji.
  A co do Assange i USA: od samego początku byo wiadomo, że mu AMerykanie tego nie darują. Bo był dla nich wrogiem publicznym wiekszym niz Osama bin Laden. bezzmian.redblog.poranny.pl/2010/12/02/julian-assange-szef-wikileaks-wrog-publiczny-numer-jeden-bardziej-niz-osama-bin-laden/

 • londoner777

  Oceniono 41 razy 31

  wcale bym sie nie zdziwił gdyby te dziewczyny co go oskarzaja o gwalt to były prostytutki wynajęte przez CIA, albo jakies inne agentki (w wywiadzie to norma) , nie wiedzieli jak mu sie dobrać do skory, to oskarżyli go o gwałt ,
  Assange nie ma nawet żadnego wyroku a tu taka aferę nakręcili żeby go tylko przesłuchać , a w sumie nie można deportować nie winnego człowieka tylko dla przesłuchania

  – Zobaczcie gdzie to wszystko zmierza, a będzie coraz gorzej, totalna kontrola i podporządkowanie każdego człowieka na tej planecie za kilkadziesiąt lat – taki jest cel tego wszystkiego - zniewolenie czlowieka , TOTALITARYZM wersja 2.0 , (gdzie obywatel sam wierzy w to, ze to dla jego dobra)

 • maquis.drake

  Oceniono 27 razy 27

  Szturm na ambasadę innego kraju? Musieliby być idiotami żeby na to pójść. Jeśli faktycznie była taka groźba to jest to zwykły blef. Z tego tekstu wyłania się impas. Ani on ambasady nie opuści ani anglicy nie mogą tak sobie bez konsekwencji tam wejść. Pogwałciliby podstawowe prawa dyplomacji. To jak strzał w stopę. A szwedzi? Szwedzi grają swoją rolę. Ale to tylko gra pozorów. Wezwali ambasadora bo musieli jakoś zareagować.

 • mieetek

  Oceniono 25 razy 25

  Czekam na jakiegoś chińskiego "dysydenta", aby się ukrył w ambasadzie Wlk Brytwanny.
  No i proszę pokazać na żywo w telewizji szturm chińskich komandosów na tą ambasadę.
  Ale by była frajda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje