Jedyny śmigłowiec TOPR-u uległ awarii. Przez najbliższe dni nie będzie używany

Wczoraj podczas akcji ratunkowej na Kościelcu awarii uległ jedyny śmigłowiec TOPR-u Sokół - dowiedział się portal Gazeta.pl. Prawdopodobnie kamień uderzył w wirnik. Nie wiadomo jeszcze, kiedy będzie można go znów używać.
Śmigłowiec musiał awaryjnie lądować przy Zielonym Stawie w Dolinie Gąsienicowej. Awaria nastąpiła przy wyprawie do poszkodowanego na Kościelcu. Nikomu w czasie awarii nic się nie stało.

Na razie nie wiadomo, kiedy wróci do służby. Maszyna nadal znajduje się na miejscu awarii. Najprawdopodobniej dopiero w poniedziałek zbierze się komisja, która oceni uszkodzenia śmigłowca. W tym momencie ze Świdnika, gdzie znajdują się zakłady produkujące śmigłowce, jest ściągany uszkodzony element.

- Awaria jest utrudnieniem dla TOPR-u. Będzie dłuższy czas oczekiwania na pomoc i transport poszkodowanych z gór - mówi portalowi Gazeta.pl ratownik TOPR-u Tomasz Wojciechowski. Zapewnia jednak, że TOPR jest przygotowane do pracy bez śmigłowca i w razie potrzeby ma możliwość jego wypożyczenia od Słowaków.

Zobacz także
 • W drodze na Zawrat. Samotny ośmiolatek i zmarznięta rodzina - nietypowe wezwania ratowników TOPR-u
 • Tatry Skandal w Tatrach. Turyści oszukali ratowników i chcieli użyć śmigłowca TOPR-u jako taksówki
 • Ewelina Zwijacz-Kozica Udało się. Kobieta jednak ma szansę zostać TOPR-owcem. Przyjęli ją na staż
Komentarze (41)
Jedyny śmigłowiec TOPR-u uległ awarii. Przez najbliższe dni nie będzie używany
Zaloguj się
 • oleyu

  Oceniono 36 razy 28

  Gdyby akcje ratunkowe były by opłacane przez poszkodowanych lub ich ubezpieczycieli, jak to jest na całym świecie, śmigłowców byłoby kilka.

 • pocztmistrz_z_tczewa

  Oceniono 26 razy 22

  Moim zdaniem ten kamień nadaje się do użycia bez żadnych dodatkowych działań naprawczych.

 • distefano5

  Oceniono 25 razy 17

  Wydaje mi się że ubezpieczenia turystów powinny się stać obligatoryjne.

 • watyklan

  Oceniono 14 razy 8

  Takich helikopterów za pieniądze, które zwrócono i które w dalszym ciągu się przelewa watykańskiemu klerowi ile można byłoby kupić helikopterów ratujących życie? Policzy ktoś?

 • bumbum111

  Oceniono 9 razy 7

  W każdym innym cywilizowanym kraju w Europie trzeba się ubezpieczyć, żeby mieć darmową akcję ratowniczą. U nas oczywiście się nie da. Mam nadzieję że jak najszybciej to wprowadzą, może wreszcie Tatry przestaną być miejscem dla pseudoturystów w klapkach, bez pojęcia o górach

 • zebrzec

  Oceniono 8 razy 6

  k.. w tym krauju wszytko sie sypie: smigłowce, zarobki, sport, metro zalane, politycy tylko pierdza w stolki ci sami od kilkudzieciseiciu lat...

 • poborowy102

  Oceniono 6 razy 6

  za to się powinno płaić?
  ze strony TOPR:
  "W poniedziałek 6.08 w godzinach popołudniowych z Wiktorówek do zakopiańskiego szpitala przetransportowano dziecko ugryzione przez osę"
  Wiktorówki, czyli kaplica, gdzie są odprawiane msze i często ludzie stricte na msze tam przychodzą.
  "We wtorek 7.08 ratownicy udzielali pomocy na Hali Gąsienicowej – kontuzja stawu skokowego, na Hali Kondratowej – zasłabnięcie, w dol.Kościeliskiej – zachorowanie"
  Kupę rzeczy, które powinny być gwarantowane w ramach zwykłego ubezpieczenia zdrowotnego, ale mądrują tu agenci, płacić, płacić, ubezpieczać dodatkowo...

 • bez_alternatywy

  Oceniono 29 razy 5

  mógłby być jeszcze jeden albo nawet dwa ale forsa potrzebna na utrzymanie rządowych pasożytów 7 mld rocznie
  a teraz towarzysze aktywiści PO dawać minusy, bo za to wam płacą

 • triangle87

  Oceniono 20 razy 2

  Lepiej "zainwestować" w zepsute złomy F16, które leżą i rdzewieją niż kupić w porządny sprzęt dla poszkodowanych. W tym kraju nigdy nie będzie normalnie dopóki te SBskie i komunistyczne wymiociny nie znikną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje