ABW wkroczyła do posiadłości Plichtów

16.08.2012 09:17
Od 7 rano agenci ABW przeszukują mieszkania Marcina i Katarzyny Plichtów oraz pomieszczenia spółek mających związek z działalnością Amber Gold. Funkcjonariusze szukają w lokalach dokumentacji finansowej związanej m.in. z zakupem i sprzedażą złota. Jak nieoficjalnie dowiedział się Wprost.pl, małżeństwo Plichtów ma wkrótce usłyszeć zarzuty związane m.in. z fałszowaniem dokumentów bankowych.
Jak poinformowała ABW, funkcjonariusze działają na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Dzisiaj od rana przeszukują pomieszczenia 10 spółek oraz czterech innych obiektów mających związek z działalnością Amber Gold. Maciej Karczyński, rzecznik ABW, powiedział w rozmowie z Radiem TOK FM, że cztery sprawdzane obiekty to mieszkania należące do Plichtów. Śledczy szukają w lokalach dokumentacji finansowej związanej m.in. z zakupem i sprzedażą złota (faktury, rachunki, certyfikaty oraz inne dokumenty dotyczące płatności).

Nieoficjalnie: Będą zarzuty dla Plichtów

Jak podaje Wprost.pl, który jako pierwszy doniósł o akcji ABW, z nieoficjalnych informacji wynika, że małżeństwo Plichtów ma wkrótce usłyszeć zarzuty związane m.in. z fałszowaniem dokumentów bankowych i poświadczeniem nieprawdy. Chodzi o sfałszowany czek na 50 milionów złotych, który małżeństwo przedstawiło w sądzie rejestrowym. Pieniądze para "pożyczyła" z Amber Gold sp. z o.o. na objęcie udziałów w nowej spółce Amber Gold SA. Plichta zapewniał, że pożyczka została spłacona, na co ma potwierdzenie transakcji. "Gazeta Wyborcza" ustaliła jednak, że czek został sfałszowany.

- Mamy 100-proc. pewność, że potwierdzenie transakcji jest fałszywe i nie doszło do zrealizowania transakcji, które dokument rzekomo potwierdza - mówił gazecie Julian Krzyżanowski, menadżer ds. PR Alior Banku. Także dwa inne banki, z których miały spłynąć pieniądze, zapewniają, że takich przelewów nie było.

ABW twierdzi, że od momentu kiedy otrzymała pierwszą informację dotyczącą nieprawidłowości związanych z prowadzeniem spółki Amber Gold, funkcjonariusze cały czas zbierali i analizowali wszelkie informacje mogące świadczyć o ewentualnym popełnieniu przestępstwa. Jeszcze w maju br. taka informacja trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w której ABW złożyła zawiadomienie.

Specjalny zespół zajmie się sprawami związanymi z Amber Gold

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od początku lipca prowadzi postępowanie dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z działalnością Amber Gold. Śledczy sprawdzają między innymi zawiadomienie KNF o podejrzeniu, że spółka może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji. Prokuratura bada także zawiadomienie o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy przez AG, które wpłynęło w połowie czerwca od ABW za pośrednictwem BGŻ.

Jednocześnie prokuratorzy zajmują się zawiadomieniem złożonym na początku sierpnia przez Marcina Plichtę. Dotyczy ono "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników Komisji Nadzoru Finansowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

W Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku powołano specjalny zespół, który prowadzi sprawy związane z działalnością AG.

Zobacz także
Komentarze (329)
Zaloguj się
 • totapis500

  0

  Dobrze że sprawę przejęła prokuratura okręgowa bo rowerowa sobuie nie radził za dużo dostali kasy w formie łapówek.

 • adamo1798

  Oceniono 5 razy 3

  poszkodowanym państwo muuusi pokryć straty , a że państwo dysponuje kasą , którą my wpłacamy w formie podatków wychodzi na to , że my , którzy zamiast gruszkami na wierzbie zajmujemy się uczciwą pracą mamy płacić za te gruszki!!!! A tak na marginesie , delikatnie spytam czy gdyby gruszki na wierzbie obrodziły to zbierający te kokosy jaką dolę by nam wszystkim odpalili , przecież są też tacy , którzy zdążyli załapać się na te gruszki!!! Żądam w imieniu uczciwych i nie wierzących w bajki ciężko pracujących podatników , aby zająć 99% zysku z AG tym którzy się na ten kokos załapali i rozdzielenie tego pomiędzy nas.Przecież nam się też coś z tych gruszek należy!!!! Roszczenia wobec nas łatwo jest wysuwać , a gdzie w tym wszystkim jest druga strona medalu - zobowiązania- przecież ci naiwniacy chcieli ominąć podatki od zysków kapitałowych , czyli chcieli orżnąć państwo ( nas podatników) a jak się nacięli na lepszego od siebie oszusta to wyciągają rękę po państwowe ( nasze) bo tak łatwiej.....WARA OD NASZYCH PODATKÓW - NIKT WAS DO HAZARDU NIE ZMUSZAŁ, WIĘC RADŹCIE SOBIE SAMI - KRZYŻ NA DROGĘ I POWODZENIA PRZY NASTĘPNYCH "INWESTYCJACH" Głupich nie sieją - sami się rodzą - dla uciechy cwańszych od nich :-))))
  A tak przy okazji tydzień temu w kolekturze opłaciłem podatek od naiwnych w wysokości całych 3 PLN i kuźwa nie trafiłem szóstki pomimo iż zachęcali , że mam pomóc szczęściu - kto mi odda moje utopione okrągłe 3 PLN??? szukam innych płatników tego podatku od naiwnych , trzeba coś z tym zrobić , a najlepiej pozew zbiorowy i pozwać państwo ;-((((((

 • adamo1798

  Oceniono 4 razy 0

  @scantrax
  Taaaak maaaasz raaację , że poszkodowanym państwo muuusi pokryć straty , a że państwo dysponuje kasą , którą my wpłacamy w formie podatków wychodzi na to , że my , którzy zamiast gruszkami na wierzbie zajmujemy się uczciwą pracą mamy płacić za te gruszki!!!! A tak na marginesie , delikatnie spytam czy gdyby gruszki na wierzbie obrodziły to zbierający te kokosy jaką dolę by nam wszystkim odpalili , przecież są też tacy , którzy zdążyli załapać się na te gruszki!!! Żądam w imieniu uczciwych i nie wierzących w bajki ciężko pracujących podatników , aby zająć 99% zysku z AG tym którzy się na ten kokos załapali i rozdzielenie tego pomiędzy nas.Przecież nam się też coś z tych gruszek należy!!!! Roszczenia wobec nas łatwo jest wysuwać , a gdzie w tym wszystkim jest druga strona medalu - zobowiązania- przecież ci naiwniacy chcieli ominąć podatki od zysków kapitałowych , czyli chcieli orżnąć państwo ( nas podatników) a jak się nacięli na lepszego od siebie oszusta to wyciągają rękę po państwowe ( nasze) bo tak łatwiej.....WARA OD NASZYCH PODATKÓW - NIKT WAS DO HAZARDU NIE ZMUSZAŁ, WIĘC RADŹCIE SOBIE SAMI - KRZYŻ NA DROGĘ I POWODZENIA PRZY NASTĘPNYCH "INWESTYCJACH" Głupich nie sieją - sami się rodzą - dla uciechy cwańszych od nich :-))))
  A tak przy okazji tydzień temu w kolekturze opłaciłem podatek od naiwnych w wysokości całych 3 PLN i kuźwa nie trafiłem szóstki pomimo iż zachęcali , że mam pomóc szczęściu - kto mi odda moje utopione okrągłe 3 PLN??? szukam innych płatników tego podatku od naiwnych , trzeba coś z tym zrobić , a najlepiej pozew zbiorowy i pozwać państwo ;-((((((

 • michu-najlepszy

  Oceniono 8 razy 0

  Tak zrobią przegląd akt jak Bolek, kiedy był prezydentem przejrzał akta z IPN w własnej sprawie tylko później połowy brakowało.
  Z poważaniem

 • scantrax

  Oceniono 9 razy -3

  Kurde jak on mogl w ogole zalozyc Amber Gold skoro wiedzieli wszyscy ze byl skazany 3x za oszustwa?
  Gdzie tu jest prawo ja sie pytam? Teraz rzad powinien placic odszkodowania tym pokrzywdzonym ludziom.

 • blski

  Oceniono 1 raz 1

  Organy scigania w panstwie demokratycznym musza dzialac zgodnie z przepisami i przestrzegac praw. Dlatego tez sa czesto posadzane o nieudolnosc.
  W takich jak ten przypadkach przestepca ma olbrzymia przewage, poniewaz on nie dziala w ramach prawa.
  Urzednicy panstwowi pracuja 8 godzin dziennie i 5 dni w tygodni, oni maja swe rodziny i zycie poza praca, podczas gdy dla przestepcy jego przekrety sa jego zyciem.

 • volkszorn

  Oceniono 3 razy 1

  - Puk puk....
  - Kto tam?
  - Listonosz...
  - Nie wierze...
  - Otwieraj chamie, ABW nigdy nie klamie!

 • lehoo

  Oceniono 2 razy 2

  A co wy tam palicie ?
  Ja ? Radomskie, ale jak pan major woli, to Franz ma Camele.

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 1 raz 1

  o 14 wyjda na "obiat" :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje