Amber Gold działał nielegalnie, nie miał pozwolenia na handel złotem

Państwo pozwoliło m.in. na wyprowadzenie majątku na kilka dni przed zatrzymaniem Marcina P.

Państwo pozwoliło m.in. na wyprowadzenie majątku na kilka dni przed zatrzymaniem Marcina P. (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Jak podaje ?Rzeczpospolita?, Amber Gold nie uzyskał pozwolenia NBP na handel złotem, a mimo to prowadził taką działalność. Przez 4 lata żadna instytucja nie sprawdziła firmy Marcina Plichty, mimo że firma szeroko się reklamowała.
Marcin Plichta jako osoba karana nie mógł wpisać swojego przedsiębiorstwa do rejestru firm handlujących złotem. Działał więc bez zezwolenia. Przez 4 lata nikt nie sprawdził, czy Amber Gold może obracać kruszcem.

Taka działalność jest kontrolowana przez Narodowy Bank Polski. Jednak ten może sprawdzać tylko firmy starające się o wpis. Nie skontrolował Amber Gold, bo firma nie starała się o rejestrację. NBP ani żadna inna instytucja nie zainteresowały się firmą Plichty, mimo że ta szeroko się reklamowała. Samemu Plichcie grozi zaś nawet rok więzienia za prowadzenie takiej działalności bez zezwolenia. Dodatkowo sąd może go skazać na karę grzywny.

Plichta zapewniał, że Amber Gold ma 100 kg zł o wartości 60 mln zł. Jednak zdaniem ekspertów taka ilość kruszcu warta jest najwyżej 20 mln zł. Plichta chwalił się niedawno na konferencji prasowej, że tylko w pierwszej połowie roku zarobił na obrocie złotem 7 mln zł.

Jest wniosek o upadłość

Tymczasem, jak ustaliła gazeta, wierzyciele spółki zgłosili wniosek o upadłość. - Jeśli sąd przychyli się do wniosku, zostanie powołany tymczasowy zarządca majątku spółki, który odebrałby prawo do zarządzania dotychczasowym władzom - mówi "Rzeczpospolitej" Artur Bunk z kancelarii bunk-alliance, która przygotowała wniosek.

Zobacz także
 • Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold Dlaczego Amber Gold mógł działać? "Prokuratura nie działa i działać nie będzie"
Komentarze (244)
Amber Gold działał nielegalnie, nie miał pozwolenia na handel złotem
Zaloguj się
 • lord_viadro

  Oceniono 58 razy 56

  Panie Marcin P. ! bądź Pan człowiek ! przejedź sie Rowerem po 2 Piwach, nie wydaj Paragonu za papierosy, myknij 70 przed fotoradarem w zabudowanym , tuż przed tablicą koniec tegoż, spóźnij z deklaracją VAT 2 dni, bo inaczej nigdy Pana nie złapią.. a tak dla Przyzwoitości i pokazania jakie Sprawne Państwo mamy, choc 1 miesiąc Pan pogaruj..

 • hanzal

  Oceniono 44 razy 40

  W tym kraju co chwila się mówi o zmianie przepisów, zaostrzeniu przepisów itd itd itd

  ja się pytam po co, jeśli przepisów jest taka masa że urzędnicy już tych obecnych nie przestrzegają, nie wykonują prawa bo jest go za dużo.

  jak do tej pory, na każdą tego typu sytuację politycy reagują jak automat - trzeba uchwalić nowe przepisy,
  kto mądry wreszcie odważy się powiedzieć że król jest nagi, mamy PRZEREGULOWANY system
  praw jest tak dużo że nie da się ich już przestrzegać, same urzędy już nie przestrzegają tych praw które sejm masowo uchwala

  taki amber gold powinien jak najbardziej sobie działać bo powinna być swoboda umów gospodarczych
  a zwykły Kowalski powinien mieć wiedzę, że to co robi, robi na własny rachunek i ryzyko
  tylko tyle i aż tyle

  gdyby Kowalski był świadom w pełni ryzyka, to by się 100 razy zastanawiał

  w Polsce Kowalski jest oszukiwany zarówno przez oszukańczą firmę jak i przez Polskie Państwo które udaje że coś robi, czuwa, nadzoruje, sprawdza, a potem okazuje się to wszystko ściemą

 • zyzik4

  Oceniono 40 razy 36

  A prokuratorzy nie stwierdzali przestępstwa w jego działaniu. To jest naprawdę dziki kraj.

 • prof.miauczur

  Oceniono 27 razy 25

  Oto całe polskie państwo.
  Dziesiątki instytucji utrzymywanych po to "by obywatele żyli bezpiecznie", ale jak przychodzi co do czego to okazuje się że wszyscy piją tylko kawkę.
  A podsłuchiwać to ile instytucji nas może? Chyba już z dziewięć?

 • scurvy.seen

  Oceniono 23 razy 23

  Czy ktoś wierzy w to,że ten typ nie miał bardzo mocnej "kryszy"?A może ma ją nadal?

 • laksmana

  Oceniono 18 razy 16

  Problem w tym, że Amber Gold wcale złotem nie handlował, wmawiał tak tylko swoim fraje... tzn. klientom. W rzeczywistości wpłacane pieniądze utonęły w nieudanej inwestycji pt. OLT Express.

 • poppers68

  Oceniono 24 razy 16

  Moment - moment....
  Czy ktoś zarzucił administracjom amerykańskim odpowiedzialność za Lehmann Brothers i gigantyczny przekręt tej organizacji?
  Nie.
  Zatem jak widzę posty , że to wina Tuska ( a jakże ) to mnie krew zalewa.
  Zresztą, jeśli mielibyśmy rząd Kaczyńskiego, też bym to napisał.
  Mataczyki są wszędzie. To tylko od ludzi zależy, czy korzystają z oferty cyganów na zegarki po atrakcyjnej cenie na parkingu sprzed TESCO....
  Zatem - wolnego.
  Inna sprawa to pobłażliwość sądów w Gdańsku. Jak dodamy do tego ,że najwyraźniej chłopina obraca kasą kogoś ,o kim jeszcze nie wiemy ( bo przecież z chłopskiej chaty do "apartman" w ciągu 2-3 lat to absurd) i zestawimy z potężnymi darowiznami na jedną z parafii gdańskiej to nam się tutaj ciekawy wątek może rozpocząć.
  Panie Głódź - a nie są to Pana pieniążki w obrocie?

 • pumpernik

  Oceniono 14 razy 14

  Żadna instytucja nie sprawdzała ?
  Sprawdzała, sprawdzała i owocnie współpracowała oraz skutecznie chroniła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje