Amber Gold działał nielegalnie, nie miał pozwolenia na handel złotem

16.08.2012 06:47
Państwo pozwoliło m.in. na wyprowadzenie majątku na kilka dni przed zatrzymaniem Marcina P.

Państwo pozwoliło m.in. na wyprowadzenie majątku na kilka dni przed zatrzymaniem Marcina P. (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Jak podaje "Rzeczpospolita", Amber Gold nie uzyskał pozwolenia NBP na handel złotem, a mimo to prowadził taką działalność. Przez 4 lata żadna instytucja nie sprawdziła firmy Marcina Plichty, mimo że firma szeroko się reklamowała.
Marcin Plichta jako osoba karana nie mógł wpisać swojego przedsiębiorstwa do rejestru firm handlujących złotem. Działał więc bez zezwolenia. Przez 4 lata nikt nie sprawdził, czy Amber Gold może obracać kruszcem.

Taka działalność jest kontrolowana przez Narodowy Bank Polski. Jednak ten może sprawdzać tylko firmy starające się o wpis. Nie skontrolował Amber Gold, bo firma nie starała się o rejestrację. NBP ani żadna inna instytucja nie zainteresowały się firmą Plichty, mimo że ta szeroko się reklamowała. Samemu Plichcie grozi zaś nawet rok więzienia za prowadzenie takiej działalności bez zezwolenia. Dodatkowo sąd może go skazać na karę grzywny.

Plichta zapewniał, że Amber Gold ma 100 kg zł o wartości 60 mln zł. Jednak zdaniem ekspertów taka ilość kruszcu warta jest najwyżej 20 mln zł. Plichta chwalił się niedawno na konferencji prasowej, że tylko w pierwszej połowie roku zarobił na obrocie złotem 7 mln zł.

Jest wniosek o upadłość

Tymczasem, jak ustaliła gazeta, wierzyciele spółki zgłosili wniosek o upadłość. - Jeśli sąd przychyli się do wniosku, zostanie powołany tymczasowy zarządca majątku spółki, który odebrałby prawo do zarządzania dotychczasowym władzom - mówi "Rzeczpospolitej" Artur Bunk z kancelarii bunk-alliance, która przygotowała wniosek.

Zobacz także
Komentarze (244)
Zaloguj się
 • pieszo

  Oceniono 1 raz 1

  "Plichcie grozi zaś nawet rok więzienia"

  Nawet rok, ach jaki to byłby straszny wyrok za kradzież 80.000.000 zł! Biedaczek...

 • rufioxxx0

  0

  chory kraj ,to jest celowo zorganizowane....

 • agb500

  0

  Niestety, nie dajecie innej mozliwosci, ze to wina Plichty, chociaz jak wynika z prasowych wiadomosci to jest to zwykly hochsztapler, 6 krotnie karany za podobne afery. Nie szukajcie wiec winy u innych. B. Madoff za podobne czyny zostal skazany na 150 lat wiezienia, a temu essholowi w waszym kraju grozi co najwyzej "kara" w zawieszeniu. Po tym wszystkim co zrobil nie zostal nawet tymczasowo aresztowany. Amen.

 • 2-julita

  Oceniono 5 razy 5

  niktórzy nie chcieli o tym wiedzieć
  do czerpania zysków było dużo osób

 • jahortus

  Oceniono 12 razy -2

  Rzadzaca ferajna pilkarzykow tuskichi dzialajace na jej polecenia prokuratury i sadownictwo oraz usluzne oglaszajace AG media od lat wiedzialy o istocie firmy.Dlacczego nie reaowano - nawet glupi by pojal.

 • rezun-one

  Oceniono 10 razy 10

  Ja bym go nie wsadzał.
  Wystarczy 200 mil zł grzywny i praca przy Hotdogach za 1200 zł miesięcznie.

 • wolflukas

  Oceniono 11 razy 5

  Bzdury piszecie. AG nie hadlował złotem tylko kontraktami na złoto i to w obu kierunkch, na zwyżkę i na żniżkę (długa, krótka). Byliby kretynami, gdyby handlowali fizycznie złotem bo wówczas mogliby się poruszać tylko w jednym kierunku. W rękach nie mieli ani jednej sztabki zlota bo nie musieli.

 • pj.pj

  Oceniono 7 razy 5

  "nawet rok więzienia"

  Nawet????

 • kot_ikkk

  Oceniono 6 razy 4

  Za dużo tych afer a za mało sędziów i śledczych. Ogłosić stan wyjątkowy, wprowadzić sądy polowe i karę odpowiednią wymierzać natychmiast. Gdy sytuacja się uspokoi czyli za parę lat, będziemy się zastanawiać który z POPSLowców oraz biznesmenów był mniej lub bardziej winny działania na szkodę państwa i narodu Polskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje