ONZ: Siły rządowe w Syrii winne zbrodni wojennych

15.08.2012 19:09
Azaz

Azaz (Fot. GORAN TOMASEVIC REUTERS)

- Syryjskie siły rządowe i sprzyjające im milicje Szabiha popełniały w czasie konfliktu w Syrii zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym morderstwa i tortury - wynika z raportu komisji śledczej powołanej przez ONZ.
Śledczy zarzucają również zbrojnej opozycji zbrodnie wojenne, w tym morderstwa, tortury i egzekucje w wyniku bezprawnych procesów, jednak "mniejszego kalibru, na mniejszą skalę i z mniejszą częstotliwością".

"Operacje na wielką skalę"

W liczącym 102 strony raporcie opublikowanym w Genewie komisja obwiniła siły rządowe i sprzyjające reżimowi milicje o zabójstwo ponad 100 cywilów w Huli w maju. Niemal połowę ofiar stanowiły dzieci. Jak napisano, morderstwa, tortury, przemoc seksualna i ataki "wskazują na zaangażowanie najwyższych szczebli sił zbrojnych, służb bezpieczeństwa oraz rządu".

Śledczy odnotowali także, że w czasie trwającego 17 miesięcy konfliktu obie strony naruszały prawa dzieci.

Amerykańska śledcza Karen AbuZayd podkreśliła, że choć obie strony winne są zbrodni wojennych, to "oczywiście strona rządowa odpowiada za ich większą liczbę i skalę". To, co wydarzyło się po stronie rządowej, wygląda na politykę państwa. Nie chodzi tylko o to, że akty te były rozpowszechnione, ale złożone operacje na wielką skalę wskazują na współpracę wojska i służb bezpieczeństwa".

Trudności przy zbieraniu dowodów

Niezależna komisja, której przewodził Paulo Pinheiro, miała mandat Rady Praw Człowieka ONZ. Podstawą raportu są informacje zbierane od połowy lutego do 20 lipca oraz ponad 1600 rozmów przeprowadzonych zarówno w samej Syrii, jak i w Genewie. Członkowie komisji zwracali jednak uwagę na trudności przy zbieraniu materiału dowodowego.

We wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że od początku konfliktu w Syrii, który wybuchł w marcu 2011 roku, zginęły tam ponad 23 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (146)
ONZ: Siły rządowe w Syrii winne zbrodni wojennych
Zaloguj się
 • ulanzalasem

  Oceniono 52 razy 38

  Co ONZ ma do powiedzenia w sprawie legalności interwencji USA w Iraku bez mandatu ? Samowolka, zbrojna agresja na inne państwo, okupacja ?

 • bogpan

  Oceniono 42 razy 30

  To teraz USA musi tam wejść z wojskiem i pozabijać trochę ludności cywilnej, żeby promować demokrację.

 • diabel-medialny

  Oceniono 49 razy 27

  A bez śledztwa:

  Siły USA i koalicjantów winne śmierci ponad miliona Irakijczyków.

 • sybarytus

  Oceniono 29 razy 25

  "Niezależna komisja" ! Od kiedy powstał "niezależny" związek "Solidarność" (za obce pieniądze) słowo "niezależny niezmiennie mnie śmieszy.
  Po drugie, skąd "partyzanci" i "bojownicy" mają broń i zaopatrzenie?
  Znikąd odpowiedzi !

 • marcin1956

  Oceniono 21 razy 19

  Planowe i świadome wysadzanie w powietrze cywilów albo kulka w potylicę cywila za sympatie polityczne to nie zbrodnia. Strzelanie do rebeliantów zasłaniających się cywilami to dopiero zbrodnia.

 • vikaromaniuta

  Oceniono 28 razy 18

  Siły Kadafiego też podobno były winne zbrodni wojennych a zbrodnie wojenne popełniało w Libii NATO !

 • aide5

  Oceniono 18 razy 18

  Międzynarodowy Trybunał Karny ktory ma rzekomo sadzic ludobojstwo nie ratyfikowaly ani USA ani Izrael i nie podpisaly Rosja ani Chiny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje