ONZ: Siły rządowe w Syrii winne zbrodni wojennych

15.08.2012 19:09
Azaz

Azaz (Fot. GORAN TOMASEVIC REUTERS)

- Syryjskie siły rządowe i sprzyjające im milicje Szabiha popełniały w czasie konfliktu w Syrii zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym morderstwa i tortury - wynika z raportu komisji śledczej powołanej przez ONZ.
Śledczy zarzucają również zbrojnej opozycji zbrodnie wojenne, w tym morderstwa, tortury i egzekucje w wyniku bezprawnych procesów, jednak "mniejszego kalibru, na mniejszą skalę i z mniejszą częstotliwością".

"Operacje na wielką skalę"

W liczącym 102 strony raporcie opublikowanym w Genewie komisja obwiniła siły rządowe i sprzyjające reżimowi milicje o zabójstwo ponad 100 cywilów w Huli w maju. Niemal połowę ofiar stanowiły dzieci. Jak napisano, morderstwa, tortury, przemoc seksualna i ataki "wskazują na zaangażowanie najwyższych szczebli sił zbrojnych, służb bezpieczeństwa oraz rządu".

Śledczy odnotowali także, że w czasie trwającego 17 miesięcy konfliktu obie strony naruszały prawa dzieci.

Amerykańska śledcza Karen AbuZayd podkreśliła, że choć obie strony winne są zbrodni wojennych, to "oczywiście strona rządowa odpowiada za ich większą liczbę i skalę". To, co wydarzyło się po stronie rządowej, wygląda na politykę państwa. Nie chodzi tylko o to, że akty te były rozpowszechnione, ale złożone operacje na wielką skalę wskazują na współpracę wojska i służb bezpieczeństwa".

Trudności przy zbieraniu dowodów

Niezależna komisja, której przewodził Paulo Pinheiro, miała mandat Rady Praw Człowieka ONZ. Podstawą raportu są informacje zbierane od połowy lutego do 20 lipca oraz ponad 1600 rozmów przeprowadzonych zarówno w samej Syrii, jak i w Genewie. Członkowie komisji zwracali jednak uwagę na trudności przy zbieraniu materiału dowodowego.

We wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że od początku konfliktu w Syrii, który wybuchł w marcu 2011 roku, zginęły tam ponad 23 tys. ludzi.

Zobacz także
Komentarze (146)
Zaloguj się
 • conn-x-5

  0

  ONZ- banda kretynow bedacych na garnuszku CIA i pejsatykow amerykanskich bandytow

  tak ONz jak i nagradzajacy Nobla to kretyni ktorzy juz dostatnio sie osmieszyli i wiekszosc normslnych na swiecie ma ich w dupie

 • voiceinthedesert1

  0

  The only solution is a UN blue-cask intervention now! Now! Soldiers need not be trained. Thousands are ready throughout the world. Just give them a fly-zone protection and send them in! They must wrestle the power from Assad, and instate an Interim Christian Governor, until fair elections are held! Why Christian? I will tell you why, in the words of the Syrian-Orthodox Metropolitan, Mar Gregorios: " "Aquí han vivido y actuado san Pablo y los demás apóstoles, san Efrem, san Juan Damasceno. Los cristianos estaban aquí desde antes que los musulmanes. Es un hecho que nadie puede negar." In English, that means: "here [in Syria] lived and acted Saint Paul and the remaining Apostles. Here lived Saint Efraim and Saint John Damascene. The Christians were here much before the Moslems. It's a fact that no one can deny." For this reason, to the UN I say, do it today! Don't wait for tomorrow!

 • hassprediger

  0

  ma ktoś wiedzę jak liczna jest ta milicja alawicka szabiha

 • tr_ol

  Oceniono 5 razy 1

  ONZ: Siły najemne w Syrii winne zbrodni wojennych.

 • muciasgracias

  Oceniono 11 razy 3

  Syria przeszkadza Izraelowi w zawładnięciu Libanem Południowym.

  Wielkiego Izraela im się zachciało i dążą do tego wszelkimi metodami.

 • muciasgracias

  Oceniono 9 razy 1

  A teraz czekamy na relacje na temat mordów na cywilach w Syrii dokonanych przez najemników opłacanych przez USA, Izrael i Saudów.

 • muciasgracias

  Oceniono 6 razy 2

  ONZ powinna być zlikwidowana. Nic, absolutnie nic dobrego nie wynika z jej istnienia. Jest sługusem interesów mocarstw, listkiem figowym usprawiedliwiającym ich przemoc wobec krajów słabszych lub po prostu będących na celowniku z powodu bogactw naturalnych. Jeśli podejmuje jakąś inicjatywę "polityczną", jej efekty są zwykle z góry oczywiste, co misja Annana w Syrii pokazała nad wyraz obrazowo. Teatr, nic więcej.

 • henrykkreuz

  Oceniono 1 raz 1

  jest bronią chemiczną-oczywiście, również zakazaną, a którego użyto przeciwko mieszkańcom miasta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje