Wojsko bombarduje Aleppo i Azaz - 80 zabitych, zamach w stolicy

15.08.2012 18:32
Aleppo

Aleppo (Fot. GORAN TOMASEVIC REUTERS)

Syryjskie lotnictwo rządowe zbombardowało Salahedin i trzy inne dzielnice Aleppo oraz miasto Azaz w prowincji Aleppo. W Azaz jest 80 ofiar śmiertelnych i 150 rannych. W Damaszku dokonano zamachu w pobliżu siedziby szefa sztabu sił zbrojnych.
Doniesienia z Azaz mówiły początkowo o "40 ofiarach bombardowania". Najnowsze, oparte na źródłach szpitalnych, podają: "80 zabitych i 150 rannych".

Budynek wojskowy w Damaszku, w dzielnicy Mazzeh, który był celem środowego zamachu bombowego, mieści się niedaleko siedziby premiera Syrii. Celem zamachu - eksplodowała bomba umieszczona w samochodzie-cysternie - było jednak biuro szefa syryjskiego sztabu generalnego na tyłach hotelu Dama Rose, w którym kwaterują członkowie międzynarodowej misji obserwatorów w Syrii.

"Zamach terrorystyczny na obserwatorów"

W pobliżu znajduje się także ambasada Iranu, głównego sojusznika reżimu syryjskiego.

Według syryjskiej telewizji rządowej "służby specjalne zaatakowały w ogrodach niedaleko rezydencji premiera Syrii oddział terrorystów-najemników, zabijając nieokreśloną ich liczbę i biorąc do niewoli innych".

Syryjski wiceminister spraw zagranicznych Faisal Makdad oświadczył, że eksplozja w dzielnicy Mazzeh była "zamachem terrorystycznym" na obserwatorów.

Wolna Armia Syryjska (WAS) ogłosiła przez swego rzecznika, że zamach był wymierzony w grupę najwyższych dowódców syryjskich wojsk rządowych, a nie w obserwatorów bądź obce przedstawicielstwo dyplomatyczne.

W ostatnich miesiącach w stolicy Syrii często dochodzi do eksplozji ładunków wybuchowych. Władze oskarżają o nie "terrorystów", jak określa rząd żołnierzy Wolnej Armii Syryjskiej.

Do zamachów bombowych doszło w środę także w damasceńskiej dzielnicy Kabun, gdzie przez wiele godzin wojsko dokonywało potem rewizji i aresztowań.

Rakiety S-5 rosyjskiej produkcji

Agencja Reuters przekazała z Aleppo szczegóły wtorkowego ataku rakietowego na miejscowy szpital al-Szifaa. Został on trafiony pięcioma rakietami S-5 rosyjskiej produkcji. Produkowane od 1950 r. mają zasięg pięciu kilometrów.

Rakiety zniszczyły częściowo czwarte piętro oznakowanego budynku szpitalnego, w którym znajdowali się niemal wyłącznie ranni cywile.

Na chwilę przed atakiem lekarze zdążyli zakończyć serię operacji, dzięki czemu - jak podał jeden z nich, dr Junes - sala operacyjna była już pusta i nikt nie zginął.

18 lipca Wolna Armia Syryjska zadała najcięższy cios reżimowi syryjskiemu, dokonując zamachu na gmach Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Damaszku; zginęli wówczas m.in. minister i wiceminister obrony.

Zobacz także
 • Japońska dziennikarka Mika Yamamoto Japońska dziennikarka zginęła w Aleppo
 • Azaz ONZ: Siły rządowe w Syrii winne zbrodni wojennych
 • Abdelbasset Sida, przewodniczący Narodowej Rady Syryjskiej "Assad szykuje masakrę cywilów" - syryjska opozycja ostrzega
Komentarze (24)
Wojsko bombarduje Aleppo i Azaz - 80 zabitych, zamach w stolicy
Zaloguj się
 • ulla_lingsztat

  Oceniono 13 razy 9

  Wojska rządowe już 9.08.2012 roku były w centrum Aleppo. Całkowite oczyszczenie tego miasta to tylko kwestia czasu.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 7 razy 5

  jak donosi Reuters , wojownicy z Libii są eksportowani do Syrii , będą walczyć o wolność syryjczyków , ciekawe kiedy ci wojownicy będą walczyć o wolność Niemców czy Polaków , bo przecież inaczej jak akt wyzwolenia nie można nazwać inwazji przez obce wojsko swojego terytorium

  www.reuters.com/article/2012/08/14/us-syria-crisis-rebels-idUSBRE87D06G20120814
  (Exclusive: Libyan fighters join Syrian revolt)

  ===

  http://landdestroyer.blogspot.co.uk/2012/07/us-is-writing-syrias-new-constitution.html
  ( US is Writing Syria's New Constitution - Tutoring SNC for Take Over
  Syria's opposition and their "transitional government" are whole-cloth creations of the US State Department.)

  ===
  http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/8917265/Libyas-new-rulers-offer-weapons-to-Syrian-rebels.html
  (Syrian rebels held secret talks with Libya's new authorities on Friday, aiming to secure weapons and money for their insurgency against President Bashar al-Assad's regime, The Daily Telegraph has learned. )

  ===

  http://www.albawaba.com/news/libyan-fighters-join-free-syrian-army-forces-403268
  (Libyan sources conveyed in recent days that 600 rebel fighters have already gone from Libya to Syria in order to support the Syrian opposition. The sources explained that the announcement of Libyan interim leader Mustafa Abdul Jalil regarding his country's willingness to provide support for the rebels in Syria, has actually opened the door to volunteers. The source pointed out that there is coordination between the Libyan interim government and the Syrian opposition.)

  ========

  http://www.nytimes.com/2012/06/21/world/middleeast/cia-said-to-aid-in-steering-arms-to-syrian-rebels.html?_r=2&pagewanted=all

  C.I.A. Said to Aid in Steering Arms to Syrian Opposition
  WASHINGTON — A small number of C.I.A. officers are operating secretly in southern Turkey, helping allies decide which Syrian opposition fighters across the border will receive arms to fight the Syrian government, according to American officials and Arab intelligence officers.

 • mangusta3

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejne kłamstwa zachodnich mediów na temat sytuacji w Syrii...manipulacja, dezinformacja i zwykła propaganda mają spełnić określoną rolę czyli odpowiednio nastawić opinię publiczną...

 • aide5

  Oceniono 6 razy 4

  Prawem kazdego prezydenta jest bronic swojego kraju przed rebeliantami kaperowanymi za pieniadze obcych wywiadow

 • unterhose

  Oceniono 10 razy 4

  Kto z taką lubością sponsoruje terrorystów z Wolnej Armi Syryjskiej. Komu są zadrą w oku kraje, które jeszcze nie tak dawno były oazami spokoju na bliskim wschodzie?

 • wuj1234

  Oceniono 22 razy 4

  No i co Agenci zachodu nie udało się tym razem z SYRIĄ? Przejąć ją jak LIBIĘ.

 • frank1947

  Oceniono 3 razy 3

  Czytam i czytam i nie moge dac wiary ze to pisza ludzie po jakiejs tam szkole. To gorsze niz za komuny. No coz, nie wszystko da sie na papier przelozyc, do tego trzeba chociasz troche oleju ...

 • bogpan

  Oceniono 5 razy 3

  A wybiórcza znów kłamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje