Polityk: Janukowycz proponował Merkel wykupienie Tymoszenko

15.08.2012 16:51
Angela Merkel i Wiktor Janukowycz

Angela Merkel i Wiktor Janukowycz (Fot. MICHAEL DALDER REUTERS)

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz miał proponować kanclerz Niemiec Angeli Merkel "wykupienie" odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko za 7 mld dolarów - twierdzi ukraiński polityk Ołeh Rybaczuk.
Ten były wicepremier ds. integracji europejskiej, a następnie szef administracji byłego prezydenta Wiktora Juszczenki utrzymuje, iż takie informacje uzyskał od współpracownika Merkel, którego nazwiska nie wymienił.

W wywiadzie dla portalu ostro.org, którego fragmenty publikują w środę ukraińskie media, Rybaczuk twierdzi, że kwota 7 mld dolarów w zamian za uwolnienie Tymoszenko padła podczas jednej z rozmów Janukowycza z niemiecką kanclerz. Chodzi najprawdopodobniej o ich spotkanie podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie we wrześniu ubiegłego roku.

"Oddamy ją za 7 miliardów"

"Chcecie Tymoszenko, więc zapłaćcie, ona przecież ukradła 14 miliardów, więc oddamy ją za pół ceny" - miał powiedzieć prezydent Ukrainy w rozmowie z Merkel.

"Informacja ta pochodzi od asystenta Merkel. Któryś z towarzyszy regionałów (z prezydenckiej Partii Regionów) przekonał Janukowycza, że Tymoszenko ukradła i wywiozła do UE 14 miliardów dolarów. Skąd taka liczba - diabli wiedzą. I Janukowycz okazał szlachetność i zaproponował Merkel wykupienie jej (Tymoszenko) za połowę ceny. Doradca Merkel mówił mi, że (po tej rozmowie Merkel) długo nie mogła dojść do siebie, a kiedy już doszła, przestała się z nim witać" - oświadczył Rybaczuk.

7 lat dla Tymoszenko

W ubiegłym roku Julia Tymoszenko została skazana na siedem lat więzienia za nadużycia przy podpisywaniu za czasów jej rządów umów gazowych z Rosją. Opozycyjna polityk uważa, że wyrok ten zapadł na zamówienie Janukowycza, z którym przegrała wybory prezydenckie w 2010 r.

Wyrok na Tymoszenko skrytykowała Unia Europejska, zdaniem której byłą premier ukarano za podjęcie decyzji o charakterze politycznym.

W kwietniu niemiecka prasa pisała, że w związku ze sprawą ukraińskiej opozycjonistki Merkel "poważnie rozważa" zbojkotowanie meczów Euro 2012 na Ukrainie. W maju premier Polski Donald Tusk poinformował po nieformalnym szczycie UE, że Merkel przyznała, iż bojkot Euro 2012 był nieporozumieniem.

Także w maju na znak protestu przeciwko dalszemu więzieniu Tymoszenko prezydent Niemiec Joachim Gauck odwołał udział w spotkaniu prezydentów krajów środkowoeuropejskich w Jałcie na Krymie.

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • jkal

  0

  Janukowicz to PO prostu sprzedajna szmata

 • drmw

  Oceniono 3 razy 3

  ,,,,,,,,,,,no,cóż.Biznes,
  to Biznes.Jak tak bardzo kochają
  Julcię,niech płacą,skoro tyle wrzasku
  wokół tej Pani ,Tylko w języku są
  mocni a jak chodzi o płacenie,
  to cisza.-:)

 • easy_maniek

  Oceniono 6 razy 2

  Kiedy nasi kochani politycy trafią do paki za swoje przekręty??

 • rstokczap76

  Oceniono 5 razy -5

  coś trzeba pisać,a ogórki same urosną !Chyba,że to Tuska wina ?

 • koloratura1

  Oceniono 4 razy 0

  "Tymoszenko ukradła i wywiozła do UE 14 miliardów dolarów. Skąd taka liczba - diabli wiedzą."

  ...oraz ci,. którzy się jej majątkowi w Unii przyjrzeli.
  Przecież tych 14 mld. $ nie zarobiła, hmm... tymi ręcami.

 • zaanawetprzeciw_3.0

  Oceniono 5 razy 3

  Ja bym nie dał.

  Chociaż brzydka nie jest.

 • 2560a

  Oceniono 8 razy 0

  7 mld dolarow? serio panie Oleh , za stara zlodziejke? ona juz dla rozgrywek politycznych i medialnych nie ma wartosci! zwyczajnie ZERO!

 • mniklasp

  Oceniono 7 razy 1

  Ukraina jest tak potrzebna Niemcom do szczescia jak jescze jedna Grecja,powinna sie spytac czy ta Tymoszenka jest z diamentow zrobiona czy... Ten prezydent to kolejny glupek

 • michaelus_maximus

  Oceniono 6 razy 4

  osobiscie nie wierze w niewinnosc tymoszenko, chociaz zgadzam sie z tym, ze proces jest upolityczniony.
  no ale szkoda mi jej nie jest. kara sluszna mimo, ze nie wymierzona sprawiedliwie.

  a apel michnika o uwolnienie tymoszenko raczej nie przysporzy fanow tej propozycji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje