Abp Depo: Drwią i ośmieszają ważne rocznice. Mówią, że kochamy klęski

15.08.2012 16:01
Jasna Góra. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza przed Szczytem

Jasna Góra. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza przed Szczytem (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

- Nie można zgodzić się na drwinę i ośmieszanie ważnych w historii Polski rocznic, taka postawa źle służy przyszłości narodu - podkreślił abp Wacław Depo podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. Mówił też o "uchwalaniu praw, które w imię tolerancji zatracają granice praw natury, zgodne z zamysłem Boga".
Około 90 tys. wiernych brało udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. Duchowni przestrzegali przed ośmieszaniem ważnych w historii Polski rocznic, apelowali o obronę życia i troskę o dobro rodziny. Według statystyk od 1 do 15 sierpnia do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, w których szło ponad 80 tys. osób.

"Drwią, że kochamy tylko swoje klęski i nieudane zrywy"

Najważniejszym punktem uroczystości była suma pontyfikalna na jasnogórskim szczycie. Mszy przewodniczył prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wśród koncelebrujących mszę był prymas senior kard. Józef Glemp.

Słowa pozdrowienia do pielgrzymów z Castel Gandolfo skierował Benedykt XVI. - Niech Wniebowzięcie Matki Bożej przypomina nam, że celem naszej ziemskiej wędrówki jest niebo - powiedział papież.

Abp Depo zauważył w homilii, że sierpniowe pielgrzymowanie zbiega się w czasie z ważnymi rocznicami w historii Polski: cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, śmierci św. Maksymiliana Kolbego i Sierpnia 1980 r. Ten czas - mówił arcybiskup - jest dla wszystkich sposobem na przeprowadzenie testu wiary w Boga i odpowiedzialności za losy ojczyzny. Powracają wtedy pytania o sens życia i ofiary za prawdę i wolność - dodał.

- Dlatego nie możemy się zgodzić na drwinę i ośmieszanie tych rocznic - jakoby Polacy kochali tylko swoje klęski i nieudane zrywy powstańcze. Jest to bowiem jawna niesprawiedliwość, która powoduje zanik uczuć wyższych, ofiarności i źle służy przyszłości narodu - podkreślił abp Depo.

"W imię tolerancji zatracają granice praw natury"

W homilii hierarcha nawiązał do - jak powiedział - wciąż aktualnego programu przedstawionego w sierpniu 1980 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia apelował wówczas o zaprzestanie laicyzacji społeczeństwa i uznanie prawa Kościoła do wypełniania jego zadań ewangelizacyjnych w sferze publicznej. Kard. Wyszyński podkreślił też, że fundamentem istnienia narodu jest rodzina i należy jej zapewnić należne warunki życia.

- Jakże boleśnie te postulaty powracają i są niezrealizowane, chociażby poprzez prawie przymusową emigrację zewnętrzną i wewnętrzną całych wspólnot rodzinnych czy też uchwalanie praw, które w imię tolerancji zatracają granice praw natury zgodnych z zamysłem Boga - powiedział abp Depo.

Zgromadzonych pod jasnogórskim szczytem powitał generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski. Wezwał do obrony życia w każdym jego wymiarze oraz do budowy cywilizacji życia. - Przeznaczeniem naszego ciała nie jest śmierć, lecz życie. Dlatego Kościół nieugięcie broni nietykalności i godności ciała ludzkiego - zarówno ciała nienarodzonego dziecka, jak i starca lub chorego, a także i ciała człowieka w pełni sił - powiedział o. Matuszewski.

Zobacz także
Komentarze (391)
Zaloguj się
 • miron.lipski

  Oceniono 8 razy 6

  " Zgodne z zamysłem Boga"... czy te zboki w złotych czapkach pokazały kiedyś listy uwierzytelniające?

 • 2560a

  Oceniono 14 razy 10

  "Drwią, że kochamy tylko swoje klęski i nieudane zrywy"
  ---to nie drwina . komu potrzebna jest narodowa deprecha?

 • dobryczlowiek123

  Oceniono 6 razy 4

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12238950,Polski_ksiadz_oskarzony_w_USA_o_posiadanie_i_rozpowszechnianie.html
  javascript:pop('www2.gazeta.pl/info/elementy/drukuj.jsp?xx=1938425',800,600)

  i wiele innych.

 • dobryczlowiek123

  Oceniono 13 razy 11

  "Najchwalebniejszy zryw to pogrom krzyzakow pod Grunwaldem szkoda ze Jagiello nie poszed za ciosem ".

 • skaut001

  Oceniono 12 razy 8

  Dziwne jest to koscielne gadanie. Niby mowia o rzeczach ktore powinny dla nas byc istotne, ochrona zycia, prawa natury, bla bla bla a z drugiej strony jakos wiele ludzi nie moze pogodzic dwoch rzeczy: szczerosci w wypowiadaniu takich slow jak i instytucji kosciola katolickiego. Oczywiscie jest to w prostej linii uprzedzeniem. Jednakze zadne uprzedzenia nie biora sie z niczego. Mimo, iz po pewnym czasie moga i mysle ze staja sie krzywdzace, to jednak ksztaltuja sie czesto na bazie calkiem realnych przeslanek. Jak zatem maja sie prawa natury propagowane przez instytucje ktora te same prawa łamie zmuszajac ksiezy do celibatu? Jak daleko posunie sie kosciol w sankcjnowaniu swoich fanaberii? Prawa natury sa ok, ale... celibat urzedowo egzekwowany tez jest ok? W imie tolerancji? W imie czego? Ludzki umysl nigdy nie byl i nie bedzie prawdziwy, a to dlatego ze sklada sie tylko ze znaczen symboli i innych bzdur (ja tez sie z tego skladam ale w odroznieniu od paru innych istot ziemskich zdaje sobie z tego sprawe, ze skladam sie jedynie ze złudzen).

 • togo13

  Oceniono 26 razy 22

  Popatrzcie na nich - oni ślubowali ubóstwo.

 • yan.nick

  Oceniono 28 razy 26

  Dajcie już spokój. Rozumiem, że zamiar był szczery i cytaty hierarchów wierne, ale co powiedzą, to niedobrze się robi. Ci ludzie są jakby z innej epoki, jak porośnięty mchem nagrobek.

 • kolombo7

  Oceniono 37 razy -29

  Czy Gazeta Wyborcza jest dla Polaków czy jakiejś innej nacji? Czy ukazuje się w Polsce? Dlaczego tak ważne Święta i uroczystości kościelne i państwowe są przez tą gazetę przemilczane? Dlaczego jeżeli już pisze o Uroczystościach to w sposób prowokujący do złośliwych komentarzy? Nie życzymy sobie w Polsce takiej gazety.To jest gazeta która nie współbrzmi z duchem Polskiego Narodu

 • pintapalec

  Oceniono 19 razy 17

  Narodzie POLAN powstań z kolan!!!! Czas skończyć to co zaczęliśmy pod Grunwaldem pod wodzą wielkiego naszego króla JAGIEŁŁY!! Tylko skuteczniej to zrobić i wypędzi na zawsze tą zdradziecką i wrogą czarną mafię KRZYŻACKĄ podległą sekcie watykańskiej. Tu ma być POLSKA a nie kondominium watykańskie!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje