Abp Depo: Drwią i ośmieszają ważne rocznice. Mówią, że kochamy klęski

15.08.2012 16:01
Jasna Góra. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza przed Szczytem

Jasna Góra. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msza przed Szczytem (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

- Nie można zgodzić się na drwinę i ośmieszanie ważnych w historii Polski rocznic, taka postawa źle służy przyszłości narodu - podkreślił abp Wacław Depo podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. Mówił też o "uchwalaniu praw, które w imię tolerancji zatracają granice praw natury, zgodne z zamysłem Boga".
Około 90 tys. wiernych brało udział w uroczystościach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze. Duchowni przestrzegali przed ośmieszaniem ważnych w historii Polski rocznic, apelowali o obronę życia i troskę o dobro rodziny. Według statystyk od 1 do 15 sierpnia do Częstochowy dotarły 54 piesze pielgrzymki, w których szło ponad 80 tys. osób.

"Drwią, że kochamy tylko swoje klęski i nieudane zrywy"

Najważniejszym punktem uroczystości była suma pontyfikalna na jasnogórskim szczycie. Mszy przewodniczył prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wśród koncelebrujących mszę był prymas senior kard. Józef Glemp.

Słowa pozdrowienia do pielgrzymów z Castel Gandolfo skierował Benedykt XVI. - Niech Wniebowzięcie Matki Bożej przypomina nam, że celem naszej ziemskiej wędrówki jest niebo - powiedział papież.

Abp Depo zauważył w homilii, że sierpniowe pielgrzymowanie zbiega się w czasie z ważnymi rocznicami w historii Polski: cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, śmierci św. Maksymiliana Kolbego i Sierpnia 1980 r. Ten czas - mówił arcybiskup - jest dla wszystkich sposobem na przeprowadzenie testu wiary w Boga i odpowiedzialności za losy ojczyzny. Powracają wtedy pytania o sens życia i ofiary za prawdę i wolność - dodał.

- Dlatego nie możemy się zgodzić na drwinę i ośmieszanie tych rocznic - jakoby Polacy kochali tylko swoje klęski i nieudane zrywy powstańcze. Jest to bowiem jawna niesprawiedliwość, która powoduje zanik uczuć wyższych, ofiarności i źle służy przyszłości narodu - podkreślił abp Depo.

"W imię tolerancji zatracają granice praw natury"

W homilii hierarcha nawiązał do - jak powiedział - wciąż aktualnego programu przedstawionego w sierpniu 1980 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia apelował wówczas o zaprzestanie laicyzacji społeczeństwa i uznanie prawa Kościoła do wypełniania jego zadań ewangelizacyjnych w sferze publicznej. Kard. Wyszyński podkreślił też, że fundamentem istnienia narodu jest rodzina i należy jej zapewnić należne warunki życia.

- Jakże boleśnie te postulaty powracają i są niezrealizowane, chociażby poprzez prawie przymusową emigrację zewnętrzną i wewnętrzną całych wspólnot rodzinnych czy też uchwalanie praw, które w imię tolerancji zatracają granice praw natury zgodnych z zamysłem Boga - powiedział abp Depo.

Zgromadzonych pod jasnogórskim szczytem powitał generał zakonu paulinów o. Izydor Matuszewski. Wezwał do obrony życia w każdym jego wymiarze oraz do budowy cywilizacji życia. - Przeznaczeniem naszego ciała nie jest śmierć, lecz życie. Dlatego Kościół nieugięcie broni nietykalności i godności ciała ludzkiego - zarówno ciała nienarodzonego dziecka, jak i starca lub chorego, a także i ciała człowieka w pełni sił - powiedział o. Matuszewski.

Zobacz także
 • Cyryl I Przełom. "Żaden ze zwierzchników rosyjskiej Cerkwi nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski"
 • Abp Józef Michalik Abp Michalik: Kościoły katolicki i prawosławny mówią jednym głosem
Komentarze (391)
Abp Depo: Drwią i ośmieszają ważne rocznice. Mówią, że kochamy klęski
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 108 razy 100

  Szczególną troskę o życie wykazywał kościół w czasach inkwizycji paląc na stosach i nie tylko w ten sposób wysyłając na drugi świat

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 111 razy 95

  Sami się ośmieszają , poowijani w fierany z nocnikami na łbach i dymiacą torebką w ręce szlajają się po ulicach zawodząc niemiłosiernie i to wszystko w XXI wieku , a ja mam wierzyć w trójce , czysciec i że pod ziemią diabeł smaży ludzi w wielkim garze a do nieba idą pedofile w sukienkach , czy ktoś się nad tym zastanowił ???

 • 2bankier

  Oceniono 100 razy 90

  Tolerancja, gloszona przez biskupa brzmi jak tani zart.

 • zgr-edo

  Oceniono 96 razy 84

  gdzie był Pan Bóg 01.09. 1939 roku , pewnie Niemcom pomagał ?
  Panie biskupie Depo, może by tak wypowiedzieć w sprawach pedofilii wśród duchownych i tuszowania spraw. Lepiej zamilczcie faryzeusze w kieckach.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 78 razy 74

  "W imię tolerancji zatracają granice praw natury"...

  Celibat też jakoś zgodny z naturą nie jest... O pedofilii nie wspominając.

 • nabuhodenozor

  Oceniono 77 razy 69

  Nie lubią kobiet, przynajmniej oficjalnie. Niektórzy lubią dzieci trochę za bardzo. Wielu z nich to geje, ale zioną do gejów nienawiścią. Nie lubia prawa chyba, że jest dla im przychylne - w każdym innym przypadku stawiają się ponad nim. Uwielbiają śmierć i rozkład wierząc, że dopiero jak człowiek zgnije to żyje. Nawołują do ubóstwa opływając w dostatki, odmawiają paciorki, nie odmawiają kasy i ziemi, nawet, jak nie jest ich. Oszukują, kręcą, handlują. Nienawidzą żydów mając żyda za nauczyciela i czcząc żydwskiego boga. Ubierają się w sukienki, wpiep.rzają w najintymniejsze sfery życia i zmieniają poglądy o 180 stopni raz paląc ludzi na stosie by za czas jakiś nazywać ich wielkimi. Jak coś się uda to przypisują sobie zasługi choćby od sprawy byli daleko jak Sobecka od seksapilu, jak coś spiep.rzą, to zawsze nie jest ich wina.

 • chuck_knorris_00

  Oceniono 67 razy 61

  Mi nie przeszkadza, że ubieracie się w dziwaczne stroje i odprawiacie dziwaczne obrzędy, tak samo jak nie przeszkadzają mi Indianie tańczący wokół ognia. Natomiast jako niekwestionowany katolik, ochrzczony mimo woli w wieku niemowlęcym, nie zapomnę wam nigdy nieustannych prób wtłaczania do mojego mózgu rozmaitych dyrdymałów i wymyślonych historyjek. Od dzieciństwa zmuszany do chodzenia do waszych dziwnych domków z krzyżem nie dostrzegłem w nich nic co potwierdziłoby choć jedną z waszych smutnych bajek. Jedyną realną rzeczą jaką dostrzegłem w domu bożym to taca!

 • nabuhodenozor

  Oceniono 63 razy 57

  ale jakie fajne czapy mają ci starzy kawalerowie w dziwnych strojach!

  nosisz taką czapę i od razu tłuszcza wie że jesteś gość i trzeba cię słuchać... już w starożytnym Babilonie tak było!
  plus sto do posłuchu u ludu!

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 58 razy 56

  Panie Depo więc wg Pana celebrowanie Powstania Warszawskiego nie jest świętowaniem klęski ??? to jak nazwać zamordowanie 200 tys Polaków i zrównanie z ziemią stolicy Polski rękami niemców i ukraińców ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje