Amerykanie testują nowy typ odrzutowca. Z Nowego Jorku do Londynu przeleci w godzinę

15.08.2012 12:42
X-51A Waverider podczepiony pod skrzydło B-52

X-51A Waverider podczepiony pod skrzydło B-52 (Fot. HANDOUT REUTERS)

Armia USA przeprowadziła test ponaddźwiękowego odrzutowca X-51A Waverider, który ma osiągnąć prędkość 6 machów, czyli prawie 7 tys. km na godzinę - podaje BBC. Z tą prędkością przeleciałby z Nowego Jorku do Londynu w niecałą godzinę.
Test maszyny odbył się nad Pacyfikiem. Prototyp samolotu został wyniesiony przez bombowiec B-52 na wysokość ponad 15 km. Potem odłączono go od maszyny i X-51A Waverider zaczął lot. Miał osiągnąć 6 machów, ale czy tak się stało, mają dopiero podać wojskowi. Po 5 minutach lotu prototyp spadł do oceanu.

Pentagon i NASA mają nadzieję, że testy pozwolą na budowę nowych rakiet. Jest to też kolejny krok do projektowania dużo szybszych ponaddźwiękowych samolotów cywilnych. Obecnie samoloty pasażerskie, jak np. Boening 737 latają z prędkością poniżej 1 macha, chociaż np. wcześniej latały samoloty ponaddźwiękowe jak Concorde do 2003 roku, czy Tu-144 do 1978 roku.

Wcześniejszy test z zeszłego roku był nieudany. Waverider leciał z prędkością 5 machów, ale nie osiągnął docelowej szybkości.

Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • endrju1521

  0

  W godzinę, z Nowego Jorku do Londynu? We śnie.

 • muciasgracias

  Oceniono 1 raz 1

  No to się natestowali. Szlag trafił tę "rakietę" zanim odpaliła silnik.

  www.theregister.co.uk/2012/08/15/waverider_crashes_and_burns/

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Pentagon i NASA mają nadzieję, że testy pozwolą na budowę nowych rakiet.
  ---a juz myslalem ze maja zamiar zainwestowac w turystyke.

 • frank1947

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli to militarny to z Nowego Yorku do Moskwy lub ....

 • zbycholj23

  Oceniono 10 razy 0

  Nowy amerykański odrzutowiec to pikuś. POdobno w POlsce trwają ostateczne testy z telePOrtacją. Vincent już obliczył zyski do budżetu. Mają być wyższe niż z fotoradarów.

 • jamjacek

  Oceniono 5 razy 5

  To nie jest nowy typ odrzutowca. To testowany w powietrzu od dwóch lat hipersoniczny pocisk z silnikiem strumieniowym, który w założeniach może stać sie bronią szybkiego reagowania na znaczne odległości. Docelowo wynoszony przez rakietę na wys. ok. 15 km odpala w kierunku celu i dalej leci sam.

  Celowość testów dla przykładu - wystrzelony z terytorium Hawajów jest w stanie trafić w dowolny punkt na wschodnim wybrzeżu Azji w ciągu mniej niż 50 minut od podjęcia decyzji o ataku (prewencyjnym czy jakimkolwiek innym). Nie wiadomo czy znajdzie zastosowanie bojowe - ale testy są intensywne.

 • rafikzabki

  Oceniono 8 razy 4

  @gogo2012
  fundamentalizm? -toż to oni dali mu pożywkę obalając najpierw Saddama w Iraku, potem Kadafiego, a teraz ostrzą zęby na Asada -każdy z nich był dyktatorem ale na żaden fundamentalizm w swoim kraju nie pozwalał.. Nie wspominając że sami wyprodukowali kiedyś obecną teokrację irańską obalając demokratyczny rząd i wspierając szacha.
  W Iraku i Syrii nieźle żyło się chrześcijanom -z Iraku po "wyzwoleniu" szyitów milion chrześcijan już uciekło a w Syrii pogromy chrześcijan właśnie trwają w ramach walki rzekomo "demokratycznej" opozycji z Asadem -cóż prawda taka że wolność dla islamskiej ulicy oznacza że można zacząć zarzynać ojców i gwałcić ich chrześcijańskie córki lub naliczać im haracze za pozostawienie przy życiu.
  Władców którzy na to nie pozwalali swoim aparatem bezpieczeństwa USA obala i nie daje nic porównywalnego w zamian.
  Najbardziej fundamentalne państwa jak Sudan dławiący od lat chrześcijan i animistów oraz Arabia Saudyjska jakoś żadnych misji prodemokratycznych USA nie wywołują... jeden bo stosunkowo biedny a druga się opłaca więc jest sojusznikiem.
  A to do Arabii Saudyjskiej nie można wwieźć Biblii a dziewczynki płoną w szkole bo strażnicy obyczajności nie dopuszczają straży pożarnej...
  Rosjanie jak chcą coś znaczyć na rynku poważnych graczy światowych to powinni podesłać Iranowi najnowsze swoje systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe..
  Iran to ostatnie poważne państwo regionu które nie siedzi w kieszeni USA i nie może zostać z marszu zjedzone przez atak USA...
  Z Somalii uciekli jak im strącili jeden helikopter... tam fundamentalizm jest ok to nic że co chwila goście porywają statki... tam nie jest gra warta świeczki żeby prowadzić wojnę.
  Tu gdzie ropa się robi wielką politykę i walczy z fanatykami...

 • takiezlewiesci

  Oceniono 4 razy 2

  teleportacja jest szybka mowisz i masz.

 • renifer_lopez

  Oceniono 16 razy -2

  6 machów, to nie jest "prawie 7 tys. km na godzinę", jak piszą matoły od Michnika, tylko ponad 7 tys km/h (dokładnie 7,35 km/h). Przecież zanim się głupstwo nagryzmoli to można sprawdzić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje