Biali protestanci tracą władzę w USA. Rosną w siłę katolicy

15.08.2012 08:50
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. Charlie Neibergall AP)

"Chociaż od początków USA dominującą rolę w rządzeniu tym krajem odgrywali zawsze biali protestanci, obecnie w jego głównych organach władzy są oni w mniejszości" - pisze "New York Times", powołując się na badania Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Szczególnie silnie w elicie władzy wydają się dziś reprezentowani katolicy.
Prezydent Barack Obama jest protestantem, ale afroamerykańskim. Jego wiceprezydent Joe Biden to katolik. Tego samego wyznania co Biden jest republikański przewodniczący Izby Reprezentantów - co jest trzecim stanowiskiem w hierarchii państwowej w USA - John Boehner. Lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid należy do Kościoła mormońskiego.

Z dziewięciorga sędziów Sądu Najwyższego USA sześcioro to katolicy, a pozostałych troje - amerykańscy Żydzi. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w tegorocznych wyborach Mitt Romney jest mormonem, natomiast jego kandydat na wiceprezydenta Paul Ryan to katolik.

Białymi mężczyznami protestantami nie są też osoby pełniące kluczowe stanowiska w gabinecie prezydenta Obamy. Sekretarz stanu Hillary Clinton należy do Kościoła metodystów, ale jest kobietą, minister obrony Leon Panetta to katolik, a minister sprawiedliwości - prokurator generalny Eric Holder jest Afroamerykaninem.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • powiedz_to_koniowi

  0

  Brawo za klarowność myśli: "minister obrony Leon Panetta to katolik, a minister sprawiedliwości - prokurator generalny Eric Holder jest Afroamerykaninem"
  Afroamerykanizm to jakaś religia ?

 • janek344

  0

  Amerykanie to ludzie rozumni. Ateizm jest zboczeniem myślowym i utrudnia normalne życie i działania. A Europa jeżeli nie wróci do oparcia się o Boga - przestanie liczyć się w świecie. Założyciele Unii przewracają się w trumnach obserwując z nieba to co sie teraz w Europie dzieje.

 • asteroida2

  Oceniono 18 razy 2

  Nie wykluczam istnienia sił wyższych.

  Ale pomysł, że istota wyższa "natchnęła ludzi do napisania księgi", zawierającej instrukcję tego jak ludzie mają uprawiać seks i co wolno im jeść w jaki dzień tygodnia, jest tak kretyński, że wręcz obraża mnie jeśli ktoś myśli, że mógłbym uwierzyć w takie brednie. Człowiek powyżej 10 lat powinien już zdawać sobie sprawę, że ludzie to po prostu zmyślili.

 • bez_alternatywy

  Oceniono 9 razy -7

  a to znaczy tylko że pedofile w sutannach będą bardziej bezpieczni

 • vertigo13

  Oceniono 3 razy -3

  moze by tak tych z gory jasnej
  przeflancowac do USA ?

 • niepyszczyc

  Oceniono 10 razy -2

  i tak trzymac kosciol to szczescie w niebie!!!

 • mafiapuczajewa

  Oceniono 9 razy -7

  Gnuj na polske zgodnie z duchem Wojtylizmu. Archiwa IPN nie kłamią.

 • xxxx50

  Oceniono 4 razy 4

  Religia nie tu zadnego znaczenia. Liczy sie forsa i uklady. Madoff byl Zydem, obrobil wielu innych Zydow, w tym tych co przetrwali Holocaust. Boehner ma poparcie u skrajnej protestanckiej prawicy. Przyklady mozna mnozyc. To co powyzej napisano nalezy traktowac wylacznie czysto ionformacyjnie. W zadnym wypadku nie porownywac z Polska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje