Przełom. "Żaden ze zwierzchników rosyjskiej Cerkwi nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski"

15.08.2012 08:07
Cyryl I

Cyryl I (Fot. GLEB GARANICH REUTERS)

Media w Rosji oceniają, że rozpoczynająca się jutro wizyta patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Polsce jest bezprecedensowym wydarzeniem w historii dwóch krajów. Dziennik "Izwiestija" przypomniał, że "żaden ze zwierzchników rosyjskiej Cerkwi prawosławnej nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski".
"Między (poprzednim) patriarchą Aleksym II i papieżem Janem Pawłem II, etnicznym Polakiem, było wiele rozbieżności. Zwierzchnik Cerkwi występował przeciwko wizycie zwierzchnika katolików w Rosji" - dodała rosyjska gazeta.

"Izwiestija" przytoczyły też wypowiedź katolickiego metropolity mińsko-mohylewskiego, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza, który wyraził przekonanie, że przesłanie, które w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie podpiszą zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, "doprowadzi do przełomu w stosunkach między dwoma narodami i chrześcijańskimi religiami".

"Powinniśmy zapomnieć dawne krzywdy"

Dokument, nad którym prawosławni i katoliccy duchowni pracowali trzy lata, wzywa oba narody i Kościoły do zbliżenia, pojednania, przebaczenia sobie wzajemnych krzywd oraz wspólnego spojrzenia w przeszłość z myślą o przyszłości.

"Powinniśmy zapomnieć dawne krzywdy. Teraz trzeba myśleć o przyszłości. Przesłanie o pojednaniu narodów niewątpliwie może doprowadzić do poprawy relacji dwóch państw. Mimo występujących różnic wszyscy jesteśmy chrześcijanami. Rosja i Polska to dwie forpoczty słowiaństwa i chrześcijaństwa w Europie. Nie powinny nas dzielić jakieś urazy" - oświadczył abp Kondrusiewicz, który w latach 2002-2007 był metropolitą moskiewskim, czyli zwierzchnikiem katolików w Rosji.

"Izwiestija" podkreśliły, że "między stroną polską i rosyjską wciąż jest niemało rozbieżności, które dotyczą głównie różnej interpretacji niektórych wydarzeń historycznych, w tym tragedii katyńskiej".

Dziennik zacytował opinię dyrektora Instytutu Historii Powszechnej Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksandra Czubariana, którego zdaniem "w wielu dziedzinach, w tym w sferze historycznej, zarysowało się dążenie do normalizacji stosunków między Rosją i Polską". Według historyka, choć przesłanie zwierzchników Kościołów "może nie przynieść natychmiastowych efektów, to jednak wpisuje się w ogólną tendencję historycznego pojednania narodów Rosji i Polski".

"Redefinicja wartości, skrucha i katharsis, czyli oczyszczenie stosunków"

"Izwiestija" odwołały się również do oceny historyka religii Aleksieja Judina, którego zdaniem dokument przygotowany do podpisania podczas wizyty Cyryla w Polsce "ma niezwykle ważne znaczenie dla odnowy relacji między dwoma krajami". "Posługując się terminologią religijną, to metanoja, tj. redefinicja wartości, skrucha i katharsis, czyli oczyszczenie stosunków" - oznajmił Judin.

Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" zwróciła uwagę, że "aktywizacja rosyjskiej Cerkwi prawosławnej na polskim kierunku zbiegła się w czasie z podróżą Władimira Putina do Gdańska 1 września 2009 roku, podczas której zaprosił on premiera Donalda Tuska do wspólnego odwiedzenia zespołu memorialnego w Katyniu wiosną 2010 roku".

"Pokojowe inicjatywy Patriarchatu Moskiewskiego wpisują się w koncepcję polityki zagranicznej i strategię władz Rosji. Tak było również w czasach ZSRR" - zauważył dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" skonstatowała także, iż w dokumencie, który w Warszawie podpiszą Cyryl i abp Michalik, "będzie bardzo mało historii". "W sprawach historycznych politycy i uczeni nie doszli jeszcze do wspólnego mianownika. Kościoły postanowiły nie biec przed parowozem" - wskazał moskiewski dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" odnotowała również, że w Polsce inicjatywa podpisania przesłania została oceniona niejednoznacznie. "Ostro na dokument zareagowała opozycja prawicowo-konserwatywna. Argumentacja jest prosta i znana. Patriarchat Moskiewski w czasach radzieckich współpracował z KGB i nie wyraził skruchy. Teraz wykonuje zadania Putina. Nie należy ufać rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Jej pokojowe inicjatywy to kamuflaż dla rzeczywistych, antypolskich planów 'putinowskiego reżimu' i polskich elit rządzących" - przekazał dziennik.

Natomiast "Moskowskije Nowosti" zamieściły komentarz dyrektora Instytutu Religii i Prawa Rosyjskiej Akademii Nauk Romana Łunkina, który uznał podróż Cyryla do Polski za "niepaństwową wizytę dyplomatyczną". "Polacy uważają siebie za najgorliwszych stronników Stolicy Apostolskiej. Dlatego przyjazd patriarchy będzie mieć ważne znaczenie dla stosunków prawosławno-katolickich. Silny będzie także czynnik polityczny" - podkreślił Łunkin.

Naukowiec zauważył też, że pod rządami prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska w relacjach między Moskwą i Warszawą nastąpiło ocieplenie, choć spraw spornych jest wciąż wiele. "Patriarcha spróbuje poruszyć te problemy, których nie mogą rozwiązać dyplomaci, w tym - być może - kwestię pojednania z Polakami w sprawie Katynia" - prognozuje Łunkin.

Zobacz także
Komentarze (133)
Przełom. "Żaden ze zwierzchników rosyjskiej Cerkwi nie odwiedził jeszcze katolickiej Polski"
Zaloguj się
 • sarmata

  Oceniono 32 razy 24

  Zupelnie mi zwisa spotkanie koscielnych oligarchow pod pretekstem rzekomego pojednania. W istocie chodzi im tylko o polaczenie sil w walce z liberalizmem i duchem Oswiecenia. Potem znow beda sobie wydrapywac oczy i twierdzic, ze tylko oni sa w posiadaniu prawdy. Wszyskie instytucjonalne religie cofaja swiat w rozwoju i podstepnie promuja zlo.

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 26 razy 20

  Przeciętny Rosjanin czy Polak są w stosunku do siebie bardzo pozytywnie nastawieni.
  .
  Najgorsze jest to że ta czarna zaraza trawiąca i rozkradająca nasz kraj od wielu lat, już chce pokazać że to za jej zasługą pojednamy się z Rosjanami.
  .
  Ci ludzie są bardzo niebezpieczni, wmawiają starszym Polakom że po śmierci - jeśli tylko będą dawać im co niedziela pieniądze - pójdą do jakiegoś nieba...
  .
  Uważam że na każdych uroczystościach państwowych - jeśli już przedstawiciele tej organizacji mieli by być zaproszeni - powinni obowiązkowo klękać przed Premierem oraz Prezydentem Republiki Polskiej i całować ich w rękę - powinni okazać szacunek kraju w którym rezydują i który wypłaca im na starość - za nic nie robienie wielkie emerytury. Wprowadźmy to szybko, taki nasz zwyczaj, nowa świecka tradycja - Glemp czy jakiś Michalik kleka przed Prezydentem i całuje go w rękę - okazuje szacunek Polsce i Polakom.

 • megan_2

  Oceniono 21 razy 17

  Wszystko dobrze, niech się jednają. Tylko dlaczego ten dokument muszą podpisywać akurat na Zamku Królewskim? Kościół katolicki w Polsce mało ma swoich pałaców i siedzib? Chyba, że chodzi o przypomnienie nam, maluczkim kto naprawdę rządzi w naszym kraju.

 • supertlumacz

  Oceniono 19 razy 11

  Jako pojednawczy slogan proponuję WAWELSKA EKSHUMACJA UPOŚLEDZONEGO KARŁA.

 • ok-cham

  Oceniono 17 razy 11

  Po co to namaszczenie i zachwyty? W zamierzchłej przeszłości, jeszcze w jednej korporacji, teologiczni dyktatorzy pokłócili się o władzę i patenty na ogłupianie naiwnych, i to tak bardzo, że podzielili na dwie odrębne, zwalczające się organizacje. Trwa to już bez mała tysiąc lat i końca nie widać. Zazdrość o władzę i wpływy trwa nadal, konflikt kwitnie bujniej niż przed wiekami, a pielęgnowane i podkreślane obopólnie różnice stały się wręcz kabaretowe. Postawa obu kościołów wobec siebie najlepiej poświadcza prawdziwy sens ich istnienia. I nie jest nim na pewno wiara w boga.

 • rudder

  Oceniono 14 razy 10

  Dlaczego to podpisywanie dokumentu kościelnego będzie się odbywało na zamku królewskim w Warszawie, a nie w jakimś klasztorze lub też w siedzibie episkopatu? Jest to jeszcze jeden przykład na zawłaszczanie przestrzeni publicznej przez kościół katolicki w Polsce. Jest to sprzeczne z konstytucją.

 • cillian1

  Oceniono 14 razy 10

  Polacy, chowajcie dzieciaki - dwie organizacje (złe zasady mające) - robią bibę w Polsce!

  ROTFL!

 • piotr19730

  Oceniono 13 razy 9

  Będą się czarne sukienki naradzać, jak walczyć z oświeceniem. Lud ma być ciemny, spolegliwy i hojny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje