Kurski: Niech Wałęsa i Wajda zwrócą pieniądze za film od Amber Gold

14.08.2012 19:49
Europoseł Jacek Kurski

Europoseł Jacek Kurski (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Europoseł Jacek Kurski (SP) zaapelował do Lecha Wałęsy i Andrzeja Wajdy o zwrot dotacji Amber Gold na film o b. prezydencie. Ocenił też, że w związku z zatrudnieniem na gdańskim lotnisku Michała Tuska minister transportu Sławomir Nowak powinien się oddać do dyspozycji premiera. Stwierdził też, że praca syna Tuska i na lotnisku, i dla OLT to konflikt interesów.


Upadająca spółka Amber Gold była jednym ze sponsorów filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. Według Kurskiego "byłoby czymś niezwykle niestosownym, niemoralnym, symbolicznie hańbiącym dla samego bohatera tego filmu, gdyby ten filmowy pomnik Lecha Wałęsy zbudowany był na krzywdzie tysięcy Polaków oszukanych przez firmę Amber Gold, która jest sponsorem i donatorem filmu".

Kurski pytany o to, kto miałby zwrócić pieniądze, odpowiedział, że "to jest sprawa producentów filmu i to oni powinni znaleźć w budżecie pieniądze i je zwrócić, tak, żeby nie budować tego na nieszczęściu ludzi". Według posła Solidarnej Polski pieniądze miałyby być zwrócone "tym, którzy będą dysponować mieniem Amber Gold i zaspokajać roszczenia oszukanych klientów".

Producent filmu, Akson Studio, odmówił informacji, ile wynosiła dotacja upadającej firmy Marcina Plichty.

"Jak to możliwe, że Nowak nie wiedział o Tusku?"

Kurski powiedział też, że w związku ze sprawą równoczesnej (przez krótki okres czasu) pracy Michała Tuska dla gdańskiego lotniska i powiązanych z Amber Gold linii lotniczych OLT Express minister transportu Sławomir Nowak (lider pomorskiej PO) powinien się oddać do dyspozycji premiera.

Według Kurskiego Nowak jako minister sprawuje nadzór nad Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze, które - jak stwierdził europoseł - jest strategicznym udziałowcem Portu Lotniczego w Gdańsku.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze mają ok. 30 proc. udziałów w porcie. Większość udziałów należy do woj. pomorskiego i gminy Gdańsk. - Jak to się dzieje, że w ramach pomorskiej PO dochodzi do zaproponowania pracy w porcie [Michałowi Tuskowi - red.] w Gdańsku, czyli w jednostce podległej ministrowi Nowakowi? Czy jest możliwe, że minister transportu nie wiedział o tym, że syn Donalda Tuska jest zatrudniony w podległej mu jednostce? - mówił europoseł.

"Oczywisty konflikt interesów"

Kurski pytał też, jak jest możliwe to, że Nowak nie reagował na oczywisty konflikt interesów w związku z tym, że Michał Tusk jednocześnie obsługiwał dwie firmy o sprzecznych interesach, i dziwił się, że minister nie zażądał od dyrektora Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasza Kloskowskiego, by ten oddał się do jego dyspozycji (Kloskowski jest obecnie na urlopie).

- Zarzut o pracy Michała Tuska w OLT Express jako konkurencyjnej firmie wynika z nieznajomości branży. Tu nie ma mowy o żadnej konkurencji, tutaj był wspólny interes, gdyż lotnisko współpracuje z każdą linią lotniczą i każdej pomaga - tłumaczył tymczasem rzecznik prasowy portu Michał Dargacz.

Producenci "Wałęsy" oddadzą podarek od Amber Gold?

Zdjęcia do filmu "Wałęsa", opowiadającego historię przywódcy Solidarności oraz późniejszego prezydenta Polski Lecha Wałęsy, Andrzej Wajda zakończył się 30 czerwca. Teraz trwają prace postprodukcyjne. Premiera zapowiadana jest na początek 2013 r. Przedstawicielka producenta filmu, Katarzyna Sikorska, stwierdziła, że kłopoty firmy Amber Gold nie wpłynęły na produkcję filmu "Wałęsa". Budżet filmu wyniósł ponad 15 mln zł i był zamknięty już w trakcie realizacji zdjęć.

Zobacz także
Komentarze (759)
Kurski: Niech Wałęsa i Wajda zwrócą pieniądze za film od Amber Gold
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 179 razy 151

  O Jacuś przerwał wakacje w swojej uczciwie i legalnie kupionej leśniczówce i zabrał głos:))))

 • staly_nick

  Oceniono 139 razy 119

  niech Pan Kurski wspomni też o parafii, która AmberGold wsparł stutysięczną darowizną. Tyle że to Pana kurskiego nie obchodzi. On realizuje swoją politykę.

 • momy

  Oceniono 105 razy 83

  Panie Kurski, kompletnie nie rusza mnie krzywda naiwniaków, którzy chcieli się dorobić nie wychodząc z domu, o pracy nie wspominając. (Tak samo jak nie wzrusza mnie los akcjonariuszy upadających spółek - ryzyk fizyk) Ale chętnie posłucham jak to z tą leśniczówką było i chętnie usłyszę, jaki to program reedukacji kierowców zamierza Pan zaliczyć.

 • jerjar

  Oceniono 93 razy 63

  Pewno elegancko byłoby, gdyby zwrócili te pieniądze, przy czym nie mam wątpliwości, że Kurskiemu wcale nie chodzi o ludzi - to wredny gracz, który ma w nosie ich krzywdę, ale marzy, żeby powtórzyć numer z dziadkiem.

 • fiu-bzdziu2010

  Oceniono 71 razy 53

  a dominikanie też powinni zwrócić milionik???? Panie Kurski oczekuję na odpowiedź

 • ami_lii

  Oceniono 66 razy 50

  W tej całej dyskusji o Amber Gold i kto ma tym biednym pokrzywdzonym ludziom oddać pieniądze (i dlaczego ma to być Tusk) nie widzę odpowiedzi na jedno pytanie : dlaczego ci ludzie, przed włożeniem 400 tys. , nie sprawdzili KOMU powierzają swoje pieniądze?

 • banan125

  Oceniono 66 razy 50

  Kurski!!! - drobny hochsztaplerze i cwaniaczku - oddaj użytkownikom, których eksmitowałeś albo zapłać realną cenę za leśniczówkę pod Gdańskiem !!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje