Kurski: Niech Wałęsa i Wajda zwrócą pieniądze za film od Amber Gold

14.08.2012 19:49
Europoseł Jacek Kurski

Europoseł Jacek Kurski (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Europoseł Jacek Kurski (SP) zaapelował do Lecha Wałęsy i Andrzeja Wajdy o zwrot dotacji Amber Gold na film o b. prezydencie. Ocenił też, że w związku z zatrudnieniem na gdańskim lotnisku Michała Tuska minister transportu Sławomir Nowak powinien się oddać do dyspozycji premiera. Stwierdził też, że praca syna Tuska i na lotnisku, i dla OLT to konflikt interesów.


Upadająca spółka Amber Gold była jednym ze sponsorów filmu "Wałęsa" Andrzeja Wajdy. Według Kurskiego "byłoby czymś niezwykle niestosownym, niemoralnym, symbolicznie hańbiącym dla samego bohatera tego filmu, gdyby ten filmowy pomnik Lecha Wałęsy zbudowany był na krzywdzie tysięcy Polaków oszukanych przez firmę Amber Gold, która jest sponsorem i donatorem filmu".

Kurski pytany o to, kto miałby zwrócić pieniądze, odpowiedział, że "to jest sprawa producentów filmu i to oni powinni znaleźć w budżecie pieniądze i je zwrócić, tak, żeby nie budować tego na nieszczęściu ludzi". Według posła Solidarnej Polski pieniądze miałyby być zwrócone "tym, którzy będą dysponować mieniem Amber Gold i zaspokajać roszczenia oszukanych klientów".

Producent filmu, Akson Studio, odmówił informacji, ile wynosiła dotacja upadającej firmy Marcina Plichty.

"Jak to możliwe, że Nowak nie wiedział o Tusku?"

Kurski powiedział też, że w związku ze sprawą równoczesnej (przez krótki okres czasu) pracy Michała Tuska dla gdańskiego lotniska i powiązanych z Amber Gold linii lotniczych OLT Express minister transportu Sławomir Nowak (lider pomorskiej PO) powinien się oddać do dyspozycji premiera.

Według Kurskiego Nowak jako minister sprawuje nadzór nad Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze, które - jak stwierdził europoseł - jest strategicznym udziałowcem Portu Lotniczego w Gdańsku.

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze mają ok. 30 proc. udziałów w porcie. Większość udziałów należy do woj. pomorskiego i gminy Gdańsk. - Jak to się dzieje, że w ramach pomorskiej PO dochodzi do zaproponowania pracy w porcie [Michałowi Tuskowi - red.] w Gdańsku, czyli w jednostce podległej ministrowi Nowakowi? Czy jest możliwe, że minister transportu nie wiedział o tym, że syn Donalda Tuska jest zatrudniony w podległej mu jednostce? - mówił europoseł.

"Oczywisty konflikt interesów"

Kurski pytał też, jak jest możliwe to, że Nowak nie reagował na oczywisty konflikt interesów w związku z tym, że Michał Tusk jednocześnie obsługiwał dwie firmy o sprzecznych interesach, i dziwił się, że minister nie zażądał od dyrektora Portu Lotniczego w Gdańsku Tomasza Kloskowskiego, by ten oddał się do jego dyspozycji (Kloskowski jest obecnie na urlopie).

- Zarzut o pracy Michała Tuska w OLT Express jako konkurencyjnej firmie wynika z nieznajomości branży. Tu nie ma mowy o żadnej konkurencji, tutaj był wspólny interes, gdyż lotnisko współpracuje z każdą linią lotniczą i każdej pomaga - tłumaczył tymczasem rzecznik prasowy portu Michał Dargacz.

Producenci "Wałęsy" oddadzą podarek od Amber Gold?

Zdjęcia do filmu "Wałęsa", opowiadającego historię przywódcy Solidarności oraz późniejszego prezydenta Polski Lecha Wałęsy, Andrzej Wajda zakończył się 30 czerwca. Teraz trwają prace postprodukcyjne. Premiera zapowiadana jest na początek 2013 r. Przedstawicielka producenta filmu, Katarzyna Sikorska, stwierdziła, że kłopoty firmy Amber Gold nie wpłynęły na produkcję filmu "Wałęsa". Budżet filmu wyniósł ponad 15 mln zł i był zamknięty już w trakcie realizacji zdjęć.

Zobacz także
Komentarze (759)
Zaloguj się
 • wiwi2662_beauty

  Oceniono 1 raz 1

  Poproszę o zapłacenie mandatów drogowych i wpłacenie do skarbu Państwa różnicy okazyjnej ceny a ceny rynkowej leśniczówki .Aaaa jeszcze jedno proszę coś zrobić ,bo mi się ciągle świeci czerwona kontrola CIEMNY LUD TEGO NIE KUPI :)

 • archimago7

  Oceniono 2 razy 2

  Filmowcy nie chcą pieniędzy od Amber Gold.
  Teraz czas na to, aby również Dominikanie oddali pieniądze skradzione przez Plichtę.

 • franek-janek

  Oceniono 3 razy 3

  Juz chyba wszystkie przymiotniki zostaly uzyte by nazwac po imieniu tego ulicznego cwaniaka. Parszywy charakter.

 • ritak44dwa

  0

  Wściekły Bulterier chwycił ochłap i puści.

 • caralushek

  Oceniono 2 razy 2

  niech małpy oddadzą co dał Plichta na ich klatkę

 • fred_die

  Oceniono 3 razy 3

  Niech najpierw dominikanie zwrócą kasę jaką dostali pod Plichty

 • ritak44dwa

  Oceniono 1 raz 1

  lkmlm

 • fordysta

  Oceniono 5 razy -1

  Szalbierca finansował film o innym szalbiercy. Przez trzeciego szalbiercę.... który pieniędzy oddać nie chce...Ha, ha, ha...

 • opaland

  Oceniono 3 razy 1

  Złodziej krytykuje złodzieja - oto cała PiS-owska filozofia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje