Afera Amber Gold: sądy nic nie robiły po wyrokach wobec Plichty. Jeden z kuratorów mógł go nawet kryć

14.08.2012 18:28
Marcin Plichta

Marcin Plichta (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Sądy nie panują nad sprawami karnymi, w których odpowiadał szef Amber Gold Marcin Plichta - wynika z kontroli pomorskich sądów przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Choć sądy nakazywały zwrot gotówki oszukanym klientom, to Plichta niewiele sobie robił z wyroków. Jeden z kuratorów mógł kryć Plichtę i ministerstwo zdecydowało o zawiadomieniu prokuratury o przestępstwie.
"Gazeta Wyborcza" ujawniła w ub. tygodniu, że na Plichcie ciąży sześć wyroków sądowych za oszustwa. Po naszych publikacjach minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zarządził kontrole w pomorskich sądach, przed którymi odpowiadał szef Amber Gold. Dodatkową kontrolę zarządził też prezes gdańskiego sądu. Chodzi o sprawdzenie wykonania wyroków, które zapadły wobec Plichty.

Postępowania mają być zbadane pod względem terminowości podejmowania w tych sprawach czynności wykonawczych, rzetelności i prawidłowości sprawowanych dozorów oraz właściwej w okresie próby kontroli organów wykonawczych nad wywiązywaniem się przez skazanych z nałożonych nań wyrokami obowiązków - podało ministerstwo w komunikacie. Sprawozdania z lustracji mają być złożone do końca sierpnia.

Jeden z kuratorów mógł popełnić przestępstwo

- Już teraz pojawia się jednak wątpliwość dotycząca ewentualnej przewlekłości na etapie jednego z prowadzonych postępowań wykonawczych, polegającej na braku działań sądu i kuratorskiej służby sądowej - mówi Patrycja Loose, rzecznik ministerstwa.

Wg niej zastrzeżenia budzi też prawidłowość i rzetelność dozoru kuratorskiej służby sądowej, np. w zakresie weryfikacji wykonania wyroku - nakazującego zwrot gotówki oszukanym. Jak ustaliła "Gazeta", w jednej ze spraw Plichta zwrócił zaledwie 4 tys. zł.

- Jeden z kuratorów sądowych mógł podać nieprawdziwą informację dotyczącą obowiązku naprawienia szkody, co jest przestępstwem. W związku z tym MS złożyło zawiadomienie do prokuratury - dodaje Loose.

MS zwróciło się także do gdańskiego sądu okręgowego o informacje w sprawie ewentualnych uchybień w zakresie postępowań rejestrowych Amber Gold.

Zobacz także
Komentarze (201)
Zaloguj się
 • maz9

  Oceniono 1 raz 1

  Sąd Rejonowy w Gdańsku ciągle umarzał postępowania przeciw oszustowi.
  To jest bezkarne państwo w państwie.

 • korcia2000

  Oceniono 7 razy 5

  Sądy są zajęte skazywaniem rowerzystów po jednym piwku. Nie mają czasu na takie płotki jak Plichta.

 • radioerewan

  Oceniono 11 razy 9

  Nazwisko pana prokuratora! Poproszę nazwisko pana prokuratora.

 • michu-najlepszy

  Oceniono 10 razy 6

  Ludzie wyżywają się na jednym chłopku roztropku, który był właścicielem firmy nikt nie mówi o zespołach prawników, którzy za tym stoją i bezprawnie tworzą umowy oraz statuty, które tworzą i chronią takie twory, w tym momencie jak służby sprawdzają chłopka roztropka to oni mają czas na wyprowadzanie pieniędzy i tworzenie nowych podmiotów za kradzione pieniądze. Kiedy ludzie z mądrzejecie i zaczniecie myśleć logicznie i własnym rozumem a nie tak jak Wam każą?
  Z poważaniem

 • jeak

  Oceniono 8 razy 6

  zbycholj23
  " Skoro wymiar (nie)sprawiedliwości nic nie może to pokrzywdzeni muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Chłopina jeszcze młody, gdyby tak sprzedać nerki,serduszko, płucka i co tam jeszcze można przeszczepić... "

  Mam lepszy pomysł. Niech zostanie mianowany na ministra finansów - myślę, że przy takich zdolnościach szybko rozprawi się z długiem publicznym.

 • ev_ka

  Oceniono 4 razy 4

  @ev_ka
  tyle minusow? ironii nie zrozumieli czy co?

 • zbycholj23

  Oceniono 6 razy 4

  Skoro wymiar (nie)sprawiedliwości nic nie może to pokrzywdzeni muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Chłopina jeszcze młody, gdyby tak sprzedać nerki,serduszko, płucka i co tam jeszcze można przeszczepić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje