Afera Amber Gold: sądy nic nie robiły po wyrokach wobec Plichty. Jeden z kuratorów mógł go nawet kryć

Sądy nie panują nad sprawami karnymi, w których odpowiadał szef Amber Gold Marcin Plichta - wynika z kontroli pomorskich sądów przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Choć sądy nakazywały zwrot gotówki oszukanym klientom, to Plichta niewiele sobie robił z wyroków. Jeden z kuratorów mógł kryć Plichtę i ministerstwo zdecydowało o zawiadomieniu prokuratury o przestępstwie.
"Gazeta Wyborcza" ujawniła w ub. tygodniu, że na Plichcie ciąży sześć wyroków sądowych za oszustwa. Po naszych publikacjach minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zarządził kontrole w pomorskich sądach, przed którymi odpowiadał szef Amber Gold. Dodatkową kontrolę zarządził też prezes gdańskiego sądu. Chodzi o sprawdzenie wykonania wyroków, które zapadły wobec Plichty.

Postępowania mają być zbadane pod względem terminowości podejmowania w tych sprawach czynności wykonawczych, rzetelności i prawidłowości sprawowanych dozorów oraz właściwej w okresie próby kontroli organów wykonawczych nad wywiązywaniem się przez skazanych z nałożonych nań wyrokami obowiązków - podało ministerstwo w komunikacie. Sprawozdania z lustracji mają być złożone do końca sierpnia.

Jeden z kuratorów mógł popełnić przestępstwo

- Już teraz pojawia się jednak wątpliwość dotycząca ewentualnej przewlekłości na etapie jednego z prowadzonych postępowań wykonawczych, polegającej na braku działań sądu i kuratorskiej służby sądowej - mówi Patrycja Loose, rzecznik ministerstwa.

Wg niej zastrzeżenia budzi też prawidłowość i rzetelność dozoru kuratorskiej służby sądowej, np. w zakresie weryfikacji wykonania wyroku - nakazującego zwrot gotówki oszukanym. Jak ustaliła "Gazeta", w jednej ze spraw Plichta zwrócił zaledwie 4 tys. zł.

- Jeden z kuratorów sądowych mógł podać nieprawdziwą informację dotyczącą obowiązku naprawienia szkody, co jest przestępstwem. W związku z tym MS złożyło zawiadomienie do prokuratury - dodaje Loose.

MS zwróciło się także do gdańskiego sądu okręgowego o informacje w sprawie ewentualnych uchybień w zakresie postępowań rejestrowych Amber Gold.

Zobacz także
 • Leszek Miller w Poranku Radia TOK FM Premier wszystkiego kontrolować nie może. Miller: potrzebna komisja śledcza
 • Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold Dlaczego Amber Gold mógł działać? "Prokuratura nie działa i działać nie będzie"
 • Klienci przed zamkniętym biurem Amber Gold w Gdańsku Prawnik: Likwidacja Amber Gold to dopiero początek drogi dla klientów
Komentarze (201)
Afera Amber Gold: sądy nic nie robiły po wyrokach wobec Plichty. Jeden z kuratorów mógł go nawet kryć
Zaloguj się
 • nota222

  Oceniono 81 razy 67

  PRAWNICY WYTŁUMACZCIE mi tę paranoję: Plichta nie wypłaca klientom pieniędzy, a prokuratura mówi, że nie ma znamion przestępstwa??? jak to jest możliwe, że znikają pieniądze, a faceta nie można zatrzymać??? Dziś w tv mówili, że pracownik, który ukradł kilka belek SŁOMY, jest zagrożony karą do 5 LAT!!! A tu zniknęły miliony i NIE MA ZNAMION PRZESTĘPSTWA?

 • j.fasola180

  Oceniono 44 razy 38

  Zabawię się w detektywa amatora .Jak w klasycznym kryminale. Biorę do ręki prasę , oglądam wiadomości w TV i notuję.
  1 Amber Gold sponsoruje kampanię wyborczą prezydenta Adamowicza. Wdzięczny Pan Prezydent wypowiada publicznie opinie o tym para banku pełne ciepłych słów by przekonać Gdańszczan do powierzania tej instytucji swoich oszczędności.
  2.Amber Gold sponsoruje film /kolejny gniot/ o Wielkim Elektryku co to obalił komunę.
  3. Amber Gold daje na tacę 100 000 PLN + jeszcze jakieś tam obrywy ubogim sługom Boga.
  4. Amber Gold daje zarobić synkowi Pana Premiera.
  5. Amber Gold daje………. kto wie jeszcze komu i ile by umocnić swoje imperium.
  Czy można się więc dziwić, że prezes Plichta przyłapany przez jakichś nadgorliwców niczego nie rozumiejących dostaje po kolei sześć wyroków /wszystkie oczywiście w zawieszeniu/. Czy można się dziwić „zapracowaniu” sędziów i ” przeoczeniu „ potrzeby sprawdzenia czy wyroki są przez osądzonego wykonane?.
  To wszystko może dziwić każdego ale nie Gdańszczan. My tu na co dzień stykamy się z powstałym PO imperium, które jak rak toczy wszystko co jest w zasięgu działania Prezydenta i jego urzędniczej kliki.
  My tu na co dzień widzimy skutki działalności prokuratury, policji i sądów i bezkarność nowych PO biznesmenów właścicieli Gdańska , którym wszystko , każdy przekręt uchodzi bezkarnie.
  Wcale mnie nie dziwi , że takie Amber Gold założyło swoją siedzibę w mateczniku PO Gdańsku. Mieście bezprawia.

 • ok-cham

  Oceniono 40 razy 38

  Kontrola - jak szara maść - jest dobra na wszystko, to najlepszy środek na wszystkie bolączki i niedomagania służb publicznych. Ci, którzy mieli sprawować nadzór, ale olali swoją robotę, kontrolują tych, którzy dzięki nim mogli olewać swoją albo wręcz się jej sprzeniewierzyć i szafa gra. Wyłuska się jedną lub dwie lebiegi do odstrzelenia tak, by było na kogo zwalić całe odium związane z nieprawidłowościami, a potem tylko parę roszad personalnych i kosmetycznych zmian organizacyjnych, jedna, dwie samokrytyki w stylu "wicie, rozumicie" dla półgłówków i... wszystko hula dalej tak jak hulało dotąd. Teraz też już paluszek przedkontrolny pokazuje na kuratorów sądowych jako potencjalnych winowajców, bo przecież ani ministerstwo ani prezes sądu nie będą na poważnie badać działalności podległych sobie kumpli w sędziowskich togach - aż tak dobrze to nie ma. Sędziowie są przecież w Polsce niezawiśli. Jak się wydaje, przede wszystkim od jakiejkolwiek odpowiedzialności za to co spaprali.

 • diabel-medialny

  Oceniono 41 razy 35

  I mamy kozła ofiarnego - kuratora.

  A reszta systemu który zawiódł - będzie spać spokojnie.

  Cóż za klasyczne zamiatanie problemu pod dywan.

  Mistrzowstwo!!!!

 • gti35

  Oceniono 35 razy 33

  To jest całkiem proste. W Polsce opłaca się być złodziejem, byle na dużą skalę. Policja, prokuratura i sądy ścigają głównie drobnych złodziejaszków - bo mają ich w kartotekach, więć łatwo znaleźć. Słuzby skarbowe ścigają do upadłego legalnych przedsiębiorców - bo mają ich w ewidencji, i tez łatwo wykryć "nieprawidłowości". Natomiast dużych przekręciarzy oraz szarej i całkiem czarnej strefy nie ściga nikt, bo wtedy może trzeba by ruszyć doopę zza biurka, wstać od komputra, i być może narazić się na wyzwiska, albo nawet dostanie po gębie. To jest chory system, więc nic dziwnego, że każdy z jakim takim pomysłem na życie wypieprza stąd byle dalej !

 • gigigolo

  Oceniono 40 razy 28

  no i miałem rację! Plichta kupił lub miał w kieszeni (jak kto woli) co cenniejszych: prokuratorów, sędziów, kuratorów i innych, być może policję, CBA, ABC, BOR, ojca DT i wielu wielu innych.

 • msypa

  Oceniono 28 razy 26

  To całe sądownictwo to jedno wielkie dno. Najłatwiej do więzienia wsadzić pijanego rowerzystę. Ludzie z kasą (nie własną, zabraną emerytom za rachunki za gaz przypominam) ślizgają się jak po goownie. Panie Tusk, czas działać. Masz okazję odrobić lekcję za syna. Jak brzmią nazwiska sędziów, którzy na to pozwolili?

 • gshegosh81

  Oceniono 39 razy 25

  Ciekawe, kto z tym całym Plichtą stoi. Zwykły człowiek z ulicy takich koneksji i traktowania nie uzyska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje