Ryanair oszczędza na paliwie. Piloci musieli prosić o priorytetowe lądowanie

14.08.2012 09:25
Samolot Ryanair

Samolot Ryanair (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

Ryanair oszczędza na paliwie dla samolotów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podają irlandzkie media, to powoduje, że piloci przewoźnika czasami wymuszają pierwszeństwo w lądowaniu.
Jak wynika z ustaleń irlandzkich mediów, Ryanair zaczął oszczędzać na paliwie dla samolotów. Firma wprowadziła zasadę "plog + 300". Oznacza ona, że samolot ma 300 kg paliwa dodatkowo ponad maksymalny przewidywalne zużycie. Pozwala to na przedłużenie lotu o zaledwie kilka minut. U tradycyjnych przewoźników dodatkowe paliwo starcza nawet na pół godziny.

Z tego powodu w razie przedłużenia lotu samoloty Ryanaira wysyłają sygnał "mayday" do obsługi lotniska. W ciągu jednej doby w hiszpańskiej Walencji trzy samoloty przewoźnika w ten sposób alarmowały tamtejszy port lotniczy. Wcześniej zostały odesłane z lotniska w Madrycie, gdzie nie mogły lądować ze względu na burzę. Obsługa lotniska w Walencji musiała przepuścić je przed innymi samolotami.

Wszystko odbywa się zgodnie z prawem. Choć, jak zaznaczają irlandzkie media, budzi to wątpliwość z punktu widzenia bezpieczeństwa pasażerów.

Czytaj więcej w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej"

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • blue911

  Oceniono 3 razy 3

  Tego s-syna juz dawno wyslalbym na galery. "Tanie" podrozowanie.....Bez ubikacji,ma byc bez pilotow,na stojaco...itd. Co ten skoorwiel jeszcze wymysli?? Moze od razu zabijac pasazerow na lotnisku i po sprawie? Niech ON lata w tak niebezpieczny i niewygodny sposob,a nie oferuje innym i przy okazji rozwala rynek linii lotniczych,bo "poprawne" linie nie moga konkurowac z takim bydlakiem podrzynajacym ceny, a wiadomo,ze bezpieczenstwo i wygoda kosztuja!!! Jak biedne Wolaczki chca sobie latac z takim idiota i sie zabijac to prosze bardzo - ja chce latac i doleciec! On powinien byc wciagniety na jakas czarna liste albo zlikwidowany.

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 6 razy -2

  300kg paliwa na kilka minut??!!! ekologia jak sukinsyn.

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 8 razy 8

  Podobno Ryanair przeprowadzi dodatkowe szkolenie swoich pilotów aby nauczyli się lecieć jak najdalej na luzie i wyposaży maszyny w dodatkowe spadochrony i gaśnice -bezpieczeństwo przede wszystkim ;))

 • dcmedia

  Oceniono 3 razy 1

  a mówili, że młody Tusk już nie pisze artykułów do GW

 • justanotherguy

  Oceniono 8 razy 8

  Czy Mike O'Leary słyszał o locie ślizgowym? Rejsy do Stansted mogłyby już nad Amsterdamem gasić silniki.

 • vomitorium1

  Oceniono 2 razy 2

  cieszcie się
  że on
  lata
  (do mnie
  nie przyleciał
  (bo była mgła)
  i procesuję się
  z nim o zwrot
  kosztów hotelu itd
  (z internetu
  dowiedziałem się
  że wygrało
  już czterech)

 • morgenroth

  Oceniono 9 razy 1

  Niech się Ryan skontaktuje z Józefem Bakiem - oszczędności na opłatach lotniskowych murowane i nie trzeba będzie oszczędzać na paliwie

 • misio-kicio

  Oceniono 17 razy 15

  Och, jaki dramatyczny artykuł wymęczył pismak GW. "Ryanair oszczędza na paliwie dla samolotów", "przedłużenie lotu o zaledwie kilka minut", "samoloty Ryanaira wysyłają sygnał mayday"

  Natomiast Irish Independent pisał, że:
  26.lipca wskutek burzy nad Madrytem samoloty zostały skierowane nad Walencję (1 godz.lotu), gdzie oczekiwały w powietrzu kilkadziesiąt minut, po czym polecono im wracać do M. (kolejna godzina lotu). Wtedy poprosiły o awaryjne lądowanie w Walencji ze wzgl.na brak paliwa na powrót do M.
  Ryanair doradza pilotom nie brać "znacząco więcej paliwa", niż potrzeba ale decyzja należy do pilota.

  Zatem to chyba nie tak, że dolatują do lotniska na resztkach, a każda minuta zwłoki grozi katastrofą? Ale oczywiście GW wie lepiej.

 • wojtekmmm

  Oceniono 12 razy 10

  Było już nie tak dawno lądowanie bez widoczności i teraz mamy problem z oceną twardości brzozy. Pojawia się kolejne kuriozum - lądowanie odrzutowcem bez paliwa. O czym jest ten artykuł? Nie znam obowiązujących w tym zakresie przepisów, ale czy w Ryanair pierwszymi pilotami są sami idioci? Startują bez wystarczającej ilości paliwa? W życiu w to nie uwierzę. Tylko w naszym żałosnym wojsku, którego zwierzchnikiem był kiedyś psychopata, były możliwe samobójcze numery. Czy jakiemuś ważnemu łobuzowi mającemu na usługach jakiegoś pismaka zależy na zniechęceniu Polaków do Ryanair? Aha - nie pracuję w Ryanair i nigdy nimi nie leciałem, mieli jakieś wpadki, o katastrofach nic mi nie wiadomo. Linia raczej dla ubogich, ale nie wszyscy muszą jeździć mercedesami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje