Ekwador udzieli azylu założycielowi WikiLeaks? "Decyzja w tym tygodniu"

14.08.2012 08:02
Prezydent Ekwadoru Rafael Correa i matka założyciela WikiLeaks Christine Assange

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa i matka założyciela WikiLeaks Christine Assange (Fot. Martin Jaramillo AP)

Decyzja ws. ewentualnego udzielenia azylu politycznego Julianowi Assange'owi, założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks, zapadnie być może jeszcze w tym tygodniu - ogłosił prezydent Ekwadoru Rafael Correa.
- Musimy przeanalizować proces w Szwecji, rozważyć możliwość (dalszej) ekstradycji (Assange'a) do Stanów Zjednoczonych, gdzie może na niego czekać tajny sąd i kara śmierci - powiedział Correa w wywiadzie udzielonym ekwadorskiej telewizji publicznej.

- W środę spotkam się z ministrem spraw zagranicznych Ricardem Patino. Mam nadzieję, że decyzję w tej sprawie ogłoszę przed końcem tego tygodnia - dodał. Jak zaznaczył, jego rząd już zgromadził dostatecznie dużo informacji, by podjąć odpowiedzialną decyzję.

Correa podkreślił, że odczuwa sympatię wobec Assange'a, ale jednocześnie szanuje brytyjski wymiar sprawiedliwości i prawo międzynarodowe.

Julian Assange od 19 czerwca przebywa w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Liczy na uzyskanie azylu w tym kraju, dzięki któremu udałoby mu się uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa seksualne, a stamtąd do USA, gdzie - jak się obawia - mógłby stanąć przed sądem w związku z ujawnieniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Zobacz także
Komentarze (89)
Zaloguj się
 • mirosaw-nazaruk

  Oceniono 1 raz -1

  Drogi SS są niezbadane.

 • zbycholj23

  Oceniono 2 razy 0

  Każdy człowiek mówiący prawdę jest dla skorumpowanych państw, organizacji i elit rządzących niewygodny więc z pewnością odpowiednie agentury opisywanych tworów będą starały się faceta wyeliminować.

 • abomingo1.1

  Oceniono 2 razy 0

  Swoją drogą , musi dużo wiedzieć , skoro ,,jankesi,, tak panicznie się GO boją .......................................:)

 • muciasgracias

  Oceniono 3 razy -1

  Nie bronię Assange jako figury politycznej, bo wg mnie stoi za nim Mossad, ale jego sprawa w Szwecji pokazała dobitnie, jak chory jest system "wymiaru sprawiedliwości" tego skądinąd ciekawego kraju.

  Szwecja to taki kraj, w którym przekonanie prokuratora o winie oskarżonego może prowadzić do praktycznie automatycznego wyroku skazującego. Swoboda prokuratorów jest delikatnie mówiąc za duża, na do dowodów jest mnóstwo.

  rixstep.com/1/20120424,00.shtml
  No trial by jury. Sweden allows for trial by jury only in cases regarding freedom of the press. All other cases are judged by one single trained jurist and three members of community councils with no judicial training whatsoever.

  Trials behind closed doors. 'Justice must not only be done, it must be seen to be done' - that's the international consensus of what jurisprudence is all about. But not in Sweden. And it's not just the trials themselves that can be conducted in secret in Sweden - the actual verdicts can be sealed as well. There are cases on record where the 'judges' were aware their verdicts were flawed (and innocent people would suffer) but where they stubbornly refused to rethink things - so they 'sealed' their verdicts instead.

  rixstep.com/1/20120221,03.shtml
  rixstep.com/2/1/20110414,00.shtml

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy 1

  Odnosząc się do Szwecji: ten kraj przy okazji ośmieszył się na wielu frontach.

  Nie ma drugiego kraju na świecie, w którym prokuratura może spełniać częściowo rolę sądu. A już na pewno nie ma takiego drugiego jak Szwecja, w której większość spraw prowadzi ława w postaci 2 przedstawicieli partii politycznych + ktoś ze społeczeństwa, a sędzia ma rolę koordynującą. To się nazywa demokracja! :- )

 • muciasgracias

  Oceniono 5 razy -3

  Jak Netanjahu za to zapłaci, to Ekwador udzieli. Assange jest narzędziem w rękach wywiadu, zapewne Mossadu. Szkoda by było takiego cennego pajaca ostrzeliwać, może się jeszcze przydać.

 • bornintheusa

  Oceniono 3 razy 3

  Najlepsze jest to ze zajela sie nim jego mama, ona wie najlepiej ze Julian potrzebuje spokoju i fachowej opieki lekarskiej.

 • nf123

  Oceniono 4 razy -2

  FREE ASSANGE!!! FUCK USA ILLUMINATI NWO MOTHERFUCKERS!!!

 • leoleo

  Oceniono 3 razy 1

  jeżeli nie ks to najmarniej dlugoletnie więzienie; chłopak, który tylko przekazał papiery dostał 11 lat, w wiezieniu jest szmacony; amerykanie traktują takie sprawy prestizowo w przeciwieństwie do oszustw finansowych uprawianych przez banki:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje