Ekwador udzieli azylu założycielowi WikiLeaks? "Decyzja w tym tygodniu"

14.08.2012 08:02
Prezydent Ekwadoru Rafael Correa i matka założyciela WikiLeaks Christine Assange

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa i matka założyciela WikiLeaks Christine Assange (Fot. Martin Jaramillo AP)

Decyzja ws. ewentualnego udzielenia azylu politycznego Julianowi Assange'owi, założycielowi demaskatorskiego portalu WikiLeaks, zapadnie być może jeszcze w tym tygodniu - ogłosił prezydent Ekwadoru Rafael Correa.
- Musimy przeanalizować proces w Szwecji, rozważyć możliwość (dalszej) ekstradycji (Assange'a) do Stanów Zjednoczonych, gdzie może na niego czekać tajny sąd i kara śmierci - powiedział Correa w wywiadzie udzielonym ekwadorskiej telewizji publicznej.

- W środę spotkam się z ministrem spraw zagranicznych Ricardem Patino. Mam nadzieję, że decyzję w tej sprawie ogłoszę przed końcem tego tygodnia - dodał. Jak zaznaczył, jego rząd już zgromadził dostatecznie dużo informacji, by podjąć odpowiedzialną decyzję.

Correa podkreślił, że odczuwa sympatię wobec Assange'a, ale jednocześnie szanuje brytyjski wymiar sprawiedliwości i prawo międzynarodowe.

Julian Assange od 19 czerwca przebywa w Ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Liczy na uzyskanie azylu w tym kraju, dzięki któremu udałoby mu się uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest podejrzany o przestępstwa seksualne, a stamtąd do USA, gdzie - jak się obawia - mógłby stanąć przed sądem w związku z ujawnieniem przez WikiLeaks tysięcy poufnych dokumentów dotyczących m.in. wojny w Iraku i Afganistanie.

Zobacz także
Komentarze (89)
Ekwador udzieli azylu założycielowi WikiLeaks? "Decyzja w tym tygodniu"
Zaloguj się
 • tuskowyemeryt

  Oceniono 38 razy 32

  No i gdzie wszyscy zachodni głosiciele prawd, piewcy praworządności, propagatorzy uczciwości, wielbiciele praw człowieka? Nagle trzeba uciekać do Ekwadoru, gdy patrzy się na ręce mocarstw?

 • supertlumacz

  Oceniono 38 razy 22

  Rośnie liczba krajów przeciwstawiających się polityce USA. Julian Assange może liczyć na azyl w każdym z krajów Ameryki Poludniowej. Widocznie ambasada Ekwadoru byla najblizej...

  Czy Polska, znana też jako Amerykański Osioł Trojański w Europie, będzie zrywać stosunki dyplomatyczne z krajami AP?

 • frycek49

  Oceniono 35 razy 21

  rympalek11 Jakiego złodzieja i gwałciciela. Julian Assange to święty człowiek, który walczy o demokrację. Dzięki niemu ujawniono zamachy na naszą wolność jakimi były ACTA SOPA, PIPA i TTP. Powinien dostać azyl żeby ci wszyscy mordercy których skompromitował nie mogli go dorwać. Żeby mógł dalej bronić naszych praw. Powinno być na świecie jak najwięcej takich ludzi jak Assange.

 • przeplot

  Oceniono 29 razy 21

  USA, nieustraszony strażnik wolności swobód i słowa, co rok wywołujący wojny w imię pokoju - może zabić za upublicznienie szczegółów USSAńskiej polityki miłości.
  Nic się nie zmieniło od stuleci: grupa bogatych, cynicznych cwaniaków i całe rzesze wykorzystywanych/oszukiwanych/głupich ludzi. No, może nosi się więcej zegarków elektronicznych. Jeżeli pojawi się ktoś kto nazwie działania 'władców' po imieniu - to uciszy się go jak za czasów Janosika.

 • romikus

  Oceniono 19 razy 17

  Brawo Ekwador!!!

 • remo29

  Oceniono 16 razy 16

  Ależ musiał chłop na odciski ponadeptywać...
  --
  parada karzełków

 • hanysek.0

  Oceniono 27 razy 15

  Ale się 'postępowo' porobiło, że hej. Ekwador jako ostoja wolności i praworządności w przeciwieństwie do takiej np. Szwecji. Wow! Ciekawe czy tubylcy w Ekwadorze już wiedzą w jakim raju żyją?

 • maniakon

  Oceniono 21 razy 5

  czlowiek powinien dostac nobla a dostanie stryczek w tak ciekawych czasach zyjemy

 • waw-el

  Oceniono 6 razy 4

  Szwedzi maja ogromne doswiadczenie w wydawaniu ludzi w rece oprawcow. wiadome jest sporzadzanie list Zydow w czasie II wojny i przekazywaniu ich hitlerowcom. Assange zna zapewne te sprawy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje