Podniesienie wraku Costa Concordia dopiero wiosną 2013 r.

13.08.2012 22:15
Wrak Concordii

Wrak Concordii (Fot. Giorgio Fanciulli AP)

Podniesienie i odholowanie wraku włoskiego statku wycieczkowego Costa Concordia, który 13 stycznia wywrócił się po wejściu na skały koło wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim, opóźni się do wiosny przyszłego roku - poinformowała włoska obrona cywilna.
Prognoza ta pochodzi od włosko-amerykańskiego konsorcjum Titan-Micoperi prowadzącego prace ratownicze przy wraku. Pierwotnie zakładano, że zakończą się one przed końcem bieżącego roku.

W ubiegłym tygodniu obok wraku ustawiono platformę Micoperi, która posłuży do wywiercenia w dnie morskim otworów dla 30-metrowych pali. Zostanie na nich umieszczona podwodna platforma podtrzymująca statek po przywróceniu mu pozycji pionowej.

W momencie katastrofy spowodowanej zbyt dużym zbliżeniem do wyspy, Costa Concordia miał na pokładzie ponad 4200 osób, z których 30 poniosło śmierć, a dwie są nadal uważane za zaginione. Kapitan statku Francesco Schettino został w lipcu zwolniony z aresztu domowego. Prokuratura zarzuca mu między innymi nieumyślne zabójstwo, doprowadzenie do wypadku oraz opuszczenie wycieczkowca w trakcie nocnej ewakuacji pasażerów i załogi.

Zobacz także
Komentarze (5)
Podniesienie wraku Costa Concordia dopiero wiosną 2013 r.
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 36 razy 34

  Wysłać tam naszych złomiarzy to w tydzień statek na złom odholują...

 • logara

  Oceniono 4 razy 2

  jeszcze się go wyklepie

 • lady.sara.rose

  0

  Nurkowie na pasach zamontują duże balony, które uniosą burtę i pomogą przesunąć statek w stronę żelaznych rusztowań, na których można go będzie dalej dźwignąć.

 • soulles

  0

  dzisiaj jest 13czerwca 2013r, za kilka dni lato a wrak jak leżał tak leży i zapewne jeszcze długo poleży, hi,hi
  Włosi jak Polacy, po co się spieszyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje