Opole broni się przed katastrofą demograficzną

Opole

Opole (Fot. Sławomir Mielnik / AG)

"Opolszczyzna boi się skutków demograficznej katastrofy. Władze chcą zapobiec wyludnianiu się regionu. Jeśli ich program by się sprawdził, mogłyby skorzystać z niego inne województwa" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Dzietność na Opolszczyźnie, czyli liczba dzieci przypadających na matkę, wynosi poniżej 1,2 dziecka. Jest jedną z najniższych na świecie. W dodatku 150-200 tys. osób wyjechało za granicę. To wszystko głównie efekt braku pracy w regionie. Demografowie od kilku już lat biją na alarm, że na Opolszczyźnie dramatycznie zwiększa się liczba osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem (żyją tylko dzięki zasiłkom, emeryturom, rentom). Do 2030 roku wzrośnie tak dramatycznie, że będzie dotyczyć prawie co trzeciego mieszkańca regionu.

Marszałek województwa Józef Sebesta w odpowiedzi na te alarmujące wieści przygotował projekt uczynienia z Opolszczyzny specjalnej strefy demograficznej (SSD). Chce do niego przekonać rząd oraz Unię Europejską, bo bez pieniędzy z budżetu państwa oraz UE nie miałby żadnych szans powodzenia.

Projekt SSD składa się z czterech elementów: pakietu żłobkowo-przedszkolnego, edukacyjno-rynkowego, pakietu zachód słońca, czyli dla osób starszych, i pakietu bezpieczna praca.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
 • Okazuje się, że w ciągu roku wzrosła liczba kobiet, które nie mają ani funta oszczędności emerytalnych. Biedaemerytury. Kobiety zagrożone niskimi świadczeniami
Komentarze (194)
Opole broni się przed katastrofą demograficzną
Zaloguj się
 • sforia102

  Oceniono 76 razy 70

  Normalnie ku...ca bierze. Coś, co powinno być normalne, to w Polsce wymaga specjalnych działań-pakietów i nadaje się specjalną nazwę projektu SSD.

  Opolanie! Wyjeżdżajcie dzieciaki, póki jeszcze możecie. Dopóki jeszcze macie szanse zaczepić się w Reichu. Nie oglądajcie się na tę antypolską swołocz, którą mamy w kraju. Niech nikt Wam nie wmówi, że patriotyzmem jest pozostanie i robienie za niewolnika na te partyjne, wypasione prosiaki i ich potomstwo, wszystko jedno z której strony i w jakim kolorze.

 • kamalaska

  Oceniono 76 razy 68

  przepraszam,a jaki glupek z najnizszej krajowej zrobi sobie 3 dzieci? skoro ja mam 1 w drodze i juz pukam sie w czolo?

 • cukierpudel

  Oceniono 63 razy 63

  O! Środki z Uni! To trzeba otworzyć komitet zarządzania tymi środkami z grupą conajmniej 5 dyrektorów :-)

 • adwach

  Oceniono 64 razy 58

  To nic nie da. Jak nie będzie pracy to możecie sobie wymyślać mega super projekty.

  Praca, godziwa pensja = dzieci, stabilizacja, brak emigracji. Tak trudno to zrozumieć????

 • bruthal

  Oceniono 48 razy 46

  Nareszcie ktoś oficjalnie przyznał że życie z emerytury prowadzi do wykluczenia społecznego.

 • queserasera

  Oceniono 48 razy 44

  Młodzi podziękowali Polsce za jej wspaniałość i zwinęli żagle. Tak się dzieje kiedy ojczyzna staje się ością w gardle!

 • nataniasz

  Oceniono 38 razy 32

  Polska, nad czym ubolewam, jest matematycznie BANKRUTEM.

  Jako duży kraj zawsze będą tacy czy takie branże, które na kryzysie czy biedzie będą się bogacić. Ja jednak piszę o losie państwa i narodu (bez politycznego bełkotu czy uniwersyteckich wypocin).

  Nasz los jest przesądzony.

  Wmawianie ludziom, że jeżeli będzie mniej młodych (mniej dzieci) to starzy będą mieli do późna pracę to kłamstwo, brednie.

  Mając trójkę dzieci jestem zmuszony do kupowania czy korzystania z usług ludzi w moim najbliższym otoczeniu. Płacę wyższe podatki bo kupuję rzeczy dla dzieci czy związane z "dużą" rodziną których nie kupiłbym nigdy będąc sam czy będąc tylko z żoną - partnerką.

  N co komu nauczyciel jak nie będzie kogo uczyć. Na co komu koleś od remontów czy budowy domów jak nie będzie potrzeby budować kolejnych (w tym dostawcy materiałów), na co komu lodziarz jak nie będzie komu tych lodów kręcić.

  Opole jest tylko przyśpieszonym obrazem tego co czeka Polskę "wszędzie" już za 10 lat.
  Tylko uchowają się aglomeracje jak Wawa, Kraków, Poznań, Trójmiasto.
  Reszta lotem nurkowym poleci ekonomicznie w przepaść.

  Tym w miastach też lekko nie będzie. Niby kto będzie zbierał na polach? Koszty życia wzrosną dramatycznie.
  Nie będzie ludzi do produkcji żywności, fabryk, usług (mam na myśli wartościowych a nie meneli wyciągających łapę czy wczesnych emerytów mundurkowych itp.).

  Patrzmy uważnie na opolskie - ono pokazuje co na nas nadchodzi. Już puka do naszych drzwi.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 38 razy 30

  Zasługą PRL-u było utworzenie ogromnej ilości miejsc pracy.Zasługą nowej,wolnej demokratycznej Polski jest zniszczenie tych miejsc pracy i wygnanie 3 milionów młodych ludzi na emigrację.

 • widz12345

  Oceniono 42 razy 30

  ludzie uciekajcie stąd - wasza kasa idzie na premie dla działaczy od Zembaczynskiego. MZK nie ma kasy na paliwo a zembaczynski dał premie dla członkow z rady nadzorczej MZK. Wczoraj pisali że MZK nie ma kasy to podniosą ceny biletow. Ludzie to złodzjestwo. W jakiej zdrowej prywatnej firme szef daje ngrody po 18 tysiecy w sytuacji jak firma ma deficyt 1,5 mln. Tylko złodziej tak robi. Przegonmy całe to PO - oni są tacy sami jak było sld. Trzeba to PO rozliczyc. Porobili takie prawo, że legalnym jest okradanie naszego kraju.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje