Opole broni się przed katastrofą demograficzną

14.08.2012 06:00
Opole

Opole (Fot. Sławomir Mielnik / AG)

"Opolszczyzna boi się skutków demograficznej katastrofy. Władze chcą zapobiec wyludnianiu się regionu. Jeśli ich program by się sprawdził, mogłyby skorzystać z niego inne województwa" - pisze "Gazeta Wyborcza".
Dzietność na Opolszczyźnie, czyli liczba dzieci przypadających na matkę, wynosi poniżej 1,2 dziecka. Jest jedną z najniższych na świecie. W dodatku 150-200 tys. osób wyjechało za granicę. To wszystko głównie efekt braku pracy w regionie. Demografowie od kilku już lat biją na alarm, że na Opolszczyźnie dramatycznie zwiększa się liczba osób wykluczonych społecznie lub zagrożonych wykluczeniem (żyją tylko dzięki zasiłkom, emeryturom, rentom). Do 2030 roku wzrośnie tak dramatycznie, że będzie dotyczyć prawie co trzeciego mieszkańca regionu.

Marszałek województwa Józef Sebesta w odpowiedzi na te alarmujące wieści przygotował projekt uczynienia z Opolszczyzny specjalnej strefy demograficznej (SSD). Chce do niego przekonać rząd oraz Unię Europejską, bo bez pieniędzy z budżetu państwa oraz UE nie miałby żadnych szans powodzenia.

Projekt SSD składa się z czterech elementów: pakietu żłobkowo-przedszkolnego, edukacyjno-rynkowego, pakietu zachód słońca, czyli dla osób starszych, i pakietu bezpieczna praca.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (194)
Zaloguj się
 • mawt

  0

  piękny region, ale faktycznie kto może - ten ucieka

 • niegrzecznymisiek

  Oceniono 5 razy 3

  Jeszcze trochę i Polska zostanie jedną wielką Opolszczyzną, niech jeszcze podniosą zus podatki i zmniejszą i tak głodowe rodzinne i becikowe... niech młodzieżówka spada stąd póki czas.... brak słów.

 • takiezlewiesci

  Oceniono 11 razy -7

  Najwiecej dzieci rodzi sie wyborcom PO bo to chachmety!!

 • tuskowyemeryt

  Oceniono 6 razy 4

  Oto ten skok cywilizacyjny państwa sukcesu.

 • abomingo1.1

  Oceniono 10 razy 8

  ...................ze Skandynawii nikt nie ucieka.....................................................................................................................?

 • tymon99

  Oceniono 6 razy 0

  czego to bojownicy o opolskość nie wymyślą, byle wyrwać więcej kasy!

 • prof.gzymek

  Oceniono 22 razy -4

  4 miliony Polakow emigrowało na " zmywak" w "wolnej " Polsce ,po 89 roku.
  To nie jest przypadek ,a *czystka etniczna -to kolejna zbrodnia dokonana na naszym narodzie*
  Emigracja , sprowadzenie obcych kulturowo i konflikty .A ONI -DZIELĄ I RZĄDZĄ - większość naszego majątku juz ukradli . Zaczynają sie konflikty i Libanizacja kraju , jak np. ostatnie zamachy w Londynie ,czy sytuacja w Szwecji ,Niemczech ,czy Austrii,Francji . Plan- multikulti jest realizowany przez zydow we wszystkich podległych im krajach ,oprócz Izraela .Tylko oni maja monopol na rasizm i prześladowanie innych w Izraelu.
  Multikulti- Barbara Lerner Spectre -syjonistka prowadzi ten program w Europie ze Szwecji.
  Nie pozwólcie zydowskiemu globalizmowi zniszczyć zycia i wolności naszego narodu.Ich media uczą nas nienawiści do NASZEGO własnego dziedzictwa! .Żydowscy najemnicy na rozkaz Gronkiewicz Waltz przyjechali do nas uzbrojeni bić naszych patriotów świętujących 11 listopada nasze święto.
  Polska to nasza ojczyzna i mamy prawo do jej dziedzictwa ,jej przeszłości i przyszłości ,a na emigracje musimy wysłać tych opasłych OKRĄGŁOSTOŁOWCÓW Z ICH POMIOTEM.I kazdy Polak ma do tego prawo i kazdy ma tu w Polsce zawsze miejsce.
  To co ja tu pisze , i co jest pracowicie co chwile wymazywane przez naszych zdrajców i syjonistów czuja i piszą w swoich ojczyznach wszyscy Europejczycy.

 • magtic

  Oceniono 11 razy 9

  a jakby tak wrócic do gospodarki rolnej 18go wieku? samowystarczalne gospodarstwa rolne, państwo pilnuje porządku ale nie wtrąca się do wszystkiego no i dziesięcina czyli JEDEN 10% podatek liniowy ...
  Rewolucja przemysłowa nie wyszła, czas coś zmienić!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje