Likwidacja Amber Gold. Adwokat: Szalenie skromny komunikat. Sytuacja klientów może okazać się trudniejsza

Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold

Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jeżeli Amber Gold złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, to sytuacja każdego klienta będzie trudniejsza. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - przyznaje w rozmowie z portalem Gazeta.pl mecenas Paweł Borowski z kancelarii reprezentującej klientów Amber Gold.
- W zależności od tego, o jakiej likwidacji mówimy, sytuacja klientów Amber Gold może być różna. Jeżeli spółka poinformowała o likwidacji w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, to będzie musiała rozliczyć się ze swoich zobowiązań, powołać likwidatora. Niestety, komunikat Amber Gold z dzisiaj jest szalenie skromny - przyznaje mec. Borowski z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak dodaje, jeżeli okazałoby się, że likwidacja, którą ogłosił Amber Gold, jest tak naprawdę likwidacją upadłościową, to sytuacja klientów będzie trudniejsza. - Wtedy nie ma już możliwości wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego, ale należy zgłosić swoją wierzytelność do sądu upadłościowego. I jeżeli byłoby tak, że jest to upadłość likwidacyjna, to nie możemy rekomendować naszym klientom złożenia pozwu czy to zbiorowego, czy indywidualnego przeciwko spółce. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - wyjaśnia Borowski.

Zarząd odpowie własnym majątkiem?

Mecenas uspokaja jednak, że nawet jeżeli egzekucja okazałaby się bezskuteczna, to członkowie zarządu Amber Gold będą mogli odpowiadać własnym majątkiem. - Nie jest tak, że jeżeli spółka nie jest w stanie sprostać prawomocnemu orzeczeniu zasądzającemu taką czy inną kwotę, to nie ma możliwości odzyskania pieniędzy. Bo jest możliwość dochodzenia tych należności od członków lub byłych członków zarządu spółki - wyjaśnia Borowski.

Lepszy pozew zbiorowy czy indywidualny?

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy cały czas przyjmuje zgłoszenia od pokrzywdzonych klientów Amber Gold. Do tej pory zgłosiło się około 300 osób. Niewykluczone, że będzie ich dużo więcej.

Pozew zbiorowy o zapłatę w związku z niewykonaniem zobowiązania przez spółkę Amber Gold ma zostać złożony jesienią. Jak wyjaśnia mecenas Borowski, pozew zbiorowy daje taką samą szansę na odzyskanie należności co pozew indywidualny, jednak może zagwarantować skuteczniejsze i sprawniejsze dochodzenie. - Można sobie wyobrazić sytuację, w której mamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy powództw w różnych sądach. Nie ma co ukrywać, że to wpłynie na tempo postępowania, bo może okazać się, że jeden sąd będzie zawieszał postępowanie w zależności od ustaleń innego sądu - wyjaśnia.Zobacz także
 • "Hit" sieci - ZUS jak Amber Gold? "Straszny populizm - jest jedna, zasadnicza różnica..."
 • Klienci przed zamkniętym biurem Amber Gold w Gdańsku Prawnik: Likwidacja Amber Gold to dopiero początek drogi dla klientów
Komentarze (120)
Likwidacja Amber Gold. Adwokat: Szalenie skromny komunikat. Sytuacja klientów może okazać się trudniejsza
Zaloguj się
 • awers99

  Oceniono 62 razy 54

  O co chodzi tak naprawdę?
  Przecież tych ludzi co DOBROWOLNIE wpłacili pieniądze jest tyle co w kilku upadłych firmach developerskich, gdzie ludzie też kupili dziurę w ziemi i nie zobaczyli pieniędzy. Myślę, że tych jest znacznie więcej. Nikt nie podnosi głosu w tej sprawie. Ci ludzie też nie żądają żeby im jakiś premier kupił mieszkanie bo go developer okradł.
  Chcieli być bogaci, wpłacili i zaryzykowali. Koniec kropka.
  Tym co przegrali w kasynie, albo w Totka to Premier ma też oddać ?
  Ludzie ogarnijcie się!

 • kataryniarski

  Oceniono 42 razy 34

  Szok! Upadli? No nie-mo-żli-we! Więc nie będzie 15% GWARANTOWANEGO zysku??? Jaaa...

 • ok-cham

  Oceniono 25 razy 25

  Zaczęło się wyciskanie bursztynowej cytryny. Oczywiście nie chodzi o Plichtowe Eldorado, bo stamtąd już wszystko wyprowadzone do ostatniego grosza i zostały jedynie wypożyczone albo zastawione po wielokroć klamoty. Zaczęło się urabianie desperatów śniących o odzyskaniu chociażby części umoczonych pieniędzy. Wielu z nich zapłaci jeszcze całkiem sporo, żeby zrealizować tę mrzonkę, więc ciężkim grzechem przeciwko prawniczemu "etosowi" byłoby się po te pieniądze nie schylić. Klienci są sprawdzeni, czyli naiwni i nieroztropni jak trzeba, więc nic, tylko zebrać własne stadko takich leszczy i jazda...

 • fred_die

  Oceniono 34 razy 24

  Plichta minął się z powołaniem, księdzem powinien zostać.

 • afiag

  Oceniono 30 razy 22

  W normalnych czasach ci ludzie byliby już połamani, obdarci ze skóry, posypani solą, wbici na pal i podpaleni. Majątek całej rodziny byłby skonfiskowany i hańba dla następnych pokoleń złodziei.
  Ale teraz każdy może was okraść ze wszystkiego, nasr... do rosołu i dostanie 2 lata w zawieszeniu.
  Cieszycie się obrońcy praw złodziei, bandytów, pedofili, gwałcicieli i morderców? Macie wolność i demokrację - prawo dżungli. Gdybym był złośliwym ch..jem powiedziałbym że dobrze wam tak, ale po prostu mi was żal.

 • diabel-medialny

  Oceniono 19 razy 19

  Niewyczerpana polska mądrość ludowa oto wyłoniła nowe powiedzenie/przekleństwo:

  "A TO PLICHTA!"

 • pepe_papa

  Oceniono 38 razy 18

  .
  .
  .
  A gdzie był Kaczyński i PISS jak Plichta zakładl spółkę? Dlaczego polski kościół katolicki nie przestrzegał swoich wiernych przed szatanem Plichtą? No pytam się: gdzie oni byli?
  .
  .
  .

 • muchomoros

  Oceniono 21 razy 17

  Pozew zbiorowy to przede wszystkim złoty interes dla kancelarii!!!! Jeżeli 200 ludzi zapłaci chociazby po 3000 złotych (a podejrzewam że poważna kancelaria nie będzie brała tak mało) to kancelaria ma 600 000 złotych przychodu. A szanse odzyskania pieniędzy tak samo małe, jakby klient sam dochodził swojej należności.

 • mohero_kato_faszysta

  Oceniono 28 razy 16

  Gorzka prawda o III RP: Żeby sfinansować film o Wałęsie trzeba ukraść ludziom oszczędności życia. By żyło się lepiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje