Likwidacja Amber Gold. Adwokat: Szalenie skromny komunikat. Sytuacja klientów może okazać się trudniejsza

13.08.2012 16:02
Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold

Jeden z zamkniętych oddziałów Amber Gold (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jeżeli Amber Gold złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej, to sytuacja każdego klienta będzie trudniejsza. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - przyznaje w rozmowie z portalem Gazeta.pl mecenas Paweł Borowski z kancelarii reprezentującej klientów Amber Gold.
- W zależności od tego, o jakiej likwidacji mówimy, sytuacja klientów Amber Gold może być różna. Jeżeli spółka poinformowała o likwidacji w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych, to będzie musiała rozliczyć się ze swoich zobowiązań, powołać likwidatora. Niestety, komunikat Amber Gold z dzisiaj jest szalenie skromny - przyznaje mec. Borowski z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

Jak dodaje, jeżeli okazałoby się, że likwidacja, którą ogłosił Amber Gold, jest tak naprawdę likwidacją upadłościową, to sytuacja klientów będzie trudniejsza. - Wtedy nie ma już możliwości wystąpienia z pozwem do sądu cywilnego, ale należy zgłosić swoją wierzytelność do sądu upadłościowego. I jeżeli byłoby tak, że jest to upadłość likwidacyjna, to nie możemy rekomendować naszym klientom złożenia pozwu czy to zbiorowego, czy indywidualnego przeciwko spółce. Można bowiem pozywać spółkę, która jest w likwidacji, ale nie taką, której upadłość już ogłoszono - wyjaśnia Borowski.

Zarząd odpowie własnym majątkiem?

Mecenas uspokaja jednak, że nawet jeżeli egzekucja okazałaby się bezskuteczna, to członkowie zarządu Amber Gold będą mogli odpowiadać własnym majątkiem. - Nie jest tak, że jeżeli spółka nie jest w stanie sprostać prawomocnemu orzeczeniu zasądzającemu taką czy inną kwotę, to nie ma możliwości odzyskania pieniędzy. Bo jest możliwość dochodzenia tych należności od członków lub byłych członków zarządu spółki - wyjaśnia Borowski.

Lepszy pozew zbiorowy czy indywidualny?

Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy cały czas przyjmuje zgłoszenia od pokrzywdzonych klientów Amber Gold. Do tej pory zgłosiło się około 300 osób. Niewykluczone, że będzie ich dużo więcej.

Pozew zbiorowy o zapłatę w związku z niewykonaniem zobowiązania przez spółkę Amber Gold ma zostać złożony jesienią. Jak wyjaśnia mecenas Borowski, pozew zbiorowy daje taką samą szansę na odzyskanie należności co pozew indywidualny, jednak może zagwarantować skuteczniejsze i sprawniejsze dochodzenie. - Można sobie wyobrazić sytuację, w której mamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy powództw w różnych sądach. Nie ma co ukrywać, że to wpłynie na tempo postępowania, bo może okazać się, że jeden sąd będzie zawieszał postępowanie w zależności od ustaleń innego sądu - wyjaśnia.Zobacz także
Komentarze (120)
Zaloguj się
 • machiavelli12

  0

  Jacy oni są teraz biedni :((( A jak wielce poszkodowani!! :(( Bidulki :(((

 • pigwa_polska

  Oceniono 1 raz 1

  fajne:
  Llokata(R) – GWARANTOWANE* 260%** ponad inflację w skali rocznej! źródło [url=http://t.co/YwM6PHUx]t.co/YwM6PHUx[/url]
  Proponowany wzór umowy (sugerowane podpisanie bez czytania):

  Gwarantowane* 260%** ponad inflację w skali rocznej!

  Podpisujący umowę o Llokatę dwunastoletnią o gwarantowanych* 260% ponad inflację w skali rocznej akceptują poniższe ustalenia wiążące przede wszystkim klienta przekazującego swoje pieniądze na Llokatę i będące niewiążącą i nieobligującą sugestią działania dla przyjmującego środki na Llokatę.

  Czas naliczania odsetek Llokaty zaczyna się liczyć dwanaście dni roboczych**** po dokonaniu wpłaty i podpisaniu umowy Llokaty a kończy się 60 tygodni**** roboczych przed złożeniem informacji o likwidacji Llokaty i złożeniu dyspozycji wycofania środków.

  Llokaty są w zło-to lub w inne aktywa lub antyaktywa*** lub elastycznie dobierane strategie Llokacyjne przez managerów naszej instytucji.

  Llokaty mogą być w samo zło-to – jednak wybierający taką usztywnioną opcję godzi się rezygnować z gwarancji i pokryć z wpłaconego kapitału straty wynikające ze spadku kursów zło-ta.

  Osoba zrywająca Llokatę przed upływem 12 lat roboczych godzi się z tym, że nie otrzyma żadnych odsetek, pokryje koszty prowadzenia placówek naszej instytucji, koszty reklam, oraz z kapitału lokaty będzie miała potrącone opłaty administracyjne w wysokości 700 zł na każde 100 zł lokowanych środków za każdy dzień kalendarzowy liczony od daty przedterminowego wypowiedzenia lokaty do terminu lokaty oraz pokryje koszty zarządu w wysokości 200% kapitału Llokaty.  tu kilkanaście dalszych punktów umowy i regulaminu….  * gwarancja oparta jest o nasz fundusz gwarancyjny, na który wpłacamy 1 grosz od każdej umowy o kwocie Llokaty powyżej 70ooo zł. W przypadku skończenia się pieniędzy z gwarancji, klient akceptuje przepadek uLlokowanych środków i zbowiązuje się nie dochodzić żadnych roszczeń. Gwarantujemy, że pieniądze z funduszu gwarancyjnego mogą być użyte tylko na gwarantowanie uLlokowanych środków lub na dowolnie częste wypłaty na dowolne wydatki dzieci właściciela naszej instytucji i nie częściej niż raz na tydzień, jego aktualnego partnera życiowego.

  ** przykład: jeśli inflacja wyniesie 1% to gwarantowane 240% ponad inflację to jest 1% * (100%+2040%) = 3,4%. Inflacja obowiązująca jako podstawa wyliczeń gwarantowanego oprocentowania to inflacja kraju z Unii Europejskiej lub spoza Unii Europejskiej o najniższej prognozowanej stopie inflacji lub inflacji rzeczywistej. W przypadku gdy taka prognozowana lub rzeczywista stopa inflacji przewyższa 1%, klient zgadza się, że przyjmujemy najwyżej 1%. Zastrzegamy sobie prawo wybrania instytucji prognozującej lub liczącej inflację w kraju odniesienia. Stopa inflacji jest liczona dla okresów roku kalendarzowego, gwarantowana stopa zwrotu z Llokaty odnosi się do roku składającego się z dni roboczych (terminy „roboczy” i „kalendarzowy” są używane na potrzeby niniejszej umowy w sposób następujący: dzień roboczy to 8 godzin od poniedziałku do piątku z pominięciem świąt, standardowych urlopów itp., przykład: 1 dzień roboczy => 24h/8h => 3 dni kalendarzowe, w razie wątpliwości co do przeliczeń obowiązuje rozstrzygnięcie naszej instytucji na którego udzielenie mamy 90 dni roboczych od daty złożenia pisemnego zapytania w naszej instytucji).

  *** antyaktywa są utajnionym produktem finansowym naszej instytucji – klient podpisujący umowę godzi się na to, że nigdy nie będzie dociekał jaka jest ich natura i jak działają dokonane w nie inwestycje

  za: wp.me/p7glm-GI

 • ande77

  Oceniono 3 razy -1

  Na szczęście Michał Tusk zdarzył dostać przelew...

 • rufioxxx0

  Oceniono 5 razy 5

  Mam wrażenie że te polisy ,fundusze ,ubezpieczenia to podobnie będzie działać...

 • pondorondobendobendo

  Oceniono 9 razy 1

  CORAZ WIĘCEJ BANDYTÓW I ZŁODZIEI W POLSCE!!

 • jacek63

  Oceniono 10 razy 6

  Plichta i ojciec dyrektor - pławią się w kasie ogłupiałego narodu a organa są bezradne - a podobno Polska to kraj prawem i sprawiedliwością płynący

 • jacek63

  Oceniono 12 razy 2

  jak się ma doradcę w postaci syna premiera to wszystkie sądy są ślepe i nie wiedzą że gość ma 6 wyroków - czyli kolejna pomroczność jasna

 • afiag

  Oceniono 30 razy 22

  W normalnych czasach ci ludzie byliby już połamani, obdarci ze skóry, posypani solą, wbici na pal i podpaleni. Majątek całej rodziny byłby skonfiskowany i hańba dla następnych pokoleń złodziei.
  Ale teraz każdy może was okraść ze wszystkiego, nasr... do rosołu i dostanie 2 lata w zawieszeniu.
  Cieszycie się obrońcy praw złodziei, bandytów, pedofili, gwałcicieli i morderców? Macie wolność i demokrację - prawo dżungli. Gdybym był złośliwym ch..jem powiedziałbym że dobrze wam tak, ale po prostu mi was żal.

 • laksmana

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież już została powołana inna spółka i tam wpompowane pieniądze. Zarząd jest bez grosza przy duszy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje