Kolejni klienci donoszą do prokuratury na Amber Gold. Już ponad 50 zawiadomień

13.08.2012 12:01
Amber Gold

Amber Gold (Wyborcza.biz)

Do 56 wzrosła liczba zawiadomień do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku od klientów Amber Gold w sprawie działalności spółki. Klienci uważają, że mogli paść ofiarą oszustwa i oskarżają spółkę o niekorzystne rozporządzanie mieniem. Prokuratura sprawdza również, czy Amber Gold mogła dopuścić się prania brudnych pieniędzy.
Wojciech Szelągowski w gdańskiej prokuratury przypomniał, że w piątek w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku powołany został specjalny zespół do prowadzenia spraw związanych z działalnością gdańskiej spółki Amber Gold. Śledczy zajmują się zawiadomieniami: klientów spółki, Komisji Nadzoru Finansowego i BGŻ.

- Z uwagi na dobro prowadzonego postępowania nie mogę udzielać szczegółowych informacji o jego przebiegu - podkreślił Szelągowski.

Do piątku do prokuratury wpłynęło 41 zawiadomień od klientów spółki Amber Gold z całego kraju. Dotyczą one podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Klienci uważają, że mogli paść ofiarą oszustwa.

Szelągowski dodał, że jedna z osób, która złożyła w piątek zawiadomienie, wycofała ten wniosek, tłumacząc, że dostała oczekiwane pieniądze od Amber Gold.

Spółka podejrzewana o pranie brudnych pieniędzy

Postępowanie dotyczące ewentualnych nieprawidłowości związanych z działalnością Amber Gold z zawiadomienia Komisji Nadzoru Finansowego Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi od początku lipca tego roku. W grudniu 2009 r. KNF zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Gdańsku, że Amber Gold może prowadzić działalność bankową bez odpowiedniej licencji.

Szelągowski wyjaśnił, że w ramach śledztwa dotyczącego Amber Gold prokuratura sprawdza też podejrzenie prania brudnych pieniędzy przez spółkę. Zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do prokuratury w połowie czerwca od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego za pośrednictwem BGŻ.

Jednocześnie Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi postępowanie sprawdzające ws. zawiadomienia złożonego w ubiegłym tygodniu przez prezesa Amber Gold Marcina Plichtę. Dotyczy ono "podejrzenia popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy publicznych, pracowników Komisji Nadzoru Finansowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

Klienci otrzymają swoje pieniądze?

w poniedziałek władze Amber Gold poinformowały na stronie internetowej, że zapadła decyzja o likwidacji spółki. Firma zapewniła, że "w związku z zerwaniem lokat przez Amber Gold wszystkim klientom należy się zwrot pełnej kwoty kapitału wraz z odsetkami naliczonymi do dnia wypowiedzenia umowy".

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.Zobacz także
Komentarze (59)
Zaloguj się
 • diabel-medialny

  0

  "A TO PLICHTA"....

 • zbycholj23

  Oceniono 1 raz 1

  Problem w tym że w RP obowiązują 2 Kodeksy Karne: jeden oficjalny- dla biednych drobnych przestępców i drugi- napisany atramentem sympatycznym - dla bogatych "biznesmenów", bankowców, prawników, polityków, lekarzy....I tylko dziwne jest to, że ci pierwsi przeważnie zostają ukarani a ci drudzy nie. Nieprawdaż- skorumpowana palestro?

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Chuck Norris kompletuje listę poszkodowanych przez Amber Gold za pośrednictwem sądu, który Plichtę zawieszał sześć razy. Chuck Norris myśli, że to było zawieszenie a la "strażnik Texasu". Polski wymiar sprawiedliwości nawet Chucka Norrisa w wała zrobił.

 • jamj

  Oceniono 3 razy 1

  A kto tych pazerniaków zmuszał do wpłacania takiej kasy? Liczyli na super zyski? Na takie, to tylko w agencji towarzyskiej można liczyć i to nie każdy(a) i nie w każdej.

 • malgoska_k

  Oceniono 5 razy 3

  pytanie tylko czy nasi poslowie z PO i PSL nie uchyla zupelnie przypadkiem przepisow karnych, z ktorych ewentualnie osoby odpowiedzialne za ten proceder by mialy odpowiadac

  gdy jeden z biznesmenow byl zagrozony postepowaniem prokuratorskim blyskawicznie usuneli przepis art. 585 kodeksu spolek handlowych

  Pamietajmy, ze Pan Plichta to bardzo majetny czlowiek ...

 • tekameka

  Oceniono 3 razy -1

  God! Ramble. - to anagram Amber Gold

  Boże! Wycieczka. - ciekawe dokąd ?

 • kuma1

  Oceniono 1 raz -1

  Komuś z wymiaru i towarzystwa wpadł pomysł jak bez specjalnych starań zgarnąć fortunę opartą w złocie.Intryga z udziałem instytucji państwa i publikatorów zmusiła firmę do postawienia się w stan likwidacji i spłacania klientow.Niewiadomo czy zdążą bo jak wejdzie syndyk to wszyscy chyba w Polsce wiedzą co się stanie i kto może sobie i gdzie swoje roszczenia wsadzić.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 8 razy 0

  Kto wie kto wie, może "investorzy" zobaczą te swoje 14%

 • leppek

  Oceniono 19 razy 17

  2013 - prokuratura kończy zbierać materiały, przekazuje sprawę do sądu, ten wyznacza biegłych. 2015 pierwsza rozprawa. 2018 druga instancja do ponownego rozpatrzenia. 2019 pierwszy wyrok: rok więzienia.... druga instancja: półtora roku więzienia. 2020 - kasacja, 2021 - ewentualni winni idą do więzienia 2023 są wolni, wyroki zatarte, 70mln zł urosło do 150 na koncie w NORMALNYM BANKU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje