NFZ sprawdzi, czy LPR miało prawo odmówić transportu 5-latka. Stan dziecka jest ciężki

13.08.2012 09:23
Helikopter na pl. Mickiewicza

Helikopter na pl. Mickiewicza (Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta)

- NFZ sprawdzi, czy LPR miało podstawy, by odmówić transportu rannego 5-latka z Gostynia - powiedziała w Polskim Radiu prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Chłopiec musiał jechać 4 godziny karetką do szpitala na operację. Stan 5-latka po zabiegu jest ciężki, i jak informuje Radio ZET, jego życie jest zagrożone.
W sobotę po południu do szpitala w Gostyniu (woj. wielkopolskie) przywieziono rannego w wypadku 5-letniego chłopca. Po zdiagnozowaniu przez lekarza dyżurnego szpitala dziecko z licznymi obrażeniami miało trafić do Instytutu Pediatrii w Poznaniu. Transportu rannego 5-latka odmówiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, argumentując, iż na przewiezienie dziecka śmigłowcem nie pozwalały przepisy, które dopuszczają transport międzyszpitalny tylko z udokumentowanych miejsc i lądowisk.

Dziecko ostatecznie trafiło do szpitala w Poznaniu po czterech godzinach. Zostało przewiezione specjalistyczną karetką. Przeszło operację, jego stan jest ciężki. - Cały czas jego życie jest zagrożone - mówi Radiu ZET dr Grażyna Bittner, zastępca ordynatora Oddziału Intensywnej Terapii Pediatrycznej.

- Bez zobaczenia dokumentów nie będziemy jeszcze wyrokować, czy ta odmowa była prawidłowa, czy nie, ale sprawa absolutnie jest do zbadania - podkreśliła Pachciarz. - Przedmiotem sprawdzenia, po pierwsze, musi być postępowanie pogotowia lotniczego, czy były podstawy, żeby odmówić tego transportu, a po drugie, postępowanie wewnątrz szpitala, czyli zabezpieczenie w transport sanitarny. Oczywiście nie powinno dojść do takiej sytuacji. Sprawdzimy dokładnie, gdzie leży przyczyna - zapewniła w Polskim Radiu.

Postępowanie w tej sprawie, w związku z podejrzeniem narażenia życia i zdrowia dziecka, wszczęła Prokuratura Rejonowa w Gostyniu. Wyjaśnień od szefa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego chce również minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Dziś sprawę wyjaśniać będzie także oddział wojewódzki NFZ w Poznaniu.

Zobacz także

Najnowsze informacje