Żakowski: Chłop, jak gej, Żyd, Rusek, stał się kozłem ofiarnym

Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

"Chłop stał się kozłem ofiarnym" - napisał w felietonie dla "Gazety Wyborczej" Jacek Żakowski. Według niego chłop nie jest, jak niektórzy profesorowie opisują, "skorumpowany, pazerny i zacofany", ale "w dużym stopniu zmodernizowany i zeuropeizowany". I w odróżnieniu od uniwersytetów, które często "marnują pieniądze na bezpłodnych docentów", polski rolnik odniósł sukces, gdyż produkty rolnicze "sprzedają się jak ciepłe bułeczki".
"Kiedy wyciekły taśmy PSL, zaraz się okazało, że beznadziejni są chłopi. Pazerni, skorumpowani, zacofani. Chłopy są inne. Wiocha" - opisuje publicysta. Jednak on sam nie zgadza się z tą tezę, którą promują niektórzy profesorowie. "Janusz A. Majcherek z wyższością i obcością pisze o chłopach, którzy jego zdaniem są odwiecznymi hamulcowymi polskiej modernizacji i najlepiej, jakby znikli. (...) Jednak polski chłop w dużym stopniu się zmodernizował i zeuropeizował i dzięki temu wygrywa konkurencję na międzynarodowym rynku" - twierdzi Żakowski.

Publicysta dowodzi, że akademickie środowisko krytykuje chłopów, ale samo nie jest tak "produktywne". "Majcherek nie wspomina o tragicznej produktywności swego środowiska. Pisze o zmarnowanych pieniądzach wydanych na rolnictwo, a milczy o zmarnowanych pieniądzach wydanych na utrzymanie bezpłodnych docentów i kształcenie na uczelniach np. tysięcy dziennikarzy, choć prawie wszyscy w tej branży masowo zwalniają" - pisze Żakowski.

Na koniec felietonu dziennikarz dowodzi, że klientelizm i nepotyzm to nie domena chłopów, ale całego społeczeństwa. "Takie postawy obficie występują w biznesie, urzędach, Kościele, mediach" - twierdzi Żakowski. Swoje wywody podsumowuje stwierdzeniem: "Łapaj złodzieja!" brzmi teraz "łapaj chłopa!". Chłop - jak gej, Żyd, Rusek - stał się kozłem ofiarnym".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (66)
Żakowski: Chłop, jak gej, Żyd, Rusek, stał się kozłem ofiarnym
Zaloguj się
 • sateda

  Oceniono 28 razy 20

  Niech chłop (i pleban) zacznie płacić podatki i składki tak jak reszta społeczeństwa, niech przestanie traktować państwo jak zło wcielone, z którym się walczy, i które można i trzeba kantować - wtedy pogadamy.

 • al48

  Oceniono 20 razy 18

  Chłopstwo jest postrzegane poprzez pryzmat swoich przywódców . Jacy przywódcy , takie opinie.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 17 razy 15

  Chłop zawsze był ostrożny,ale to nie wada.Tragedią chłopstwa są natomiast obecni jego przedstawiciele,czyli PSL,którzy dorwali się do żłobu i konserwują obszary swych dochodów.

 • jamj

  Oceniono 17 razy 13

  Pozytywny obraz polskiej wsi i osiągnięć polskich rolników znika zasłonięty aferzastą mordą PSLowskich "działaczy". To wielkie nadużycie ze strony wielu publicystów i polityków obciążanie szarych rolników szemranymi sprawkami aferałów z PSL. PSL jest w coraz mniejszym stopniu partią chłopską, a w coraz większym partią obszarniczo-urzędniczą.

 • koloratura1

  Oceniono 19 razy 13

  A może to "zasługa" ich przywódcy - Waldusia i spółki że tak są postrzegani?
  I słusznie...(?)

 • prerekwizyt

  Oceniono 11 razy 11

  Jaki w ogóle sens ma polemika typu "wy jesteście niepotrzebni - nie, to wy jesteście niepotrzebni". Co rozsądnego może z czegoś takiego wynikać?

 • proz

  Oceniono 18 razy 10

  27% populacji, 23% zatrudnionych, wytwarza ... 3% PKB. Nie płacą podatków, służbę zdrowia mają za darmo, cała Unia płaci na ich konsumpcję (bo przecież te dopłaty to zasiłek socjalny), a i tak ciągle im mało. teraz państwo ma dopłacać do ubezpieczeń plonów i zwierząt, bo gospodarzy nie stać. W cholerę z nimi, pasożytami!

 • elkipan

  Oceniono 9 razy 9

  Żakowski właśnie zwyczajowo włożył kij do mrowiska.

 • politiko1976

  Oceniono 15 razy 7

  Rzeczywiście odniósł ''sukces'' za nie swoje pieniądze ciągłe dotacje z unii , Krus itd

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje