Żakowski: Chłop, jak gej, Żyd, Rusek, stał się kozłem ofiarnym

13.08.2012 06:00
Jacek Żakowski

Jacek Żakowski (Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta)

"Chłop stał się kozłem ofiarnym" - napisał w felietonie dla "Gazety Wyborczej" Jacek Żakowski. Według niego chłop nie jest, jak niektórzy profesorowie opisują, "skorumpowany, pazerny i zacofany", ale "w dużym stopniu zmodernizowany i zeuropeizowany". I w odróżnieniu od uniwersytetów, które często "marnują pieniądze na bezpłodnych docentów", polski rolnik odniósł sukces, gdyż produkty rolnicze "sprzedają się jak ciepłe bułeczki".
"Kiedy wyciekły taśmy PSL, zaraz się okazało, że beznadziejni są chłopi. Pazerni, skorumpowani, zacofani. Chłopy są inne. Wiocha" - opisuje publicysta. Jednak on sam nie zgadza się z tą tezę, którą promują niektórzy profesorowie. "Janusz A. Majcherek z wyższością i obcością pisze o chłopach, którzy jego zdaniem są odwiecznymi hamulcowymi polskiej modernizacji i najlepiej, jakby znikli. (...) Jednak polski chłop w dużym stopniu się zmodernizował i zeuropeizował i dzięki temu wygrywa konkurencję na międzynarodowym rynku" - twierdzi Żakowski.

Publicysta dowodzi, że akademickie środowisko krytykuje chłopów, ale samo nie jest tak "produktywne". "Majcherek nie wspomina o tragicznej produktywności swego środowiska. Pisze o zmarnowanych pieniądzach wydanych na rolnictwo, a milczy o zmarnowanych pieniądzach wydanych na utrzymanie bezpłodnych docentów i kształcenie na uczelniach np. tysięcy dziennikarzy, choć prawie wszyscy w tej branży masowo zwalniają" - pisze Żakowski.

Na koniec felietonu dziennikarz dowodzi, że klientelizm i nepotyzm to nie domena chłopów, ale całego społeczeństwa. "Takie postawy obficie występują w biznesie, urzędach, Kościele, mediach" - twierdzi Żakowski. Swoje wywody podsumowuje stwierdzeniem: "Łapaj złodzieja!" brzmi teraz "łapaj chłopa!". Chłop - jak gej, Żyd, Rusek - stał się kozłem ofiarnym".

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (66)
Zaloguj się
 • misior1976

  0

  Żakowski ma rację.

 • india.wr

  Oceniono 1 raz -1

  Niestety Majcherek ma racje, a przytyk Żakowskiego do potworków docentów i kiepskiego szkolnictwa wyższego nie ma tu nic do rzeczy. Włąsnie wróciłem do miasta w Pomorza Środkowego. katastrofa. Szkoda, że pan Żakowski nie widział tych zeuropeizowanych, nowoczesnych pożal się boże gospodarstw rolnych.
  > 20% ludności kraju a jaki mizerny udział w PKB. To wiele mówi

 • andaraos

  Oceniono 3 razy 3

  Najbardziej jadowite paszkwile o chłopach piszą ci, którzy sami lub ich korzenie wywodzą się ze wsi.
  Myślą, że jak oplują ziomków, to nikt nie będzie podejrzewał ich o jakikolwiek związek z wsią.
  Wykorzystują każdą nadarzającą się okazję.

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Trudno się nie zgodzić z opinią red. Żakowskiego.

 • petronelka_net

  Oceniono 3 razy 1

  "Jednak polski chłop w dużym stopniu się zmodernizował i zeuropeizował i dzięki temu wygrywa konkurencję na międzynarodowym rynku".
  Czym kosztem tak się zmodernizował? Skoro cała polska dotuje polskie rolnictwo, a ono nie podlega żadnym obciążeniom, nie płaci podatków, ZUS, VAT ?
  Powiem prosto: Mam gdzieś chleb z polskiego zboża, skoro kosztuje mnie on kilkaset zł za bochenek. :(

 • benek231

  Oceniono 4 razy 4

  To jest ta "demokracja z Bogiem", panie Zakowski. Ta sama ktorej wprowadzanie z takim oddaniem pan popieral.

  Wymyslona przez papieza-Polaka. O co wiec panu chodzi. Duchowienstwo ma sie dobrze, zatem...

  Chory jest system, prosze kolezenstwa. A w tym systemie takze usytuowanie spolek z udzialem skarbu panstwa, oraz spolek samorzadowych. To wszystko powinny byc prywatne firmy - od lat dziesieciu. Tymczasem taka Wyborcza, wraz z innymi, bierze udzial w wielkiej mistyfikacji, majacej na celu omamienie obywatela opowiesciami o niedobrych politykach, wiedzac doskonale, ze tak koruptogenny system jest w stanie skorumpowac i swietych. Polityk musialby byc glupi by nie wykorzystac mozliwosci oblowienia sie w spolkach - ustawienia siebie, krewnych i znajomych.

  Teraz jedni pokazuja palcem innych, a Wyborcza nadaje temu ping pongowi odpowiednia range. By wmowic obywatelowi, ze zasadniczo wszystko jest w porzadku, a jedynie ten i ow polityk niezbyt uczciwy jest, czy tez "grzeszny". Zupelnie jaby miala wlasny interes w podtrzymywaniu skorumpowanego status quo - ach te powiazania i ukladziki... Tu ma pan racje, zatem: to nie tylko chlop.

  Spolki skarbu panstwa, oraz spolki samorzadowe, staly sie trwala zdobycza klasy politycznej.

  Skutki powyzszego rozlewaja sie czasem smrodkiem w przestrzeni publicznej, ale tak naprawde to bez wzgledu na to skad kto pochodzi - czy to PiS, PO, PS czy... - to wszystkim bardzo nie na reke jest likwidacja tych spolek, ktore mialy byc przejsciowe, i zniknac jakies 10 lat temu. Bo politycy raczej nie bywaja byznesmenami, a z czegos trzeba zyc, gdy nie wybiora. Z czegos utrzymac rodziny. Gdzies zalatwic prace dzieciom, zonom, krewnym i znajomym.

  I tego nie da rady ruszyc, bo w tej demokracji z Bogiem, politycy - po wyborach - sluchaja Boga, wiec wyborcow moga miec w dupie.

 • laksmana

  Oceniono 5 razy 3

  Jak chłopi mają płacić równe podatki, to też my, miastowi zacznijmy im budować na wsiach szkoły, uczelnie, muzea, teatry, asfaltowe drogi, linie tramwajowe, stadiony, parki...
  Aha, no i przygotujmy się na chleb po 10 zł.

 • prof.gzymek

  Oceniono 15 razy -7

  @1410_tenrok
  Na 512 członków rządu bolszewickiego 485 - to byli zydzi, 12 Rosjanie, minn. 2 Polakow i kilka innych nacji.
  Holocaust Rosjan i innych nacji ZSRR (ponad 100milonow zamordowanych )przeprowadzili wiec zydzi.
  Stalin i lenin tez byli zydami.
  Ucz sie jasiu ucz...

 • 1410_tenrok

  Oceniono 12 razy -10

  pan zakowski jest lewicowym idiotą! Oczywiście, że to nie pójdzie!!!
  Tu nie chodzi o Chłopa, ale tu chodzi o sprawiedliwe traktowanie wszystkich obywateli.
  A hołubienie rolników skonczyło się kiedyś upadkiem Rzeczpospolitej!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje