MichałTuskGate - co się wydarzyło? [PODSUMOWANIE]

12.08.2012 20:47
Michał Tusk wygrał proces z Muratorem, wydawcą

Michał Tusk wygrał proces z Muratorem, wydawcą "Super Expressu" (Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta)

Więcej wiemy o współpracy Michała Tuska, syna premiera, z liniami lotniczymi OLT. Marcin Plichta w tygodniku "Wprost" twierdzi, że Tusk zdradzał tajemnice handlowe swojego pracodawcy, czyli Portu Lotniczego w Gdańsku. Sam Tusk junior przyznaje się do tego, że złamał etykę dziennikarską, pracując w "Gazecie Wyborczej" i jako doradca PR jednocześnie. - Kompletnie się pogubił - komentuje redaktor naczelny "GW Trójmiasto" w specjalnym oświadczeniu.
Michał Tusk jako pracownik Portu Lotniczego w Gdańsku miał przekazywać tajne informacje szefostwu OLT. Marcin Plichta, prezes Amber Gold, właściciel linii lotniczych OLT, twierdzi, że syn premiera przekazywał m.in. informacje o cenach za obsługę pasażerską, jaką gdańskie lotnisko pobiera od konkurencji OLT - WizzAir.

Tusk zarzuty te odpiera - twierdzi, że przekazywał tylko ogólnodostępne informacje.

Dziennikarz robi wywiad: pisze pytania i odpowiedzi?

Syn premiera w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje jednak, że złamał "dobre zasady i standardy", gdy pracując jako dziennikarz, podjął współpracę z firmą Plichty jako doradca PR. Co robił dla OLT? - Pomagał w autoryzacji wywiadów prezesa OLT. Proponował trasy lotnicze, które jego zdaniem mogłyby być opłacalne dla nowego przewoźnika. A jednocześnie pracował dla Portu Lotniczego w Gdańsku - ustalili dziennikarze "Wprost". Robił to w czasie, kiedy pracował dla "Gazety Wyborczej" w Trójmieście - zajmował się sprawami transportu. W Gazecie ukazywały się wywiady, które Tusk przeprowadzał jako dziennikarz i "wygładzał" jako PR-owiec. Zarabiał między 5 a 6 tys. zł (sam nie podał konkretnej kwoty).

Tusk junior: napiszcie, że jestem debilem

Tygodnik "Wprost" artykułem "Złoty syn premiera Tuska" chwali się przez cały weekend, sprzedając co lepsze kąski. Syn Tuska mówi m.in., że ojciec przestrzegał go przed współpracą z OLT i że się nie posłuchał. Sam siebie nazywa też "debilem".

Michał Tusk dziennikarzom pokazał m.in. skrzynkę pocztową. Maile wysyłał jako Józef Bąk. - Część ludzi mogła pomyśleć, że ukrywam tożsamość. Głupota z mojej strony, brak rozwagi. Tyle mogę powiedzieć - tłumaczy Tusk junior Sylwestrowi Latkowskiemu.

Naczelny: Michał się pogubił

Redaktor naczelny "GW Trójmiasto" wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że "redakcja ma prawo czuć się oszukana". - Po siedmioletniej niemal idealnej współpracy z Michałem trudno mi w to uwierzyć. Albo więc dziennikarze "Wprost" zniekształcili jego wypowiedź, albo syn premiera, nasz niedawny kolega, kompletnie się pogubił - pisze Jan Grzechowiak. - Ani przełożeni, ani nawet jego najbliżsi redakcyjni koledzy nie wiedzieli, że jeszcze przed kwietniowym pożegnaniem z "Gazetą" rozpoczął w marcu współpracę z OLT. Co prawda ostatnie jego teksty o lotnictwie ukazały się przed tym, ale i tak mamy prawo czuć się oszukani - pisze naczelny. I dodaje na koniec: Michale, nie tak wyobrażałem sobie koniec Twojej przygody z "Gazetą".

Sprawą Amber Gold żyje cała Polska

Tydzień temu Michał Tusk ujawnił, że pracował dla OLT, linii lotniczych należących do parabanku Amber Gold. Linie upadły, a ludzie mają problem z odzyskaniem pieniędzy, które zainwestowali w złoto. Amber Gold miało gwarantować krociowe zyski. Sprawą Amber Gold zajmują się: ABW, prokuratura i UOKiK.

Panie redaktorze Lis, myli się pan. Państwo nie nawaliło ws. Amber Gold [BLOG]>>

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • obrazalski

  Oceniono 4 razy -4

  "=Michał Tusk nie jest żoną cesarza
  Michał Tusk jest synem premiera. Jak każdy młody, także zresztą starszy człowiek, ma prawo popełniać błędy, mówić głupstwa. Nie jest osobą ...

  czytaj na: odyseja1948.wordpress.com/

 • wsciekly69

  Oceniono 9 razy 7

  @autor
  Co to znaczy "MichalTuskGate"? Niedorozwoju intelektualny! Czy wiesz balwanie, ze afera "Watergate" miala w nazwie "gate" bo tak sie nazywal hotel. Stosowanie w przypadku slowa gate w przypadku jakiegokolwiek innego zdarzenia nie ma sensu!
  R u soft in the head?

 • zoil44elwer

  Oceniono 7 razy -3

  MT(J Bąk):Przekazywałem ogólnodostępne informacje!!I za te "ogólnodostępne"informaacje Plichta płacił 6 tys PLN +VAT miesięcznie?

 • pisz_na_berdyczow

  Oceniono 5 razy 5

  kolejny zastepczy temat
  spece od PR beda nas co chwile bombardowac takim smieciem
  a temety wazne i bardzo wazne pozostana w cieniu

 • brudno

  Oceniono 11 razy 3

  Pogubić, to się może panienka mająca 17 lat, na zasadzie "ja mu dałam, bo myślałam..."
  Obawiam się, iż sądził, że mu "więcej wolno", że jak syn Wałęsy może zasłonić się "pomrocznością jasną", jak zięć Kaczyńskiego dziennikarzom mówić "spieprzaj dziadu"...
  Oczywiście chętni byli do zatrudniania premierowicza - to się opłacało nawet bez angażowania go w korupcję.
  Kiedyś syn Margaret Thatcher matkę skompromitował, w dziwne pośrednictwa i rekomendacje się wdając...

 • qmar

  Oceniono 12 razy 2

  ogólnie to jakieś zawracanie kijem wisły i szukanie na siłę sensacyjki - bo nakłady spadają

  poza tym - o ile pamiętam ceny za obsługę klienta są stałe i jednakowe dla wszystkich przewoźników?
  Czy przedstawiciel portu zgłosił jakieś wykradzenie informacji i jakąś nieuczciwą praktykę OLT w związku z tym?
  przecież to kompletnie nie trzyma się kupy

 • jarzebiaknaczczo

  Oceniono 20 razy -2

  W Rosji, na Ukrainie obywatele popłakaliby się ze śmiechu, słysząc o takich aferach. Tam synowie i córki luminarzy robią prawdziwe przekręty. Przy nich Tuskgate to afera o czapkę gruszek. Nie rozgrzeszam Tuska, ale cieszę się, że Polska jest nieco bardziej cywilizowana.

 • zbycholj23

  Oceniono 10 razy 2

  Michał T.- GOLDEN BOY?

 • wessling

  Oceniono 13 razy 3

  Wokół młodych ludzi z nazwiskami zawsze kręci się masa hien, hochsztaplerów i naciągaczy.
  Błąd popełnił ojciec, powinien być. bardziej czujny i stanowczy.
  Gdyby chodziło o syna kolejarza nie byłoby afery.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje