Kalemba: Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy

Stanisław Kalemba

Stanisław Kalemba (Fot. S3awomir Kaminski / Agencja)

Będzie rewolucja w rolnictwie. Stanisław Kalemba zapowiada w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. - To będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych - twierdzi.
Nowy minister mówi, że projekt ustawy wprowadzającej podatek został już uzgodniony z Ministerstwem Finansów. Objęcie rolników podatkiem dochodowym zapowiedział w listopadowym exposé Donald Tusk.

Kalemba kontynuuje więc linię poprzednika, Marka Sawickiego (PSL), mimo że jako poseł miał opinię przeciwnika zmian w rolnictwie. - Podatek dochodowy w rolnictwie należy wprowadzić, bo to będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych. Czy chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku - mówi minister.

Dodaje, że podatek dochodowy zastąpi podatek rolny, który dziś płacą rolnicy. Bo - jak podkreśla nowy minister - nie ma mowy, by rolnicy płacili dwa podatki. Podatek dochodowy naliczą gminy i będzie stanowił ich dochody, jak teraz podatek rolny. Według Kalemby stawka podatku na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Komentarze (92)
Kalemba: Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy
Zaloguj się
 • wb40

  Oceniono 26 razy 22

  Podatek rolny jest rolniczym odpowiednikiem podatku od nieruchomości. Podatnicy podatku dochodowego płacą podatek od nieruchomości. Nie wiem dlaczego rolnicy mieliby być zwolnieni z rolnego.

 • tedek1

  Oceniono 31 razy 19

  Dobre.
  Ja jako obywtael RP nie rolnik płace:
  1) podatek dochodowy
  2) podatek od nieruchomości na działalnosc:
  -od gruntów: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 0,80 zł/m kw.
  -od budynków: związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 21,10 zł/m kw.
  3) ZUS
  4) róznego rodzaju składki zdrowotne, wypadkowe, rentowe.
  5) VAT.
  Dlatego nie rozumiem czemuz to rolnik miałby płacic tylko podatek dochodowy,a od nieruchomosci zwiazanych ze swoja działalnościa NIE???

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 21 razy 15

  "Według Kalemby stawka podatku na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny" - kosmetyczna zmiana nazwy i tyle. A co z KRUS?

 • kogucik47

  Oceniono 16 razy 12

  Ciekawe od czego będą płacić ten "podatek dochodowy"? Będzie zryczałtowany od hektara przeliczniowego? Przecież rolnicy nie wykazują dochodów. Przepraszam, oni nawet nie wykazują przychodów w zeznaniach podatkowych. To pytam się: co będzie postawą naliczania tego podatku???
  To jest zwykła ściema, mydlenie oczu ludziom.

 • mppmpp

  Oceniono 23 razy 11

  A kiedy rolnicy zaczną płacić na ZUS porównywalne pieniądze jak pani kasjerka z Biedronki czy pan fryzjer z zakładu obok. Bo na razie, ci i podobni ciężko pracujący ludzie sponsorują całą rolniczą brać...

 • andaraos

  Oceniono 9 razy 9

  To jak to jest, panie Kalemba? Zidiociał pan, czy ze społeczeństwa robi pan idiotów?

  Ceny w skupach płodów rolnych i żywca - na które nie ma wpływu żaden rolnik - są cholernie niskie, by opłacało się kupować je od rodzimych rolników, zamiast importować z Afryki i/lub Azji, czy nawet z Ameryki Południowej.
  Rząd wypłaca rolnikom dotacje z budżetu własnego i unijnego, by utrzymać przy życiu rodzime rolnictwo i żeby nie dopuścić do całkowitego uzależnienia się od dostaw zagranicznych producentów żywności.

  Chcecie opodatkować dotacje? Przecież to jakieś chore, pozbawione logiki myślenie.

  Ludziom, którzy mają przyzwoite dochody wisi, ile zapłacą za chleb. Ich pozostałe wydatki są o wiele wyższe, niż te związane z wyżywieniem. Nawet, gdyby chleb osiągnął równowartość paczki papierosów lub 1 litra benzyny, to dla nich pikuś.
  Ale jak mają przeżyć ci, dla których wydatki na żywność są głównymi i najwyższymi w ich budżecie. A jest ich co najmniej 1/3 społeczeństwa.
  Założę się, że najbiedniejszym do głowy nie przychodzi pomysł opodatkowania rolników lub uzależnienia ich od złodziejskiego ZUS-u.

 • socrates11

  Oceniono 8 razy 8

  Za często posługujecie się pojęciem rewolucja

 • krzysta1

  Oceniono 14 razy 8

  To chyba jedyna działalność gospodarcza, do której dostaje się dopłaty!

 • schamienie.rozsiane

  Oceniono 11 razy 7

  Spokojnie- zaczną płaić ale w wysokości np 1% :) Nie znacie ich?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje