Kalemba: Od 2014 r. rolnicy będą płacić podatek dochodowy

13.08.2012 06:00
Stanisław Kalemba

Stanisław Kalemba (Fot. S3awomir Kaminski / Agencja)

Będzie rewolucja w rolnictwie. Stanisław Kalemba zapowiada w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" wprowadzenie podatku dochodowego dla rolników. - To będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych - twierdzi.
Nowy minister mówi, że projekt ustawy wprowadzającej podatek został już uzgodniony z Ministerstwem Finansów. Objęcie rolników podatkiem dochodowym zapowiedział w listopadowym exposé Donald Tusk.

Kalemba kontynuuje więc linię poprzednika, Marka Sawickiego (PSL), mimo że jako poseł miał opinię przeciwnika zmian w rolnictwie. - Podatek dochodowy w rolnictwie należy wprowadzić, bo to będzie prawdziwa ocena sytuacji w gospodarstwach rolnych. Czy chcemy, czy nie, polityka UE idzie w tym kierunku - mówi minister.

Dodaje, że podatek dochodowy zastąpi podatek rolny, który dziś płacą rolnicy. Bo - jak podkreśla nowy minister - nie ma mowy, by rolnicy płacili dwa podatki. Podatek dochodowy naliczą gminy i będzie stanowił ich dochody, jak teraz podatek rolny. Według Kalemby stawka podatku na początku powinna być na tym samym poziomie co podatek rolny.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • 100stanislaw

  0

  już dawno nie płacimy żadnych podatków !..TYLKO KONTRYBUCJE ...:(((((((

 • tryndyrynda

  Oceniono 2 razy 2

  Już widzę, jak rolnik,zamiast zap...lać po polu siedzi w swoim "biurze" i księguje w kolumnie "Winien" każdy kilogram kartofli, które zjadł na obiad, a na przełomie roku sporządza inwentaryzację słomy, która mu została z minionego sezonu.A jak będzie ryczałt, to rzeczywiście nic się w porównaniu z gruntowym nie zmieni.

 • zbycholj23

  Oceniono 5 razy 5

  Czyli będzie jak zwykle- chłop małorolny swoje będzie musiał zapłacić a rolnik-biznesmen kupi sobie na firmę trzecie autko za 300 tysięcy, wrzuci to w koszty, wykaże stratę i nic nie zapłaci. Genialny POmysł.

 • andaraos

  Oceniono 9 razy 9

  To jak to jest, panie Kalemba? Zidiociał pan, czy ze społeczeństwa robi pan idiotów?

  Ceny w skupach płodów rolnych i żywca - na które nie ma wpływu żaden rolnik - są cholernie niskie, by opłacało się kupować je od rodzimych rolników, zamiast importować z Afryki i/lub Azji, czy nawet z Ameryki Południowej.
  Rząd wypłaca rolnikom dotacje z budżetu własnego i unijnego, by utrzymać przy życiu rodzime rolnictwo i żeby nie dopuścić do całkowitego uzależnienia się od dostaw zagranicznych producentów żywności.

  Chcecie opodatkować dotacje? Przecież to jakieś chore, pozbawione logiki myślenie.

  Ludziom, którzy mają przyzwoite dochody wisi, ile zapłacą za chleb. Ich pozostałe wydatki są o wiele wyższe, niż te związane z wyżywieniem. Nawet, gdyby chleb osiągnął równowartość paczki papierosów lub 1 litra benzyny, to dla nich pikuś.
  Ale jak mają przeżyć ci, dla których wydatki na żywność są głównymi i najwyższymi w ich budżecie. A jest ich co najmniej 1/3 społeczeństwa.
  Założę się, że najbiedniejszym do głowy nie przychodzi pomysł opodatkowania rolników lub uzależnienia ich od złodziejskiego ZUS-u.

 • lili.1

  Oceniono 4 razy 2

  to są jakieś kosmiczne bzdury, podatek dochodowy powinien być liczony od dochodu (!), a co to ma wspólnego z rolnym, który jest liczony od ilości hektarów?

 • andaraos

  Oceniono 6 razy 6

  Squ...synom niedługo pozostanie opodatkować.. oddychanie.
  Przecież opodatkowanie rolników spowoduje wzrost cen żywności, bo nie wierzę, że hurtownicy skupujący płody rolne zechcą obniżyć swoje zyski.

  Są takie kraje, w których nieprzetworzone produkty żywnościowe są z zerowym podatkiem VAT (GST w Kanadzie).
  U nas 23% VAT trzeba doliczyć do każdej złotówki, by ta w całości dotarła do fundacji.

  Inny przykład.
  W Kanadzie władze musiały usunąć fotoradary pod presją społeczeństwa.
  U nas ich przybędzie.

  I jeszcze.
  Kanadę zamieszkuje „zbieranina” z całego świata i z różnych kultur.
  My szczycimy się czystą, słowiańską krwią.

  Myślę, że musimy otworzyć granice dla każdego ziemianina chętnego osiedlić się w Polsce. W przeciwnym razie idiotyzm, kretyństwo, itp. - coraz bardziej stające się naszą tradycją - nigdy nas nie opuści.

  I na koniec przykład z Brazylii.
  Na stronie 14-tej łódzkiego wydania sobotnio-niedzielnego, GW zamieściła wywiad z prof. Ladislauem Dowborem: „Szalony świat wymyka się z rąk”.
  Jego treść powinna być przedrukowana we wszystkich gazetach i czasopismach i umieszczona na 1-szej stronie.
  Może wówczas dotarło by coś pożytecznego do naszych polityków, ekonomistów i przede wszystkim do społeczeństwa polskiego.

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 3 razy 1

  Nie uwierzę dopóki nie zobaczę ustawy podpisanej przez prezydenta i nie zgłoszonej przez pslowskie szkodniki do TK.

 • cwanybolek

  Oceniono 3 razy 3

  Gminy naliczą ten podatek od rzeczywistych dochodów czy będą sobie naliczać od hektara przeliczeniowego jak dotychczas? Jeśli to drugie, to zmiana żadna.

 • b_hunter

  Oceniono 8 razy 6

  Opodatkować rząd od rządzenia i wrowadzić akcyzę od nieudolności.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje