Kanada: kpią z turysty z USA. Zagadnięty w parku chciał wyciągać broń

12.08.2012 09:09

"Paranoid cop" - "Calgary Herald" o turyście z USA, który czuł się w Kanadzie bardzo zagrożony (Źródło: Calgary Herald)

Skarga amerykańskiego turysty, policjanta z miasta Kalamazoo w USA, któremu kanadyjskie prawo nie zezwoliło na wjazd z bronią u boku, stała się w tych dniach tematem niezliczonych żartów i komentarzy na kanadyjskich portalach internetowych.
Walt Wawra, 20 lat w policji, w liście do kanadyjskiego dziennika "Calgary Herald" opisał "niebezpieczne doświadczenie", jakie stało się jego i jego małżonki udziałem podczas wizyty w największym mieście kanadyjskiej prowincji Alberta.

Wawra opowiedział w swej listownej skardze, że kiedy szedł z małżonką przez park w Calgary, dwaj młodzi ludzie zapytali ich "w agresywnej formie", czy byli już na festiwalu kultury amerykańskiego Dalekiego Zachodu, z którego - notabene - słynne jest to miasto.

Amerykańskie małżeństwo, wyraźnie nieprzyzwyczajone do prowadzenia rozmów z nieznajomymi napotkanymi w parku, postanowiło zignorować obu młodzieńców.

Ci jednak nalegali, "zbliżyli się do nas i powtórzyli pytanie: Czy byliście już na festiwalu, który nazywa się Estampida?" - skarżył się w liście do redakcji Wawra. W tej sytuacji postanowił działać.

Zagadnięty policjant oburza się: Nie mogłem wyjąć broni

"Niezwłocznie zająłem pozycję między tymi dwoma a moją żoną i powiedziałem: 'Panowie, nie mamy obowiązku z wami rozmawiać, żegnam!'. Obaj, zbici z tropu, zostawili nas w spokoju" - napisał turysta-policjant. "Młodzi ludzie nie mieli najwyraźniej dobrych zamiarów, kiedy zbliżyli się do nas groźnie i agresywnie" - dodał.

"Dzięki Bogu, nie wyciągnęli przeciw nam broni" - dodaje Wawra i zwierza się dziennikowi, w jaki nastrój wprawiła go przygoda: bardzo chciał mieć u boku swój pistolet, "zwłaszcza po tym, co wydarzyło się w kinie Aurora w moim kraju, gdzie pewien mężczyzna zastrzelił 12 osób".

"Czy nie należy oczekiwać - kończy Walt Wawra swój list - że policjant powinien móc wyciągnąć broń, aby interweniować w trakcie groźnego incydentu, aby bronić siebie i innych? Dlaczego więc nie ma takiego prawa obywatel, który odwiedza Kanadę? Teraz już wiem, dlaczego w Kanadzie noszą broń tylko przestępcy i policja" - kończy skargę do redakcji "Calgary Herald" Walt Wawra z Kalamazoo.

Kim byli dwaj nieznajomi? Gazeta już ustaliła

Wobec niedowierzania czytelników, że między USA i Kanadą mogą istnieć aż tak znaczne różnice w mentalności i postrzeganiu tego, co może być "groźnym incydentem", jedna z komentatorek "Calgary Herald", Naomi Lakritz, musiała wyjaśnić na łamach gazety, że Wawra nie jest postacią zmyśloną, a listowna skarga do redakcji jest prawdziwa.

Na jednym z blogów Kanadyjczyk Aaron Stayner, starając się uspokoić Walta Wawrę, podał oficjalne dane statystyczne: "W Kalamazoo, liczącym 75 tys. mieszkańców, było w 2010 roku 14 zabójstw; w Calgary, które liczy 1,1 miliona mieszkańców - 15 zabójstw".

Redakcja "Calgary Herald", której reporter zajął się skargą amerykańskiego policjanta, ustaliła, że dwaj młodzi Kanadyjczycy, którzy zastąpili w parku drogę parze amerykańskich turystów, rozdawali darmowe zaproszenia na festiwal kultury Dalekiego Zachodu.

Zobacz także
Komentarze (270)
Zaloguj się
 • maksimum

  Oceniono 1 raz 1

  Mieszkam w NYC ponad 20 lat i nikt mnie nigdy nie napadl ani nie okradl.NYC jest duzo bardziej bezpieczne od Warszawy.

 • wojtusz

  Oceniono 4 razy 2

  Amerykański idiota.

 • eisbergh

  Oceniono 3 razy 1

  goralenvolk z polski

 • googleon

  Oceniono 3 razy 1

  nationalpostnews.files.wordpress.com/2012/08/nose-hill-gun-row.jpg

 • colour_of_magic

  Oceniono 10 razy 8

  Polskie społeczeństwo jest mało tolerancyjne to fakt, ale to że amerykańskie społeczeństwo jest nieświadome sposobu życia w innych krajach to również prawda.

 • porque

  Oceniono 13 razy 1

  Komentarze pod tym artykulem redakcja Gazety powinna wyslac do Ministerswta Zdrowia, zeby zobaczyli jak chore jest polskie spoleczenstwo;)

 • zaanawetprzeciw_3.0

  Oceniono 1 raz -1

  www.youtube.com/watch?v=iVIiASDUSAU&feature=plcp

 • helmio

  Oceniono 16 razy 10

  Niech mają i 100 x więcej medali. Nie zmienia to faktu, że poziom kretynizmu społeczeństwa amerykańskiego jest wyjątkowo wysoki i wykazuje tendencję zwyżkową.

 • potyrala1959

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe spotkania miał także jeden z najlepszych, polskich sprawozdawców sportowych.
  empiro.blox.pl/2011/12/Nixon-i-milioner-filatelista.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje