Dwa trzęsienia ziemi w Iranie. 250 ofiar, prawie 2000 rannych

12.08.2012 08:09
Ruiny domów w miasteczku Varzaqan w północno-zachodnim Iranie, 11.08.2012

Ruiny domów w miasteczku Varzaqan w północno-zachodnim Iranie, 11.08.2012 (Fot. Hamed Nazari AP)

Co najmniej 250 osób poniosło śmierć, a ponad 1500 zostało rannych w dwóch trzęsieniach ziemi, które wstrząsnęły rejonem miasta Tabriz w północno-zachodnim Iranie. Dziesiątki tysięcy ludzi musiały opuścić swoje zrujnowane domy. 60 wsi zostało zniszczonych w 60-80 procentach, a 4 całkowicie zrównane z ziemią
Dwa wstrząsy o magnitudzie 6,4 i 6,3 nawiedziły miasta Ahar, Haris i Warzagan w prowincji Azerbejdżan Wschodni w sobotę około godz. 4.53 czasu lokalnego (14.23 czasu polskiego) w odstępie 11 minut. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 9,9 km, między miastami Ahar i Haris, w odległości ok. 500 km na północny zachód od stolicy kraju - Teheranu i 60 km na północny wschód od Tabriz.

Wsie zrównane z ziemią, brak ofiar w miastach

Skutki kataklizmu okazały się szczególnie tragiczne na obszarach wiejskich - 60 wsi wstrząsy zniszczyły w 60-80 proc., cztery inne wsie zostały całkowicie zrównane z ziemią. Wszystkie ofiary śmiertelne - około 250 osób - zanotowano w obszarach wiejskich.

- Dotychczas nie stwierdzono żadnych ofiar śmiertelnych w miastach - powiedział w irańskiej telewizji państwowej Chalil Saie, szef Centrum ds. katastrof żywiołowych w prowincji Azerbejdżan Wschodni. Zaapelował do ludności, aby nie ulegała panice. - Pomoc nadejdzie, a ratownicy są już na miejscu - oświadczył. W liczącym 1,5 mln mieszkańców Tabriz zanotowano tylko straty materialne. Jednak w większej części miasta brakuje prądu, co utrudnia akcję ratunkową.

Wielka akcja ratunkowa - wszystkie służby do pomocy

O ile agencje informacyjne są zgodne co do szacowanej liczby zabitych, o tyle podają sprzeczną liczbę rannych - od 1500, 1800 do nawet 2000. Około 16 tys. osób znalazło tymczasowe schronienie w budynkach publicznych i szkołach. Liczba ofiar może się jeszcze zwiększyć. Władze zarządziły mobilizację wszystkich dostępnych zasobów i środków w prowincji Azerbejdżan Wschodni i rejonach sąsiednich do pomocy ofiarom kataklizmu. W akcji uczestniczy obecnie 66 grup ratowników ze specjalnie przeszkolonymi psami, 185 karetek i 40 aparatów do lokalizowania osób, które mogą znajdować się pod gruzami budynków.

Iran znajduje się na obszarze dużej aktywności sejsmicznej. Przebiega tam kilka dużych uskoków tektonicznych i trzęsienia ziemi zdarzają się tam dość często. W 2003 roku trzęsienie w mieście Bam na południowym wschodzie kraju pochłonęło ponad 25 tys. ofiar śmiertelnych.

Zobacz także

Najnowsze informacje