Abp Michalik: Kościoły katolicki i prawosławny mówią jednym głosem

11.08.2012 19:33
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Jacek Babiel / AG)

- Kościoły prawosławny i katolicki po raz pierwszy próbują wspólnie odczytać znaki czasu, jednym głosem wskazują, że świat odchodzi od wartości podstawowych - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Abp Michalik oraz zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl I podpiszą 17 sierpnia wspólne przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego. Tego dnia Cyryl I rozpocznie pierwszą w historii wizytę w Polsce zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

"Stanowi fenomen"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że patriarcha Cyryl I przyjeżdża do Polski na zaproszenie Kościoła prawosławnego. - Przyjmujemy to z szacunkiem. Cyryl I chce uhonorować i uszanować swój Kościół i my to dobrze rozumiemy - powiedział abp Michalik.

Jego zdaniem przyjazd do Polski patriarchy Cyryla I "stanowi fenomen", a wizyta ta, jak i zaplanowane podpisanie przesłania o pojednaniu polsko-rosyjskim stały się możliwe dzięki zbliżeniu między obydwoma Kościołami.

- Po raz pierwszy zdarza się, że dwa Kościoły - prawosławny i katolicki - próbują wspólnie odczytać znaki czasu. Dzisiaj świat odchodzi od pewnych wartości podstawowych, którymi są złote linie łączące ludzi niezależnie od wyznawanej wiary - są to linie etyki, moralności, dobra, praw natury. Świat zachodni bardzo skwapliwie od nich odchodzi - powiedział abp Michalik.

Metropolita przemyski przypomniał, że Kościół katolicki od dawna przed tym przestrzega, a Kościół prawosławny "wiele razy mówił to samo, przywołując prawa Ewangelii, moralne i naturalne".

- Teraz chcemy mówić o tym razem. Cieszę się, że patriarcha Rosji chce ten głos połączyć z głosem Kościoła katolickiego w Polsce - zaznaczył arcybiskup.

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Zdaniem abp. Michalika przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego słusznie porównuje się do listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., zawierającego słynne sformułowanie - "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

- Polski Kościół czuje się zobowiązany i zaszczycony, że mógł wyciągać dłoń pojednania kiedyś do Niemców, dzisiaj to samo uczyni z przedstawicielami Kościoła prawosławnego - dodał.

Metropolita zaznaczył, że w przesłaniu znajdą się słowa zachęty do tego, żeby oba narody wzajemnie prosiły siebie o przebaczenie. "Sama deklaracja z wysoka nie będzie skuteczna, jeśli ludzie nie połkną bakcyla piękna, który tkwi w pojednaniu i jedności, a nie w zasadzie +ząb za ząb, oko za oko+" - podkreślił.

Patriarcha Rosji Cyryl I będzie gościł w Polsce od 17 do 19 sierpnia. Podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego odbędzie się 17 sierpnia w Warszawie.

Zobacz także
Komentarze (238)
Zaloguj się
 • babajaga99

  Oceniono 1 raz 1

  "Abp Michalik: Kościoły katolicki i prawosławny mówią jednym głosem" - ...tiaa, głosem : JAK SKUBAĆ OWIECZKI. Fachowa wymiana doświadczeń. Może wspólnie wymyślą i opatentują model SUPER DOJARKI ???

 • rt-z

  Oceniono 4 razy 4

  Słowa Michalika są wielką emigmą - Kościół katolicki i prawosławny mówią jednym głosem!
  Który prawosławny? - grecki, bułgarski, rumuński czy ukaiński?

 • jahortus

  Oceniono 5 razy 5

  Cerkiew prawoslawna byla zawsze na uslugach aktualnego rosyjskiego rzadu, za caratu, sowietow i teraz . policje polityczne pod roznymi nazwami o ile bezposrednio nie mianowywaly szeregowych popow i ich hyierarchow to mialy zasadniczy wplyw na ich zatwierdzanie i prowadzone czynnosci. Slowem jest to rodzaj agendy panstwowej. O ile hierarcha katolickiego kosciola takie brednie jak w w\w glosi to znacy ze stoi wobec mozliwosci ujawnienia mu poteznego swinstwa czy naduzycia,

 • blue911

  Oceniono 7 razy 5

  Hahaha,dobrze jest. Znaczy sie KK, Watykan i inne pomylence czuja taka presje i tak wyslizguje sie im wladza z reki,ze nawet do swojego odwiecznego wroga sie zwracaja z przyjaznymi ofertami! Kuc zelazo poki gorace - sa jednak wyniki przebudzenia narodow! Gonic czarna mafie!

 • chi_neng1

  Oceniono 9 razy 7

  Ja bym tego nie nazywala MOWIENIEM JEDNYM GLOSEM.

  To nie ma nic wspolnego z mowieniem.

  TO SIE NAZYWA DOJENIEM KROW NA MILIONY SPOSOBOW NA CALYM SWIECIE I WKAZDEJ RELIGII !

 • amron53

  Oceniono 6 razy 6

  I co z tego, że oba ciemnogrody mówią jednym głosem? Religie to przeżytek. Po drugie: obie instytucje mają krew na rękach...więc jakie mają prawo do moralnego pouczania?

 • pacze1950

  Oceniono 6 razy 6

  to nie ludzie odchodzą od wartości kościoła to kościół odchodzi od ludzi a raczej od wartości człowieka.

 • stoneway

  Oceniono 8 razy 4

  Kosciol chce uprzedzic polityczne pojednanie i zawlaszczyc pierwszenstwo. Dlatego abp Michalik zmienil front, wyczul szanse bycia Wielkim przez pojscie sladami kardynala Wyszynskiego

 • nuclearsnake

  Oceniono 8 razy 8

  Dopóki religii nie wykreślimy z konstytucji, zawsze się znajdzie sekta, która będzie narzucała ludziom kto i jak ma żyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje