Abp Michalik: Kościoły katolicki i prawosławny mówią jednym głosem

11.08.2012 19:33
Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik (Fot. Jacek Babiel / AG)

- Kościoły prawosławny i katolicki po raz pierwszy próbują wspólnie odczytać znaki czasu, jednym głosem wskazują, że świat odchodzi od wartości podstawowych - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski abp Józef Michalik.
Abp Michalik oraz zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl I podpiszą 17 sierpnia wspólne przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego. Tego dnia Cyryl I rozpocznie pierwszą w historii wizytę w Polsce zwierzchnika rosyjskiego Kościoła prawosławnego.

"Stanowi fenomen"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że patriarcha Cyryl I przyjeżdża do Polski na zaproszenie Kościoła prawosławnego. - Przyjmujemy to z szacunkiem. Cyryl I chce uhonorować i uszanować swój Kościół i my to dobrze rozumiemy - powiedział abp Michalik.

Jego zdaniem przyjazd do Polski patriarchy Cyryla I "stanowi fenomen", a wizyta ta, jak i zaplanowane podpisanie przesłania o pojednaniu polsko-rosyjskim stały się możliwe dzięki zbliżeniu między obydwoma Kościołami.

- Po raz pierwszy zdarza się, że dwa Kościoły - prawosławny i katolicki - próbują wspólnie odczytać znaki czasu. Dzisiaj świat odchodzi od pewnych wartości podstawowych, którymi są złote linie łączące ludzi niezależnie od wyznawanej wiary - są to linie etyki, moralności, dobra, praw natury. Świat zachodni bardzo skwapliwie od nich odchodzi - powiedział abp Michalik.

Metropolita przemyski przypomniał, że Kościół katolicki od dawna przed tym przestrzega, a Kościół prawosławny "wiele razy mówił to samo, przywołując prawa Ewangelii, moralne i naturalne".

- Teraz chcemy mówić o tym razem. Cieszę się, że patriarcha Rosji chce ten głos połączyć z głosem Kościoła katolickiego w Polsce - zaznaczył arcybiskup.

"Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Zdaniem abp. Michalika przesłanie o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego słusznie porównuje się do listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r., zawierającego słynne sformułowanie - "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

- Polski Kościół czuje się zobowiązany i zaszczycony, że mógł wyciągać dłoń pojednania kiedyś do Niemców, dzisiaj to samo uczyni z przedstawicielami Kościoła prawosławnego - dodał.

Metropolita zaznaczył, że w przesłaniu znajdą się słowa zachęty do tego, żeby oba narody wzajemnie prosiły siebie o przebaczenie. "Sama deklaracja z wysoka nie będzie skuteczna, jeśli ludzie nie połkną bakcyla piękna, który tkwi w pojednaniu i jedności, a nie w zasadzie +ząb za ząb, oko za oko+" - podkreślił.

Patriarcha Rosji Cyryl I będzie gościł w Polsce od 17 do 19 sierpnia. Podpisanie wspólnego przesłania o pojednaniu narodów polskiego i rosyjskiego odbędzie się 17 sierpnia w Warszawie.

Zobacz także
Komentarze (238)
Abp Michalik: Kościoły katolicki i prawosławny mówią jednym głosem
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 47 razy 33

  "jednym głosem wskazują, że świat odchodzi od wartości podstawowych" - skoro księża się za dzieciaki zabierają, to coś w tym odejściu od wartości podstawowych jest...

 • marcin1956

  Oceniono 44 razy 30

  100% racji, abp. Oba kościoły wołają: "kasa:. I kasę dostają.

 • londoner777

  Oceniono 29 razy 27

  Mściwy Książe Kościoła mówi o przebaczaniu – dobry dowcip , ale jakoś policjantowi nie przebaczył i w drodze zemsty doprowadził do zwolnienia z pracy Policjanta notabene ojca rodziny - co za hipokrytyczna kanalia

 • amorvertical

  Oceniono 37 razy 27

  Ten nawiedzony kretyn w torbie po cukrze na głowie myśli, że ktoś się na to nabierze. Wiadomo, że po pierwsze zaczynają trząść dupą przed islamem i trzeba budować wspólny front, a po drugie nasi tak jak prawosławni chcieliby się mocniej i na stałe związać z władzą, najlepiej taką jak Putin i stąd ta "wymiana doświadczeń" :)))) Ech ta tęsknota za Królem i Tronem.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 31 razy 25

  Tak, spaślaki w głupich czapkach i złocistych przebraniach chcieliby powrotu do tradycyjnych wartości i metod podstawowych kościoła, czyli mordowania żywcem na stosie, prześladowania, zastraszania, knucia i łgania. Wtedy by im się naprawdę podobało.

 • aide5

  Oceniono 29 razy 23

  Napisano już wiele książek na temat powstania Świata, życia na Ziemi i człowieka. Oparto się w nich na dowodach naukowych które wykluczają istnienie sił nadprzyrodzonych. Wielu ludziom na tej planecie ciągle wydaje się byt człowieczy czymś wyższym niż innych zwierząt dlatego, że jesteśmy świadomi swego istnienia, potrafimy dokonywać wielkich rzeczy, ale także potrafimy mordować się wzajemnie, niszczyć środowisko naturalne w którym żyjemy, być całkowicie nieczuli na czyjeś cierpienie.

 • o2o2130

  Oceniono 33 razy 23

  Będą mogli sobie pokazać wzajemnie swoje zegarki naręczne. Drobny szpan nigdy nie zawadzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje