Założyciel "Super Expressu": Z tą gazetą jest tak, jakby k... udawała dziewicę

Fot. za ''Super Express'' z dn. 12.06.2012 nr 135.

Fot. za ''Super Express'' z dn. 12.06.2012 nr 135. (Fot. za ''Super Express'' z dn. 12.06.2012 nr 135.)

- Z tą gazetą jest tak, jakby k... udawała dziewicę. Redakcja cynicznie wykorzystuje każdą możliwość, żeby zwiększyć sprzedaż, pokazując krew, seks, celebrytów, ohydę. Równocześnie powołuje się na wolność słowa i prawo do informowania opinii publicznej - mówi Grzegorz Lindenberg, pomysłodawca i pierwszy redaktor naczelny "Super Expressu"
- Wiadomo, że nie chodzi ani o żadną opinię publiczną, ani żeby ludzie więcej się dowiedzieli i zrozumieli, ale by grać na emocjach, co się ma przełożyć na sprzedaż - mówi.

Zdaniem Lindenberga obecny "SE" radykalnie odbiega od gazety, którą stworzył 20 lat temu. - To jest typowy tabloid, gazeta, przed którą chciałem polski rynek ochronić - twierdzi w rozmowie zamieszczonej na portalu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich .

"Wolą udawać stróżów moralności"

Ostatnio tabloid opublikował zdjęcia przedmiotów wyrzuconych przez Kamilę Łapicką po śmierci męża: zegarka, zużytej szczotki, tubki kremu do golenia, starych rachunków. - Grzebanie po śmietnikach jest jednym z tradycyjnych narzędzi, jakimi posługują się tabloidy. Ale wiadomo, że "cenne pamiątki" służyły tylko temu, aby móc oskarżyć wdowę po Łapickim, że szarga pamięć zmarłego, zanim zdążył ostygnąć. To jest właśnie przykład hipokryzji. Zamiast powiedzieć "chodzi nam o to, żeby komuś dopieprzyć i dzięki temu zwiększymy sprzedaż", wolą udawać stróżów moralności.

Lindenberg krytykuje Sławomira Jastrzębowskiego, obecnego redaktora naczelnego "SE". - On po prostu nie posiada ani etyki, ani moralności. Robi, co uważa, że zwiększy sprzedaż gazety. Nie kieruje się kompasem moralnym, tylko biznesowym - uważa Lindenberg.

"Nie ma granic"

O słabnącej sprzedaży "SE" mówi: - Teraz (162 tys. sprzedanych egzemplarzy) to mniej niż połowa tego, co za moich czasów, więc to nie jest jakiś specjalny sukces. Granicą będzie zniknięcie gazety z rynku, co nastąpi wcześniej czy później, nie ze względu na oburzenie czytelników czy mediów, tylko ze względu na internet - mówi.

- A do jakich granic może się posunąć "Super Express"? Nie ma takich granic. Wymiar sprawiedliwości nie działa wystarczająco sprawnie w zakresie ochrony prywatności i wizerunku, mimo całkiem dobrych przepisów. Nie sądzę, aby naczelnych "Super Expressu" lub "Faktu" cokolwiek powstrzymywało, z wyjątkiem obawy przed zwolnieniem z pracy za słabe wyniki sprzedaży.

Zdaniem Lindenberga prasa papierowa "umrze". - Ze słupków i wykresów wynika, że zniknie - kwituje.

Zobacz także
 • "Super Express" czy kostnica?
Komentarze (115)
Założyciel "Super Expressu": Z tą gazetą jest tak, jakby k... udawała dziewicę
Zaloguj się
 • mok999

  Oceniono 42 razy 34

  SE i FAKT to bardzo dobre gazety. Z racji ilości tuszu na papierze prawie nie przepuszczają wody. Nadają się do nauki psa załatwiania się w jednym miejscu. O innych walorach tych gazet mi nie wiadomo.

 • stan-1

  Oceniono 24 razy 24

  Gównojady są wszędzie.
  Ktoś powiedział; "Za pieniądze ksiądz się modli, za pieniądze lud się podli."

 • ulanzalasem

  Oceniono 20 razy 20

  Tabloidyzacja dopadła wszystko i wszystkich każdy duży portal gazeta.pl, onet, wp, nawet portale branżowe np. ze świata IT mają tytuły rodem z SE. Ale to samo jest w mediach stacje informacyjne od rana do wieczora Madzia, Madzia, Rutkowski, Palikot z wibratorem, kamera i mikrofon pod twarz ofiary i...."jak się czuje pan/pani po wypadku, stracie bliskiej osoby, utracie majątku"....A oferta stacji czy to telewizji publicznej czy stacji jak Polsat lub TVN - tandeta, komercja najgorszego sortu, głupie i prostackie programy i w 90% na licencji zachodniej. Ktoś może powiedzieć, że ludzie we wpisach tutaj narzekają, ale niestety to co opisujemy jest prawdą, takie są fakty (dodać do tego spadającą liczbę czytających, maturę-test dla idiotów, bezwartościowe studia). Tandeta zalewa nas z każdej strony i dotyczy każdej dziedziny życia od polityki, przez kulturę po życie osobiste/społeczne.

 • kalkuta77

  Oceniono 31 razy 17

  Czyli SE niczym nie różni się od PIS. oni też nie rozumieją co to prawda,obycie, kultura, honor, godność...
  tylu procesów o zniesławienie, kłamstwa, szkalowanie swoich ziomków ludzi zacnych,intryg ...nie "dokonał"
  nikt poza PISem i jego hersztem "gadatliwym" udającym polityka osobnikiem. Cóż, nie ma co winić SE
  jeśli tzw. elity lekceważą podstawowe zasady kulturalnego obycia i nagminne omijanie prawdy
  czy stanów faktycznych , klasyczny przykład,to niejaki zaczadzony matactwem Maciarewicz.....

 • otec1

  Oceniono 21 razy 17

  I tak im do FAKT-u daleko brakuje. Ci nawet do artykułu o rzekomym pedofilu wstawili foto całkiem niewinnego faceta.

 • jerjar

  Oceniono 18 razy 14

  20 lat temu były inne czasy, panie Larry. Dziś tabloidyzuje się wszystko, więc - paradoksalnie - tabloidy nie mają szans. Nie będę płakał.

 • hardy1

  Oceniono 13 razy 13

  Niestety, większość ludzi interesuje właśnie "krew, seks i łzy". Ich nie obchodzą - gospodarka, kultura czy polityka.

  Na tych niskich ludzkich emocjach żerują tabloidy, takie jak wymienione "SE" czy "Fakt".

  Czy jest na nie sposób? Jest. Niestety w Polsce na razie niewykonalny. Gdyby w wytoczonych sprawach sądowych przeciwko tabloidowi za jawne oszczerstwo, świadome kłamstwo czy ujawnianie inytymnych szczegółów z życia prywatnego, poszkodowane osoby uzyskiwały ogromne odszkodowania. Takie odszkodowania aby przestrzec inne tabloidy, a winny trabloid poczuł to poważnie w swoich finansach lub nawet zbankrutował.

  Niestety, jeżeli nawet ktoś w Polsce założy sprawę w sądzie i wygra odszkodowanie, to dla tabloidu jest ono śmiesznie małą sumą, JUŻ wpisaną w koszty prowadzenia takiego brukowca.

  Dopóki prawo oraz postępowanie sądów się nie zmieni, nic się w tej sprawie nie zmieni. A nie widzę najmniejszej chęci ze strony posłów.

 • remis1

  Oceniono 17 razy 13

  @dyafol, @ulebyk
  co robicie na tej stronie skoro się brzydzisz. Takie zboczenie nazywa się koprofilia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje