Gwałtowne załamanie pogody w Tatrach. Ochłodziło się, w nocy może spaść śnieg

11.08.2012 14:36
Słowackie Tatry

Słowackie Tatry (Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta)

Gwałtowne załamanie pogody w Tatrach i na Podhalu. Ratownicy TOPR ostrzegają turystów - w Tatrach warunki do pieszych wędrówek i wypraw są złe. Bardzo się ochłodziło, w nocy możliwe są opady śniegu. Podobne ostrzeżenia wydali ratownicy po słowackiej stronie Tatr. Pogoda wypłoszyła turystów.
Dzisiaj po południu termometry na Kasprowym Wierchu pokazywały zaledwie plus 2 stopnie, w samym Zakopanem - plus 9. Oprócz gwałtownego ochłodzenia przez całą sobotę na Podhalu i w Tatrach intensywnie pada deszcz. A synoptycy ostrzegają, że w nocy w górach może padać deszcz ze śniegiem i śnieg.

Tomasz Wojciechowski, dyżurny ratownik TOPR, ostrzega: w Tatrach robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Prognozy mówią o dość intensywnych opadach deszczu, który wysoko w górach może przechodzić w deszcz ze śniegiem, a nawet śnieg.

Wiesz więcej? Masz zdjęcia? Wyślij je na Alert - 605 24 24 24

Fatalna pogoda przegoniła z tatrzańskich szlaków i szczytów turystów. Nieco osób jest jedynie na drodze do Morskiego Oka i w Dolinie Kościeliskiej. W Tatrach w wielu miejscach widoczność znacznie ogranicza gęsta mgła. Tak jest między innymi w rejonie Rysów, Doliny Pięciu Stawów, ale też niżej - w Dolinie Chochołowskiej. Synoptycy przewidują, że deszcz i ziąb utrzyma się przez kilka najbliższych dni.

Również słowaccy synoptycy i ratownicy ostrzegli przed załamaniem pogody w słowackich Tatrach. Podczas weekendu w wyższych partiach gór będzie wiał silny wiatr i pojawią się opady śniegu. Ratownicy apelują, zwłaszcza do zagranicznych turystów, którzy spędzają weekend w schroniskach, o zachowanie szczególnej ostrożności na wysokogórskich szlakach. Choć w ostatnich dniach pogoda zachęcała do wycieczek, sytuacja zmieni się diametralnie w ciągu kilku najbliższych godzin. Warunki w wyższych partiach gór będą typowo zimowe. Apelują o rozsądek i rozwagę. Nie ma mowy o wychodzeniu w góry bez dobrego ubioru. Potrzebne będzie ciepłe ubranie, okrycia przeciwdeszczowe i dobre górskie buty.

Zobacz, jaka będzie pogoda w Zakopanem>>

Komentarze (15)
Gwałtowne załamanie pogody w Tatrach. Ochłodziło się, w nocy może spaść śnieg
Zaloguj się
 • popijajac_piwo

  Oceniono 18 razy 8

  Ciekawe ilu idiotów będzie musiał ratować GOPR pomimo ostrzeżeń...

 • szpak.nie

  Oceniono 11 razy 3

  A byli ubezpieczeni? Bo jak nie to z jakiej racji całe społeczeństwo ma płacić za odśnieżanie i sprowadzanie tych turystów z Egiptu? Na stopa niech wracają.

 • tam96

  Oceniono 4 razy 2

  front przejsciowy tam lezie ze wschodu :P a ze wilgotno to moze byc zimnosc i styropian.

 • kartonik1985

  Oceniono 1 raz 1

  pogoda w kraju jest dość słaba.

  www.grupamt.pl

 • takiezlewiesci

  0

  koniec lata idzie zima

 • vomitorium1

  Oceniono 12 razy -2

  jestem
  nad morzem
  (będzie tsunami ?)

 • ropuch1pincet

  Oceniono 20 razy -2

  Goralenvolk rozpoczal modly w kosciolkach o ocieplenie klimatu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje