Ćwiąkalski: Wyroki ws. Plichty są szokujące. Wygodnictwo wymiaru sprawiedliwości

11.08.2012 07:50
Zbigniew Ćwiąkalski

Zbigniew Ćwiąkalski (Fot. Maciej Swierczynski / AG)

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski twierdzi na łamach "Gazety Wyborczej", że ferowane wyroki w zawieszeniu na Marcina Plichtę to prawdopodobnie efekt m.in. wygodnictwa wymiaru sprawiedliwości. - To szokujące. Chciałbym wierzyć, że chodzi o błąd - mówi.
- Podstawowym warunkiem dobrowolnego poddania się karze (a tak było np. w przypadku ostatniego wyroku wydanego przez sąd w Kwidzynie - 2 lata w zawieszeniu na 5), są rokowania co do poprawy oskarżonego. A w tym przypadku rokowania były żadne. To wyrok niezgodny z kodeksem postępowania karnego. Chciałbym wierzyć, że chodzi o błąd - ocenia Ćwiąkalski.

Zapytany, jak mogło dojść do takiego werdyktu, wyjaśnia, że trzeba by sprawdzić, skąd był obrońcą oskarżonego. Jeśli miejscowy adwokat, to mógł przekonać sędziego na zasadzie zaufania, że to nie jest zły chłopak. Młody, ale utalentowany i warto pomóc mu, by wyszedł na prostą. A jeśli adwokat z innego miasta? - pyta "Gazeta". - Jakieś znane nazwisko z Warszawy czy Trójmiasta. Bywa, że taki adwokat w mieście powiatowym ma duży szacunek, i co za tym idzie, dar przekonywania - pada odpowiedź.

A może chodziło o wygodę prokuratora i sędziego? Przymykali oko na dobrowolne poddanie się karze przez oskarżonego, bo to szybki wyrok bez żmudnego postępowania sądowego i dobrze wpływa na statystyki. Ten mechanizm mógł dotyczyć aż czterech wyroków Plichty. - To, niestety, prawdopodobne - potwierdza Ćwiąkalski. - Zresztą przepis, który umożliwia dobrowolne poddanie się karze, jest bardzo dobry. Pod warunkiem że stosuje się go zgodnie z kodeksem postępowania karnego.

Cały wywiad w "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (182)
Zaloguj się
 • little.zybenna

  0

  Jakim cudem sedziowie i prokuratorzy nie sa oceniani? Jakim cudem prokuratorowi nie chce sie sprawdzic czy gosc nie ma czasem juz jakiegos wyroku? Jakim cudem sad ktory rejestruje firme nie sprawdza czy rejestrujacy ma takie prawo? Latwo sobie wyobrazic sytuacje odwrotna kiedy leniwy/glupi/przekupny prokurator doprowadzi do skazania niewinnego czlowieka bo mu sie nie chcialo pracowac tak jak trzeba.

 • madznun

  Oceniono 2 razy 2

  Kwidzyn źle mi się kojarzy. Kojarzy mi się z Dubienieckimi.

 • doktor104

  Oceniono 7 razy 7

  Jeżeli takie sytuacje o jakich mówi, było nie było niedawny Minister Sprawiedliwości, zdarzają się w tzw. "Wymiarze Sprawiedliwości" to są one dowodem skrajnej degeneracji polskich "Sądów".
  W takiej sytuacji należałoby rozgonić to całe towarzystwo mimo ich korporacyjnych immunitetów i przywilejów.
  A tak nawiasem mówiąc tzw. Zawody Zaufania Społecznego do tego stopnia skompromitowały się dotychczas, że pora najwyższa zlikwidować korporacje będące pożywką bagna społecznego.

 • marek.k72

  Oceniono 2 razy 2

  jak to leciało? że "nie komentuje się wyroków niezależnych sądów" czy coś w tym stylu...

 • falco2009

  Oceniono 7 razy 7

  To szokujące. Chciałbym wierzyć, że chodzi o błąd - mówi Ćwiąkalski .

  Wprawdzie wiara czyni cuda , ale w tym przypadku można mowic tylko o sku...eniu sądów służących głownie tym , co mają kasę . Nic w tym szokującego ,że rowerzystę wpie... się na kilka miesiecy do więzienia za prowadzenie roweru po pijanemu a oszustowi idzie się maksymalnie na rekę .
  Prosimy o nazwisko tego sędziego .

 • brysio76

  Oceniono 4 razy 2

  4 (słownie: cztery) pierwsze wyroki Plichty zostały wydane za rządów PiS-u.

 • alien0

  Oceniono 7 razy -1

  Państwo prawa Don Tuska i jego PO....bierzmy szmal i za nic nie odpowiadajmy.....jeszcze immunitetami się obdarujmy.....mafia 21 wieku :)....Don z ekipą zawstydzili Ala Capone !! :)

  ciao

 • dinowar

  Oceniono 9 razy 7

  Jedyny minister-fachowiec w obu rządach Donaldunia. I co? I musiał odejść, bo ... więzień się powiesił w celi.
  Tylko czy władzuni zależy w ogóle na fachowcach? Otóż, nie! Co widać bo Gowinach, czy innych Muchach. Od 2007 r. Polską "rządzi" ta sama ekipa, która myśli tylko o sobie, czyli o robieniu karier i kasy na państwowym, publicznym, co tak chętnie nazywa, że to be.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje