KGB chce przesłuchać Szwedów, którzy zrzucili misie. W Mińsku

Załoga szwedzkiej awionetki

Załoga szwedzkiej awionetki (Fot. YouTube / Biełsat)

Szwedzi, którzy naruszyli granicę powietrzną Białorusi, mają gwarancję poszanowania ich praw zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, jeśli przyjadą do Mińska. Informuje o tym rządowa agencja prasowa Biełta, powołując się na nienazwane źródło w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB). Sprawa ma związek ze zrzuceniem na Białoruś na początku lipca przez szwedzką awionetkę pluszowych misiów z hasłami obrony wolności słowa.
Według KGB przyjazd Szwedów na Białoruś jest potrzebny do przeprowadzenia konfrontacji uczestników postępowania karnego. Jednocześnie zwróciło się do władz Szwecji i Litwy o okazanie pomocy prawnej w śledztwie dotyczącym naruszenia białoruskiej granicy przez szwedzki samolot.Wcześniej na Białorusi aresztowano dwie osoby, które są podejrzane o pomoc Szwedom w nielegalnym przekroczeniu granicy. Stanowiska stracili też dwaj białoruscy generałowie, a kilku otrzymało nagany. Natomiast białoruski MSZ poinformował o odwołaniu wszystkich swoich dyplomatów z ambasady w Szwecji. Jednocześnie zwrócił się do Szwecji o odwołanie do końca sierpnia swoich dyplomatów z ambasady w Mińsku.

W związku z decyzją Mińska o wyrzuceniu szwedzkiego ambasadora Unia Europejska przygotowuje notę protestacyjną. Poinformował o tym szwedzki dyplomata Olof Skoog, który przewodniczył nadzwyczajnemu spotkaniu ambasadorów unijnych państw w Brukseli. Kraje członkowskie nie zdecydowały się natomiast na wycofanie wszystkich swoich ambasadorów z Mińska. Gest solidarności ze Szwedami ma być w nocie dyplomatycznej.

Na Białorusi zdjęcie z pluszakiem jest zabronione

Po akcji szwedzkich pilotów władze na Białorusi zakazały robienia sobie zdjęć z pluszowymi misiami. Sądy skazały już kilka osób, w tym dziennikarzy, na kary grzywny za "nielegalne pikietowanie poprzez fotografowanie się z pluszakiem".

Jeden z milicjantów biorących udział w zatrzymaniu dziennikarki i fotografki stwierdził, że na Białorusi można swobodnie się fotografować, ale nie z niedźwiadkami wyposażonymi w spadochron i antyspołeczne, wymierzone w głowę państwa napisy.Decyzji o rozszerzeniu unijnych sankcji wobec Białorusi należy się spodziewać dopiero po wakacjach, najpóźniej do października. Unia Europejska może rozszerzyć listę osób niepożądanych na jej terenie. Na czarnej liście z zakazem wjazdu do Wspólnoty jest obecnie 240 osób - to działacze białoruskiego reżimu na czele z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką. Ich aktywa finansowe zostały zamrożone, podobnie jak aktywa ponad 30 firm wspierających białoruski reżim.

Komentarze (54)
KGB chce przesłuchać Szwedów, którzy zrzucili misie. W Mińsku
Zaloguj się
 • macius261

  Oceniono 27 razy 23

  "Szwedzi, którzy naruszyli granicę powietrzną Białorusi, mają gwarancję poszanowania ich praw zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, jeśli przyjadą do Mińska. "
  BUHAHAHAHAHAHAHAHAHA

 • nathan_miur

  Oceniono 30 razy 20

  Skoro Łukaszenka boi się już pluszowych misiów, że zabrania fotografowania się z nimi, to znaczy,że nie długo pociągnie :)
  Szwedzi wykonali misia na miarę ich możliwości :) Czapki z głów przed nimi!

 • elucidator

  Oceniono 28 razy 16

  "Szwedzi, którzy naruszyli granicę powietrzną Białorusi, mają gwarancję poszanowania ich praw zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami, jeśli przyjadą do Mińska."

  "Zgodnie z obowiazujacymi w tym kraju przepisami". A jezeli przepisy przewiduja wiezienie za nielegalne naruszenie granicy, to posiedza kilka lat w bialoruskich wiezieniach. Zgodnie z obowiazujacymi w tym kraju przepisami. Trzeba byc ostatnim idiota aby wierzyc Lukaszence.

 • damsob

  Oceniono 23 razy 15

  Po akcji szwedzkich pilotów władze na Białorusi zakazały robienia sobie zdjęć z pluszowymi misiami. Sądy skazały już kilka osób, w tym dziennikarzy, na kary grzywny za "nielegalne pikietowanie poprzez fotografowanie się z pluszakiem".

  To tylko pokazuje, jak bardzo władza boi się przewrotu. Takimi zachowaniami kopie sobie dołek, długo nie pociągnie.

 • kireta21

  Oceniono 13 razy 11

  "Szwedzi, którzy naruszyli granicę powietrzną Białorusi, mają gwarancję poszanowania ich praw zgodnie z obowiązującymi w tym kraju przepisami,"

  Miesiące aresztowania, wpie...na dołku i proces ze z góry ustalonym wyrokiem?

 • zyks

  Oceniono 14 razy 10

  Eee tam. Po co. Duży kłopot. Niech Łukaszenka lepiej przesłucha te zrzucone misie. Nb: dotychczas na tym forum szalało KGB z Łubianki, ale teraz coraz częściej - chyba KGB z Mińska. Chyba, że Łubianka wspiera i pomaga kolegom z Mińska, co wydaje się wcale prawdopodobne :))). Pa, pa, całusków 102 i owocnego pisania, koledzy z Łubianki i Mińska ! Jedno zastanawia: po co te jełopy/duraki tu piszą? Kogo to w Polsce przekona? Chyba, że muszą wykazać się aktywnością przed naczalstwem i wypełnić planowe zadania, uwzględnić w sprawozdawczości, zainkasować premie . Jeśli tak, to piszcie, gołąbki, piszcie, skolko tolko ugodno - pazdrawliajem iz Polszy. Kurica (polski orzeł biały) - nie ptica (carsko-putinowski dwugłowy czarny orzeł), Polsza - nie zagranica :)))

 • puch-atek

  Oceniono 8 razy 8

  proponuję żeby się spotkać w miejscu bardziej neutralnym...Może u mnie w Stumilowym Lasku? Za obstawę może robić Tygrysek, a Kłapouchy może w trakcie przesłuchania łapać szpiclowate komary i muchy. Ja mogę dostarczyć pitnego miodu. A jak się już wszyscy zarżniemy to możemy odwiedzić Sowę. Po co? Żeby KGB-Owcom wydziobała z zaprutych ryjów głupotę.

 • stasieczek5

  Oceniono 20 razy 8

  Ja o czymś innym...
  Samolot, tego samego typu, ale z 200 kg materiałów wybuchowych - jak Al-Kaida w USA - wlatuje w obszar jakiegos kraju i powtarza sytuację z Ameryki. Czy to fajna zabawa - nie.
  Ale ten sam hipotetyczny samolot zostaje zestrzelony przez wojsko. Nie dochodzi do masakry. I dobrze.
  Więc "zabawa w misie" mogła się i tak zakończyć. Oczywiscie przy masowych protestach całego "cywilizowanego" świata.
  Czy wtedy - wszyscy - mielibyśmy dobre humory ?

 • stan-1

  Oceniono 11 razy 7

  "KGB chce przesłuchać Szwedów, którzy zrzucili misie."

  Widzi misie, że Szwedzi już szykują samolot by przylecieć na przesłuchanie, drogę znają.
  To był celny strzał, zabolało to kołchoźnika!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje