"Ze względów etycznych nie sprzedajemy antykoncepcji" - kartka w aptece

Maszewo w woj. zachodniopomorskim

Maszewo w woj. zachodniopomorskim (fot. maps.google.com)

"Ze względów etycznych apteka nie prowadzi sprzedaży środków antykoncepcyjnych" - taka kartka zawisła w aptece w Maszewie w woj. zachodniopomorskim. Jak mówi właściciel, to świadoma decyzja i jest przygotowany na konsekwencje. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny ani izba aptekarska nie dostała żadnych zgłoszeń w tej sprawie.
- Mój znajomy udostępnił na Facebooku zdjęcie witryny apteki w Maszewie (w woj. zachodniopomorskim). Widnieje tam kartka z tekstem, że apteka nie prowadzi ze względów etycznych sprzedaży środków antykoncepcyjnych oraz że środki te nie wykluczają działania wczesnoporonnego. To niepokojące, że aptekarze samowolnie decydują, jakie leki będą sprzedawać - napisała na Alert24 Katarzyna.

Apteka w Maszewie jest niewielką, rodzinną firmą. Nie należy do żadnej sieci. To, że kartka o takiej treści rzeczywiście na niej wisi, poinformował nas jej właściciel. - Ta decyzja została przez nas podjęta świadomie. Będziemy robić wszystko, żeby się jej trzymać - mówi. Dodaje, że apteka nie sprzedaje żadnych środków antykoncepcyjnych.

- Dla nas najważniejsza jest nauka Kościoła i kodeks etyki aptekarza, którego zapisy mówią, że aptekarza obowiązują zasady etyki ogólnoludzkiej - mówi, zapytany o to, czy nie obawia się, że ten ruch może oznaczać poważne konsekwencje dla jego apteki.

- Zdjęcie zrobił ktoś gratulując mi odwagi, po czym udostępnił w zupełnie innych celach. Mi nie chodzi o żaden rozgłos, nie chcę robić sensacji - mówi właściciel apteki. Dodaje, że autor zdjęcia może mieć powiązania z Ruchem Palikota.

"Nie mamy żadnych zgłoszeń"

- Aptekarze nie mogą odmawiać sprzedawania środków antykoncepcyjnych powołując się na klauzulę sumienia. Jeśli tak będą robić, mogą stracić licencję - takie stanowisko zajął Główny Inspektor Farmaceutyczny. Zażalenia w sprawie apteki z Maszewa jednak nie wpłynęły ani do zachodniopomorskiego inspektora farmaceutycznego, ani do izb aptekarskich.

- Taka skarga do izb aptekarskich w naszym województwie nie wpłynęła od wielu lat. Oczywiście, gdyby wpłynęła, sprawą zajęlibyśmy się - mówi Hanna Borowiak, wiceprezes zachodniopomorskiej okręgowej izby aptekarskiej.

Zobacz także
 • Prof. Wiktor Osiatyński "Smutne. Ludzie chcą łamać prawo za frajer" - spór w "TP" o klauzulę sumienia
 • Aptekarz bez klauzuli sumienia. Nie sprzeda antykoncepcji - może stracić licencję
 • Ewa Kopacz Kopacz: Może klauzula sumienia dla pracowników stacji, bo sprzedają prezerwatywy?!
Komentarze (566)
"Ze względów etycznych nie sprzedajemy antykoncepcji" - kartka w aptece
Zaloguj się
 • mol_chemiczny

  Oceniono 176 razy 150

  Nikt nikomu nie każe być farmaceutą, zawsze można zostać księdzem.

 • gosialca1

  Oceniono 153 razy 131

  niektóre tabletki antykoncepcyjne kobiety biorą jako lek na różne kobiece schorzenia i tego też im aptekarze odmawiają???Szkoda, że jeszcze własnej zielarki nie mają w tej aptece!

 • senior2244

  Oceniono 153 razy 123

  Czy to musi wpływać skarga żeby zająć się takimi "etycznymi" pajacami.Za chwilę powiedzą że nie sprzedają leków na prostatę bo to dla nich też jest nieetyczne. Boją się miejscowego plebana który pewno nie stosuje takich środków.Może go interesują tylko ministranci.

 • 1warren

  Oceniono 131 razy 115

  A co z antybiotykami? Tez niszcza zycie bakteri, a nawet grzybow. Co one winne?

 • mieszaniec-zopola

  Oceniono 133 razy 109

  Kondon srodkiem wczesnoporonnym?
  Hormonalne leki antykoncepcyjne wczesnoporonne?
  Nauka kosciola nie jest obowiazujacym prawem.
  Jesli zas chodzi o etyke, to mam pytanie, skoro ci panstwo sa tacy etyczni, to dlaczego uprawiaja w swojej aptece szarlatanerie? Ide o zaklad, ze w tej aptece sprzedaja tzw. "leki homeopatyczne". To gowno to moga soie sprzedawac babki na targu, albo sklepiki z dewocjonaliami. Farmaceuta nie ma prawa sprzedawac "leku homeopatycznego", gdyz jest to zwykle oszustwo. Rownie dobrze moglby sprzedawac wode swiecona jako pnaceum na wszystko.
  Jesli komus jakies irracjonalne zasady nie pozwalaj wykonywac zawodu, to po co taki zawod wybral?
  Zreszta w przypadku specyfikow gotowych famaceuta jest tylko sprzedawca.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 115 razy 99

  Dyplom ukończenia studiów w zakresie farmacji nie wyklucza niedorozwoju umysłowego.

 • cezar85

  Oceniono 115 razy 99

  "Ze względów etycznych apteka nie prowadzi sprzedaży środków antykoncepcyjnych" - a w niedzielę jesteśmy otwarci do czternastej

 • pacze1950

  Oceniono 92 razy 78

  sami sie proszą aby omijać takie apteki.ja w takich aptekach nic nie kupuje też ze względów etycznych bo wcale nie jest wykluczone że tacy ludzie mają nie równo pod sufitem.stracą klientów to etyka im się zmieni.

 • babciajagoda

  Oceniono 87 razy 73

  Bez względu na etykę postępuje się zgodnie z prawem. Naruszenie prawa oznacza pożegnanie z licencją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje