"Ze względów etycznych nie sprzedajemy antykoncepcji" - kartka w aptece

10.08.2012 16:57
Maszewo w woj. zachodniopomorskim

Maszewo w woj. zachodniopomorskim (fot. maps.google.com)

"Ze względów etycznych apteka nie prowadzi sprzedaży środków antykoncepcyjnych" - taka kartka zawisła w aptece w Maszewie w woj. zachodniopomorskim. Jak mówi właściciel, to świadoma decyzja i jest przygotowany na konsekwencje. Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny ani izba aptekarska nie dostała żadnych zgłoszeń w tej sprawie.
- Mój znajomy udostępnił na Facebooku zdjęcie witryny apteki w Maszewie (w woj. zachodniopomorskim). Widnieje tam kartka z tekstem, że apteka nie prowadzi ze względów etycznych sprzedaży środków antykoncepcyjnych oraz że środki te nie wykluczają działania wczesnoporonnego. To niepokojące, że aptekarze samowolnie decydują, jakie leki będą sprzedawać - napisała na Alert24 Katarzyna.

Apteka w Maszewie jest niewielką, rodzinną firmą. Nie należy do żadnej sieci. To, że kartka o takiej treści rzeczywiście na niej wisi, poinformował nas jej właściciel. - Ta decyzja została przez nas podjęta świadomie. Będziemy robić wszystko, żeby się jej trzymać - mówi. Dodaje, że apteka nie sprzedaje żadnych środków antykoncepcyjnych.

- Dla nas najważniejsza jest nauka Kościoła i kodeks etyki aptekarza, którego zapisy mówią, że aptekarza obowiązują zasady etyki ogólnoludzkiej - mówi, zapytany o to, czy nie obawia się, że ten ruch może oznaczać poważne konsekwencje dla jego apteki.

- Zdjęcie zrobił ktoś gratulując mi odwagi, po czym udostępnił w zupełnie innych celach. Mi nie chodzi o żaden rozgłos, nie chcę robić sensacji - mówi właściciel apteki. Dodaje, że autor zdjęcia może mieć powiązania z Ruchem Palikota.

"Nie mamy żadnych zgłoszeń"

- Aptekarze nie mogą odmawiać sprzedawania środków antykoncepcyjnych powołując się na klauzulę sumienia. Jeśli tak będą robić, mogą stracić licencję - takie stanowisko zajął Główny Inspektor Farmaceutyczny. Zażalenia w sprawie apteki z Maszewa jednak nie wpłynęły ani do zachodniopomorskiego inspektora farmaceutycznego, ani do izb aptekarskich.

- Taka skarga do izb aptekarskich w naszym województwie nie wpłynęła od wielu lat. Oczywiście, gdyby wpłynęła, sprawą zajęlibyśmy się - mówi Hanna Borowiak, wiceprezes zachodniopomorskiej okręgowej izby aptekarskiej.

Zobacz także
Komentarze (566)
Zaloguj się
 • 4rybajery

  0

  I prawidłowo. Wiadomo w której aptece nie tracić czasu w kolejce.

 • pawel_up

  0

  Bo jak połkniesz opakowanie prezerwatyw i skoczysz na bombę z wieży do basenu to możesz poronić....

  A może niech wycofają ze względów etycznych farmaceutyki które nie działają tak jak powinny - co jest w końcu nieetycznym naciąganiem pacjentów na koszty...

  Można też zmienić zawód z farmaceuty na piekarza - choć strach pomyśleć co może zrobić człowiek bagietką....

 • arachnus

  0

  Żeby nastąpiło poronienie wcześniej musi być ciąża chyba? Jescze nie słyszałem o doustnych środkach wstrzymujących owulację, które mogły by spowodować wydalenie przez organizm zagnieżdżonego zarodka!

 • jur.jam

  0

  Facet powinien zamknąć apteke i na wszystko polecać zdrowaśki .....

 • slmako

  Oceniono 1 raz 1

  W Skandynawii takiemu aptekarzowi zakazanoby i zakazono wykonywania zawodu.
  Ale Polska to zascianek i ciemnogrod a . taki aptekarz moze se takie etyczne wzorce stosowac w ogrodku,domu ale wykonywujac biznes i to w demokracji, niemozliwe.

 • grabgrazyna

  Oceniono 23 razy 13

  Co za ciemnogród. Jak mi sie audycja w tv nie podoba to wyłączam odbiornik, a nie domagam się aby przestać ją nadawać. Stary mysli że żywcem do nieba pójdzie. Co za zakłamanie. Ja wiem, że Pan Jezus za nas na krzyżu umarrł, To nie podlwga dla mnie dyskusji, ale z kościołem w polsce nie chce mieć nic wspolnego. Kto Ci katoliku dał prawo decydowania za innych? Może dla jakiejś kobiety ciąża znaczy śmierć?

 • rympalek11

  Oceniono 20 razy -12

  Niektórym się wydaje, że jak się im pieprzyć chce, to właśnie są pacjentami. Nie apteka tylko agencja towarzyska jest właściwa w tym przypadku. W Maszewie nie ma też agencji towarzyskiej. O zgrozo!

 • pablobodek

  Oceniono 24 razy 16

  Nadzór Farmaceutyczny!
  Żądam odebrania pozwolenia aptece wyznaniowej, sekty Krk !!
  Żądam zerwania konkordatu!!!!

  "Ze względów etycznych sklep nie prowadzi sprzedaży noży, żyletek ani drutów
  Mechanizm ich działania nigdy nie wyklucza ich działania zabijającego człowieka ani służącego aborcji".~

  Te 30 lat temu nie wyobrażałem sobie, że sekta krk może tak otumanić, ogłupić polski naród!!

 • rympalek11

  Oceniono 16 razy 0

  Dla najuboższych - wypożyczalnia lalek nadmuchiwanych. Seks jest konieczny dla zachowania zdrowia i ma działanie terapeutyczne przecież.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje