Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej

Żona Marcina Plichty, właściciela Amber Gold, w ubiegłą środę założyła nową spółkę PST SA. Ona sama została prezesem, a jej mąż członkiem rady nadzorczej - donosi TVN24. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą - ocenia w rozmowie z portalem Gazeta.pl Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.
Jak ustaliła TVN24, firma o nazwie PST Spółka Akcyjna powstała 1 sierpnia i mieści się w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody nr 8-14, czyli pod tym samym adresem co Amber Gold. Prezesem spółki jest żona prezesa Amber Gold Katarzyna Plichta. On sam jest członkiem rady nadzorczej, w której zasiadają jeszcze dwie inne osoby.

Przedmiotów działalności spółki jest aż 159: od transportu lotniczego pasażerskiego, przez sprzedaż detaliczną dywanów, badanie rynku i opinii publicznej, wytwarzanie gotowych dań i posiłków, po niespecjalistyczne sprzątanie budynków. W dokumentach nie podano numeru REGON ani NIP firmy - informuje TVN24.

Żona jako figurant, spółką pokieruje Plichta?

- Jeżeli żona pana Plichty będzie prezesem spółki, a jej mąż będzie zasiadał w zarządzie, to wszystko jest jak najbardziej zgodnie z przepisami. Pytanie tylko, czy te przepisy są tutaj odpowiednie - ocenia Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.

Jak dodaje, jego zdaniem Plichta wykorzystał obowiązujące przepisy, aby tak naprawdę pokierować kolejną spółką. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą. Bardzo często prawo jest w ten sposób wykorzystywane, że osoby, które nie mogą zakładać spółek, zakładają je na małżonków, na dzieci i sami zasiadają w radzie nadzorczej a tak naprawdę kierują daną spółką - stwierdza Jaskółski.

Problemy z wypłatami, karany prezes

O Marcinie Plichcie zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy linie lotnicze OLT Express zgłosiły problemy finansowe. Największym akcjonariuszem linii była firma Plichty - Amber Gold. W ubiegłym tygodniu OLT Express ogłosiły upadłość, a Amber Gold poinformowała, że wycofuje się z branży lotniczej. Jednocześnie spółka zawiesiła wypłaty pieniędzy swoim klientom, którym wcześniej oferowała bardzo wysoko oprocentowane lokaty oparte na metalach szlachetnych.

Amber Gold od kilku lat znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes AG Marcin Plichta był zaś wcześniej wielokrotnie karany za oszustwa finansowe.

Więcej na stronie TVN24.pl >>Zobacz także
Komentarze (324)
Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej
Zaloguj się
 • qawsedrftg

  Oceniono 120 razy 112

  Wpłacę tam kasę którą odbiorę z AmberGold! Pieniądze muszą być w ruchu :)

 • 11krzych

  Oceniono 81 razy 79

  ...od transportu lotniczego pasażerskiego, przez sprzedaż detaliczną dywanów,

  Będzie sprzedawał frajerom latające dywany?

 • sineguanon

  Oceniono 76 razy 74

  Wielokrotnie karany za przestępstwa i nigdy nie siedział. W Polsce opłaca się być złodziejem.

 • aqqwa

  Oceniono 69 razy 69

  Upić Pichtę, postawić obok rower, dać mu w łapę skręta i zadzwonić po policję. Wreszcie będzie siedział.
  Jak widać innego sposobu nie ma.

 • derfidel

  Oceniono 73 razy 57

  a wy głupcy teraz będziecie wylewac żale. a tutaj koles z babą jadą po kraju jak po łysej kobyle.

 • gaz-wegaz

  Oceniono 45 razy 43

  159 przedmiotów działalności??
  przecież wystarczyłoby wpisać jedną: strzyżenie owieczek :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje