Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej

10.08.2012 09:37
Marcin Plichta, prezes Amber Gold, na konferencji prasowej w centrali firmy w Gdańsku, 6 sierpnia 2012 r.

Marcin Plichta, prezes Amber Gold, na konferencji prasowej w centrali firmy w Gdańsku, 6 sierpnia 2012 r. (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Żona Marcina Plichty, właściciela Amber Gold, w ubiegłą środę założyła nową spółkę PST SA. Ona sama została prezesem, a jej mąż członkiem rady nadzorczej - donosi TVN24. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą - ocenia w rozmowie z portalem Gazeta.pl Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.
Jak ustaliła TVN24, firma o nazwie PST Spółka Akcyjna powstała 1 sierpnia i mieści się w Gdańsku przy ul. Długie Ogrody nr 8-14, czyli pod tym samym adresem co Amber Gold. Prezesem spółki jest żona prezesa Amber Gold Katarzyna Plichta. On sam jest członkiem rady nadzorczej, w której zasiadają jeszcze dwie inne osoby.

Przedmiotów działalności spółki jest aż 159: od transportu lotniczego pasażerskiego, przez sprzedaż detaliczną dywanów, badanie rynku i opinii publicznej, wytwarzanie gotowych dań i posiłków, po niespecjalistyczne sprzątanie budynków. W dokumentach nie podano numeru REGON ani NIP firmy - informuje TVN24.

Żona jako figurant, spółką pokieruje Plichta?

- Jeżeli żona pana Plichty będzie prezesem spółki, a jej mąż będzie zasiadał w zarządzie, to wszystko jest jak najbardziej zgodnie z przepisami. Pytanie tylko, czy te przepisy są tutaj odpowiednie - ocenia Michał Jaskólski, ekspert ds. prawa BCC.

Jak dodaje, jego zdaniem Plichta wykorzystał obowiązujące przepisy, aby tak naprawdę pokierować kolejną spółką. - Myślę, że żona pana Plichty będzie tutaj tylko pewnego rodzaju figurantem, a to on będzie zarządzał firmą. Bardzo często prawo jest w ten sposób wykorzystywane, że osoby, które nie mogą zakładać spółek, zakładają je na małżonków, na dzieci i sami zasiadają w radzie nadzorczej a tak naprawdę kierują daną spółką - stwierdza Jaskółski.

Problemy z wypłatami, karany prezes

O Marcinie Plichcie zrobiło się głośno kilka tygodni temu, kiedy linie lotnicze OLT Express zgłosiły problemy finansowe. Największym akcjonariuszem linii była firma Plichty - Amber Gold. W ubiegłym tygodniu OLT Express ogłosiły upadłość, a Amber Gold poinformowała, że wycofuje się z branży lotniczej. Jednocześnie spółka zawiesiła wypłaty pieniędzy swoim klientom, którym wcześniej oferowała bardzo wysoko oprocentowane lokaty oparte na metalach szlachetnych.

Amber Gold od kilku lat znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes AG Marcin Plichta był zaś wcześniej wielokrotnie karany za oszustwa finansowe.

Więcej na stronie TVN24.pl >>Zobacz także
Komentarze (324)
Zaloguj się
 • tadeusz1939

  Oceniono 1 raz -1

  Polsce wszystko jest mozliweW

 • baddrake

  Oceniono 2 razy -2

  Jeżeli Ty Polaku Szaraku dasz datek dla czarnych i innych tzw. "opiniotwórców" powiedzmy milion i coś na dokładkę, to też będziesz mógł być wielokrotnie karany i mimo to zasiadać we wszelkich gremiach, radach nadzorczych itp., czyli tam gdzie są konfitury. Będziesz miał dobrą opinię głoszoną z różnych mównic: sejmowych i kościelnych a sąd nie będzie niczego sprawdzał w twoich zasr...nych papierach z obawy, że nie zechcesz więcej możesz już nie dać kasy na tzw. cele dobroczynne, nie zatrudnisz ich żony, siostry itp. .Będziesz elitą narodu! Będziesz podziwiany za twój ekonomiczny ekonomiczny geniusz i nieskazitelną moralność. Jednym słowem będziesz , e tam... resztę sam dośpiewaj.

 • tokoloshe

  Oceniono 1 raz 1

  Czy zakładając spółkę nie trzeba czasem złożyć oświadczenia o niekaralności ??

 • tokoloshe

  0

  Pst! nie mówcie głośno, ale se założyłem spółkę...

 • cukierboy

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes Plichta ma zacięcie do działania na własny rachunek. Co innego działacze PO i PSL, oni wolą działac na panwowych etatach, oni ich rodziny i ich znajomi:)... Pan Plichta działa a politycy PO i PSL mówia o działaniu :)...

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy -3

  Na ludziach trzeba umieć zarabiać.

 • kczyna

  Oceniono 2 razy -2

  Jaki sąd to zarejestrował?

 • kczyna

  Oceniono 2 razy -2

  "PST Spółka Akcyjna" To już jest na giełdzie,drukuje akcje dla naiwnych

 • poljack

  Oceniono 1 raz -1

  Kraść,kraść,kraść
  Nawet były minister sprawiedliwości broni kolegi po"fachu".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje