Plichta mimo wyroków zakładał kolejne spółki. Sąd popełnił błąd?

Choć prawo zabrania osobom skazanym za przestępstwo przeciwko mieniu zasiadać w kierownictwie spółek, to Marcin Plichta pomimo kilku wyroków bez kłopotu rejestrował swoje firmy. Sądy sprzyjały biznesom młodego szefa Amber Gold, nie sprawdzając, czy był on karany - donosi ?Rzeczpospolita?.
Gazeta ustaliła, że prezes Amber Gold, mimo wyroków na koncie, zakładał kolejne spółki, nie przedstawiając sądowi rejestrowemu zaświadczenia o niekaralności. Sąd zaś tego nie żądał. Nie sprawdzał też, czy Plichta (skazany wcześniej pod nazwiskiem Stefański) ma czystą kartę.

Prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku Jolanta Piątek przyznała w rozmowie z "Rz", że sąd rejonowy nie dysponował informacją o prawomocnym skazaniu Plichty. Broniąc się, wskazała że sąd nie żądał zaświadczeń ani oświadczeń o niekaralności członków organów spółki i jej likwidatorów, bo ustawa tego nie wymaga.

Mógł zawieść system

Zdaniem Karola Tatary, radcy prawnego, w tej sprawie mógł zawieść system. - Niektóre sądy rejestrowe praktykują uzyskiwanie oświadczeń od osób, których dotyczy wpis w tym zakresie, ale gorzej z ich weryfikacją. Referendarze mają dostęp do danych osób fizycznych, które np. zostały pozbawione przez sąd upadłościowy prawa m.in. pełnienia funkcji w zarządzie spółki handlowej - wyjaśnił. Rejestr ten nie obejmuje jednak osób skazanych przez sądy karny - te dane trafiają do Krajowego Rejestru Karnego.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", od 2005 do 2012 roku, wobec prezesa Plichty zapadło aż pięć wyroków skazujących w zawieszeniu - wszystkie za przestępstwa finansowe. Ostatnie wyroki, do których dotarła gazeta, uprawomocniły się w 2009 i 2010 roku. W tym czasie działalność zaczęła rozwijać Amber Gold.

Czytaj więcej w Rzeczpospolitej >>Zobacz także
 • Sąd Sędziowie o Amber Gold: my nie jesteśmy odpowiedzialni, to ministerstwo
 • Klienci przed zamkniętym biurem Amber Gold w Gdańsku Prawnik: Likwidacja Amber Gold to dopiero początek drogi dla klientów
 • Żona Plichty założyła nową spółkę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej
Komentarze (124)
Plichta mimo wyroków zakładał kolejne spółki. Sąd popełnił błąd?
Zaloguj się
 • vinz3

  Oceniono 38 razy 32

  jesli panstwo polskie chce zachowac resztki szacunku swoich obywateli, plichta powinien byc dzisiaj zakuty w kajdanki i aresztowany jako grozny przestępca, a ci prokuratorzy i sedziowie ktorzy zajmowali sie jego sprawa zawieszeni bez prawa do pobierania pensji.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 27 razy 23

  Trzeba napisać to jasno i dobitnie - państwo znów zdało egzamin!

 • oskinieboski

  Oceniono 22 razy 22

  Istotnie Polska to dziwny kraj. Pijani rowerzyści bezwzględnie ścigani i wsadzani za kratki, babcia z kiosku skazana za nie wydanie paragonu na 30 groszy - a ludzie okradający nas na miliony udzielają wywiadów w świetle reflektorów . Ale jest jeszcze inny aspekt sprawy . Większy odsetek "nabranych" to emeryci, którzy wpłacali po kilka do kilkaset tys.złotych. Z jednej strony więc są emeryci, którzy jak moja matka - żyją za 1200,00 na rękę i bez mojej pomocy nie dają rady - a z drugiej emeryci, którym zbywa w domu pokaźna kwota a jeszcze chcą ją powiększyć. Dziwny kraj ta Polska. - A działa dziwacznie, sprawiedliwie inaczej.

 • moherek_pospolity

  Oceniono 26 razy 22

  Gdyby nie dostał zawiasów tylko normalny wyrok to by ostatniej spółki nie założył i nie oszukałby tylu naiwnych ludzi.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 29 razy 21

  Czyli slusznie klienci Ambera maja pretensje do "panstwa" i jak w tym przypadku wyglada wypowiedz niesiolowskiego ze ludzie sami sa sobie winni? a ludzie p[oprostu zaufali "panstwu" zaufali w to ze w praworzadnym kraju przestepca siedzi w wiezieniu a nie jest prezesem firmy.

 • moherek_pospolity

  Oceniono 20 razy 20

  Znowu sądy? W końcu ktoś musi prześwietlić te całe towarzystwo, które uważa się za święte krowy bo z tego co widziec sadownictwo to jedna wielka patologia. A salachna z katowic, ten który wypuścił Katarzynę W. z aresztu powinien być symbolem zmian w tym bagnie.

 • kiszkow_salcesonow

  Oceniono 19 razy 19

  ha ha ha koles dostal PIĘĆ wyrokow w zawiasach ROTFL ciekawe ile przytulily lepkie łapska przedstawicieli tak zwanego wymiaru (pseudo)sprawiedliwości :-D
  oczywiście spasiony Kalisz nadal będzie pierd* w TV, ze dostępu do zawodow prawniczych trzeba bronic, żeby ich przedstawicieli reprezentowali sobą wysokie standardy moralne i etyczne ROTFL

 • bacowa

  Oceniono 19 razy 19

  ten cały Plichta (skazany wcześniej pod nazwiskiem Stefański) to współczesny Grobelny ze swymi Kasami

  a wygląda, że sędziowie (tak jaki prokuratorzy) rżną najwyraźniej głupa

  jak widać dużo osób na naiwnych ludziskach zrobiło niezły interes

  PS - Plichtowie zakładają nową firmę. Prezes Amber Gold w radzie nadzorczej

  www.tvn24.pl/plichtowie-zakladaja-nowa-firme-prezes-amber-gold-w-radzie-nadzorczej,270129,s.html

 • jamj

  Oceniono 35 razy 19

  "Plichta z wyrokami zakładał kolejne spółki. Sądy nie sprawdzały, czy był karany."
  ===========================================================
  Wygląda na to, że poszkodowani klienci Amber Gold będą mogli domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa, czyli nas i to za "zaniedbania" sądów. W te "zaniedbania" to ja nie wierzę, bo sędziowie aż tacy głupi to nie są.
  Czekam na informację o aresztowaniu skorumpowanych sędziów umożliwiających oszustowi okradanie ludzi.
  Związek "premierowicza" z prezesem Amber Gold też warto wziąć pod lupę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje