Abp Michalik kontra "zamach w Smoleńsku"

Abp Michalik o Smoleńsku

Abp Michalik o Smoleńsku (Fot. AG)

Czy szykowane polsko-rosyjskie przesłanie Kościołów poróżni polską prawicę? Arcybiskup Józef Michalik już tłumaczy się ze swych decyzji i w rozmowie z KAI mówi o zwolennikach teorii o "zamachu w Smoleńsku": "Ci, którzy posługują się takimi hasłami, robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę!"
17 sierpnia abp Michalik podpisze wraz z prawosławnym patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem I polsko-rosyjskie przesłanie do obydwu narodów.

"Gazeta Polska" już obwieściła, że będzie to przesłanie agentów. "Po jednej stronie sygnatariuszy znajdujemy agenta KGB "Michajłowa", z drugiej zaś hierarchę, który - jak wynika z akt przechowywanych w IPN - zarejestrowany został jako tajny współpracownik SB o pseudonimie Zefir" -napisał Aleksander Ścios. Przypomina też słowa Anny Fotygi: "Komu służy to pojednanie? Dlaczego, choć to ważne wydarzenie, nikt w tej sprawie nie zabiera głosu? Milczą historycy, religioznawcy, milczy laikat. Ta cisza jest przerażająca, dźwięczy mi w uszach".

"Nie w kategoriach politycznego interesu"

Dziennikarz KAI spytał abp. Michalika o "dodatkowy kontekst, który w relacjach polsko-rosyjskich stworzyła katastrofa smoleńska". - Przeciwnicy przesłania wskazują, że przyczyny wypadku nie zostały do końca wyjaśnione, sugerują winę Rosjan. Ci, którzy głoszą tezę, że Putin ma na rękach polską krew, nie będą zwolennikami dokumentu. Jak mógłby ksiądz arcybiskup odpowiedzieć tym wszystkim, którzy formułują takie wątpliwości?

- Dialog z naszymi Kościołami nie ma nic wspólnego z polityką przeciwników porozumienia i zaczął się znacznie wcześniej, niż zaistniała katastrofa pod Smoleńskiem. Smoleńsk jest tragedią samą w sobie. Tragedią niezwykle bolesną w wielu wymiarach i dla licznych osób, środowisk i całego narodu. Wydarzenie takiej miary powinno się traktować w kategoriach symbolu, a nie w kategoriach politycznego interesu - odpowiedział abp Michalik.

"Robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę"

- Co do tego konkretnego pytania: po pierwsze powiedziałbym, że człowiek mądry w takiej sytuacji opiera się na faktach, a nie na teoriach, zaś człowiek sumienia rozważa każde słowo i troszczy się, aby nie naruszało prawdy. Żeby o kimkolwiek, największym nawet wrogu, powiedzieć tak mocne słowa, trzeba znać fakty, mieć pewność. Tymczasem tej pewności nie ma. Dlatego ci, którzy posługują się takimi teoriami i hasłami, robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę! I to trzeba im powiedzieć: robią krzywdę tragedii smoleńskiej, bo na tym etapie trzeba ograniczyć się do poszukiwań i badań. Można mieć postulaty, żądać powołania takich czy innych międzynarodowych komisji i dochodzeń, ale dopóki nie przyniosą one efektów, nie wolno używać zbyt mocnych słów, bo w ten sposób robi się krzywdę prawdzie i w niewłaściwą stronę ukierunkowuje się ból osób oraz myślenie całego społeczeństwa.

Nie tylko jeden nurt

Trzeba też pamiętać, że w katastrofie smoleńskiej nie zginęli przedstawiciele jednego tylko nurtu politycznego, ale różnych środowisk. Pamięć ofiar Katynia chcieli uczcić wszyscy. W tej sprawie trzeba lać oliwę na wzburzone morze, nie zaś dolewać jej do ognia - mówi arcybiskup.

Zobacz także
 • Cyryl I Wizyta patriarchy na polecenie Putina? Bzdura - ks. Kojło w "Poranku TOK FM"
 • Abp Józef Michalik, prezes PiS Jarosław Kaczyński Olejnik: Słowa abp Michalika będą wstrząsem dla Kaczyńskiego
 • Prokuratorzy chcą głowy szefa BOR
Komentarze (196)
Abp Michalik kontra "zamach w Smoleńsku"
Zaloguj się
 • synanki

  Oceniono 88 razy 78

  ale jaja !!! ....okazało się , że i tow. Abp Michalik stoi tam gdzie stało ZOMO.

 • jerjar

  Oceniono 94 razy 70

  Nie myślałem, że będę kiedykolwiek po jego stronie, bo tu jego argumenty są zwyczajnie słuszne.

  Pieprzona GP walczy natomiast o wieczny konflikt wokół Smoleńska. Tylko on gwarantuje jej poczytność.

 • archimago7

  Oceniono 73 razy 63

  Coś mi się zdaje, że Kościół już wreszcie zobaczył w jakie maliny się wpakował popierając debilną oszołomską, faryzejską i w pełni antypolską narodowo-socjalistyczną pisowską sektę.

 • emeryt1946

  Oceniono 53 razy 47

  Wyznawcy PiS-u,
  Pomyślcie, czym dziś żywił by się Szczerbaty i jego dwaj ostatni kumple, gdyby nie nieszczęsne lądowanie w Smoleńsku....
  Ten wypadek jest esencją waszego istnienia.

 • acer59

  Oceniono 49 razy 41

  No tak , dopóki ten czarny katabas krakał tak jak rydzykowe i pis-dolskie wrony to o agenturze cicho sza . Raz się wychylił i natychmiast dostał obuchem w łeb ! Uważajcie pis-dolce wszelkiej maści - spotka was ten sam los jak podpadniecie grzybowi i kaczorowi , ale...choooj z wami . Amen .

 • michalpopiel

  Oceniono 51 razy 39

  No i prosze: abp Michalik (najwiekszy slugus ojca Rydzyka) byl do wczoraj bohaterem srodowisk "Macierewiczowych". Dzis jest juz agentem. Ale ta prawicowa rzeczywistosc sie zmienia...

 • 1-mark-adams

  Oceniono 37 razy 31

  Rada dla Fotygi : jak coś dźwięczy w uszach , to :
  1. trzeba iść do lekarza - problemy z ciśnieniem
  2. problemy z błędnikiem ( nie mylić z obłędem , chociaż w tym przypadku ... )
  3. trzeba umyć uszy

  No chyba , że ma się taaaki życiorys, to nie trzeba nic robić , i można pieprzyć dalej głupoty.

 • cop22

  Oceniono 37 razy 27

  "Robią sobie i tragedii smoleńskiej największą szkodę"

  jakie sobie. Oni robią na tym pieniądze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje