Prezes Amber Gold ma sześć wyroków. W zawieszeniu

10.08.2012 06:00
Marcin Plichta, szef firmy Amber Gold, udziałowca OLT Express

Marcin Plichta, szef firmy Amber Gold, udziałowca OLT Express (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Marcin Plichta ma na swoim koncie sześć wyroków w zawieszeniu. Brał kredyty na tzw. słupy, przywłaszczał pieniądze klientów, fałszował dokumenty - pisze "Gazeta Wyborcza".
W sierpniu 2009 r. Plichta stanął przed sądem Gdańsk-Północ. Skazano go na dwa lata w zawieszeniu na pięć lat. Sprawa dotyczyła wyłudzenia kredytów z banku. Plichta - od września do grudnia 2006 - wykorzystał 12 osób jako tzw. słupy. By poświadczyć ich zdolność kredytową, fałszował podpisy i dokumenty. Pieniądze były przelewane na jego konta. W ten sposób wyłudził 100 tys. zł. W śledztwie pytany przez prokuratora, dlaczego dokonał oszustw w jednym banku, odparł, że "najłatwiej było wyciągnąć stamtąd pieniądze".

Z ustaleń "Gazety" wynika, że sprawa kredytów na "słupy" to szósty wyrok w życiu Plichty. W chwili, gdy zapadał, wciąż ciążyły na nim dwa (trwał tzw. okres próby).

W październiku 2007 r. dostał w Starogardzie Gdańskim dwa lata za wyłudzenie dwóch kredytów - w sumie 30 tys. (zrobił to w październiku 2005 r., metoda ta sama - "słupy" i podrobione dokumenty). Były też inne wyroki. Wszystkie w zawieszeniu.

- To bardzo zagadkowa sprawa - mówi mec. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości. - Myślę, że co najmniej w ostatnim wyroku nie powinno się wykonania zawieszać, nawet jeśli oskarżony dobrowolnie poddał się karze. Warunkiem w takich przypadkach jest zawsze pozytywna prognoza co do skazanego, a gdzie tutaj można o niej mówić? Prawdopodobnie błąd popełniły zarówno sąd, jak i prokuratura.

Więcej na pierwszej stronie "Gazety Wyborczej".

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • zelenyles

  0

  Kurvva jak się wjebie drugi raz to pierwsze zawiasy odwieszają sumują wszystko do kupy i normalny człowiek idzie do pierdla, a tu sześć zawiasów i cały czas swoboda ??? ku... co te w stu procentach przekupne sądy wyprawiają ??? wsadzają drobniaczków a mega przekręty chronią ,,,,totalne dno.

 • qbel2

  Oceniono 3 razy 3

  Taaa, sądy popełniły błąd... buhahahaha. To tak się teraz nazywa wzięcie w łapę?

 • wodakrolewska

  Oceniono 3 razy 3

  Wadza uznała że największe niebezpieczeństwo dla społeczeństwa niosą pijani rowerzyści.
  Złodzieje i oszuści nie wprowadzą prawa skutecznie karzącego złodziei i oszustów.

 • ulebyk

  Oceniono 4 razy 0

  Niech idzie w ślady Bagsika i schowa się w Izraelu. Stamtąd go nie ściągną. Albo w Szwecji u brata Adasia Michnika.

 • stan-1

  Oceniono 4 razy 2

  " Prawdopodobnie błąd popełniły zarówno sąd, jak i prokuratura."
  "ile kosztuje błąd"?
  Prawdopodobnie ich nikt nie osądzi.

 • wlody1

  Oceniono 3 razy 3

  A bo nikt temu gnojowi nie nakładł po ryju! Przecież widać że marny jest- nie powinno być problemu:):):)

 • otoosh

  Oceniono 11 razy 11

  Ile wzięli "niezależni" sędziowie za ten skandal?
  Rowerzysta za 0,8 promille za drugim razem idzie do odsiadki !!!

 • jancio2809

  Oceniono 10 razy 10

  jeżeli pięć skladów sędziowskich uznało że wystarczy wyrok w zawieszeniu to czemu 6 -ty miałby sie wyłamywać :-) a po za tym osadzenie w areszcie znacznie utrudnia prowadzenie intensywnej działalności gospodarczej nie mówiąc juz o nie wygodach z tym związanych :-) tylko patrzeć jak pan prezes przyśle sądowi kartkę z wysp Bahama lub innego ciepłego kraju :)

 • jedyny_leon

  Oceniono 10 razy 6

  Powiem tak;
  Jakby Rostowski prowadził w prywatnej firmie finanse tak jak to robi w imieniu państwa dostałby na pewno dożywocie. A w USA pewnie i karę śmierci z podwójnym dożywociem. Więc nie czepiajcie się Plichty (powiewa mi gość dla jasności) tylko zapytajcie gdzie są instytucje, które powinny chronić nas obywateli.
  Co się dziwić, że starsi ludzie tracą majątki kiedy to rząd nie potrafi wyjaśnić i podać do publicznej wiadomości kto truł naród solą drogową, suszem jajecznym ponoć bardzo "zdrowym" i "świeżymi" rybami.
  Narodzie umiesz liczyć licz na siebie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje