Upadło kolejne biuro podróży: Summerelse z Warszawy. NIK zapowiada kontrole rynku turystycznego

09.08.2012 15:08
Strona biura Summerelse

Strona biura Summerelse (fot.summerelse.pl)

Biuro podróży Summerelse z Warszawy poinformowało w czwartek o zakończeniu działalności. Nie ogłosiło jeszcze upadłości. Jak informuje mazowiecki urząd marszałkowski, poza granicami kraju pozostaje ok. 500 klientów biura. Po serii upadków biur podróży kontrole zapowiada NIK.
- Upadło biuro podróży Summerelse z Warszawy - poinformował Alert24 "majonek". Informację przekazała na Facebooku jego znajoma, która pracowała w biurze podróży.

- Otrzymaliśmy dziś od firmy Oriac sp. z o.o., właściciela biura podróży Summerelse informację, że z powodów finansowych firma nie widzi możliwości rzetelnego świadczenia usług i z dniem dzisiejszym zawiesza działalność - poinformowała Anna Groszyk-Książak z biura prasowego mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. Jak dodaje, to pismo nie jest formalnie ogłoszeniem upadłości. - Czekamy na oficjalne potwierdzenie niewypłacalności biura. Wtedy będziemy mogli uzyskać środki z jego ubezpieczenia - mówi Anna Groszyk-Książak.

Poza granicami kraju pozostaje ok. 500 klientów biura. Urząd marszałkowski nie ma jeszcze informacji, gdzie się znajdują. - Współpracujemy z biurem i oczekujemy na imiona, nazwiska i miejsca pobytu jego klientów - wyjaśnia pracownica urzędu marszałkowskiego.

Na dziś biuro nie planowało żadnych powrotów. Najbliższe miały mieć miejsce jutro. - Nie wiemy jeszcze, czy wszystkie powroty do kraju i pobyty w hotelach zostały opłacone, czy kogoś trzeba będzie do Polski sprowadzać - mówi Groszyk-Książak. Biuro ubezpieczone było na 396 tys. zł.

NIK będzie kontrolować urzędy po serii upadków biur

Najwyższa Izba Kontroli rozpocznie wkrótce kontrolę przestrzegania warunków świadczenia usług turystycznych w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęło Kolegium NIK. - W ostatnim czasie doszło do dużej liczby przypadków upadłości i rezygnacji biur podróży z prowadzenia usług turystycznych. Szczególne zaniepokojenie NIK budzi fakt, że w sytuacji ogłoszenia upadłości przez biura podróży niewłaściwie albo słabo chroni się klientów korzystających z ich usług. Dodatkowo poszkodowani turyści narażani są na straty finansowe - czytamy we wniosku Najwyższej Izby Kontroli. Skontrolowane zostanie Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz wszystkie urzędy marszałkowskie.

Zobacz także
 • Adam Matusiewicz Marszałek województwa śląskiego: Nie korzystajcie z biura Galene
 • Wiceszefowa upadłego Aquamaris założyła już kolejne biuro turystyczne
Komentarze (112)
Upadło kolejne biuro podróży: Summerelse z Warszawy. NIK zapowiada kontrole rynku turystycznego
Zaloguj się
 • model.wieczniewczorajszy

  Oceniono 38 razy 36

  Wszystko już było.

  Tak z około 10 lat tamu fala plajt usiedliła na lotniskach hiszpańskich i portugalskich tysiące Brytyjczyków, Niemców i Holendrów. Po kilkudziesięciu godzinach na zas.anych (dosłownie) lotniskach w halach odlotów (a raczej w bagnie z wybijających przepełnionych toalet) wyciągnięto tam wówczas wnioski i wprowadzono dodatkowe ubezpieczenie (w cenie podróży) na wypadek plajty jednego z kontrahentów. Dlaczego pytam się do diaska nie można wyciągnć wniosków z błędów popełnionych przez innych ? Po cholorę nam bataliony urzędników tzw. "standardu europejskiego" którzy nie potrafią zaimportować gotowych rozwiązań z innych krajów europejskich ? I po kiego wała ta cała idea tzw. integracji europejskiej gdy przepływ informacji szwankuje nawet w branży turystcznej ? To wszystko to retoryka ... ponieważ i tak każdy, każdego ma głęboko czterech literach a liczy się tylko kasa na dziś.

 • tomek301

  Oceniono 23 razy 21

  Biura podróży 9:9 Olimpijczycy

 • extrafresh

  Oceniono 20 razy 18

  .

  A co z biurem podróży PKOL?!

  W tym sezonie były wycieczki do Londynu.

  .

  Za 4 lata dużo atrakcyjniejsze do Brazylii!!!

  Jak się załapać!?

 • nchyb

  Oceniono 16 razy 14

  9 biur podróży. A ile firm budowlanych? ile małych sklepów, a ile firm transportowych? Ile hurtowni? Z tego co wiem, to po prostu bardzo dużo firm bankrutuje i jedno bankructwo pociąga za sobą kilka kolejnych niestety...

 • zino799

  Oceniono 15 razy 13

  To już któreś-tam biuro podróży plajtujące w tym sezonie. Można odnieść wrażenie, że co poniektórzy znaleźli sobie sposób na łatwe i wygodne życie: pobrać od ludzi pieniądze, poczym ogłosić upadłość. Za coś takiego za granicą facet ma zakaz prowadzenia działalności w branży turystycznej na wiele lat..U nas? W przyszłym roku ci sami ludzie, w tym samym pomieszczeniu, przy tych samych komputerach będą świadczyli takie same usługi turystyczne. Tylko szyld na drzwiach inny. A więc jest to już nowy podmiot gospodarczy. Nie przejmuje odpowiedzialności za poprzednika. Wystawieni do wiatru klienci 2012 mogą dochodzić swoich racji przed sądem pozywając tamtego. Który już nie istnieje i nic nie ma, jest goły jak święty turecki, przecież zbankrutował.
  Wszystko w majestatcie naszego chorego prawa.

 • staalkeer

  Oceniono 14 razy 12

  Strona główna | Summerelse - lato nigdy nie ma końca - OFICJALNE HASŁO FIRMY

  Faktycznie dla niektórych może być dłuższe niż sie spodziewali jak utkną w Egipcie bez kasy na powrotny samolot.

 • drugilukasz2983

  Oceniono 12 razy 10

  Organizuje wczasy u siebie na wsi w stodole.
  Do dyspozycji: stodoła, łąka, krzaki.
  Atrakcje: wódka, grill

  Cena: 100 zł os/doba (all inclusive - znaczy się cena zawiera wódkę, kiełbasę i papier toaletowy).

  W razie upadłości mojej firmy nie martwisz się o powrót - kilometr od stodoły jest przystanek PKS - za 3,4 zł zawiezie cię do miasta. Wódka na drogę gratis.

 • indimenticabile

  Oceniono 15 razy 9

  Jakas paranoja.

  Koncesje na prowadzenie biura podrozy powinni otrzymywac tylko ci, ktorzy maja 100% gwarancje bankowa w wysokosci sprzedawanych ofert a nie jakas polise ubezpieczeniowa opiewajaca na ulamek tej kwoty...

 • alinaw1

  Oceniono 11 razy 9

  NIK niech nie kontroluje biur (chore!), tylko skontroluje te instytucje, które są powołane do kontroli biur: urzędy marszałkowskie oraz Ministerstwo Turystyki i Sportu (zresztą to ministerstwo jest głównie sportu, nikt tam na turystyce się nie zna, czego najlepszym dowodem jest bubel w postaci Ustawy, a nad nową spece "pracują" już 10 lat!).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje