Upadło kolejne biuro podróży: Summerelse z Warszawy. NIK zapowiada kontrole rynku turystycznego

09.08.2012 15:08
Strona biura Summerelse

Strona biura Summerelse (fot.summerelse.pl)

Biuro podróży Summerelse z Warszawy poinformowało w czwartek o zakończeniu działalności. Nie ogłosiło jeszcze upadłości. Jak informuje mazowiecki urząd marszałkowski, poza granicami kraju pozostaje ok. 500 klientów biura. Po serii upadków biur podróży kontrole zapowiada NIK.
- Upadło biuro podróży Summerelse z Warszawy - poinformował Alert24 "majonek". Informację przekazała na Facebooku jego znajoma, która pracowała w biurze podróży.

- Otrzymaliśmy dziś od firmy Oriac sp. z o.o., właściciela biura podróży Summerelse informację, że z powodów finansowych firma nie widzi możliwości rzetelnego świadczenia usług i z dniem dzisiejszym zawiesza działalność - poinformowała Anna Groszyk-Książak z biura prasowego mazowieckiego urzędu marszałkowskiego. Jak dodaje, to pismo nie jest formalnie ogłoszeniem upadłości. - Czekamy na oficjalne potwierdzenie niewypłacalności biura. Wtedy będziemy mogli uzyskać środki z jego ubezpieczenia - mówi Anna Groszyk-Książak.

Poza granicami kraju pozostaje ok. 500 klientów biura. Urząd marszałkowski nie ma jeszcze informacji, gdzie się znajdują. - Współpracujemy z biurem i oczekujemy na imiona, nazwiska i miejsca pobytu jego klientów - wyjaśnia pracownica urzędu marszałkowskiego.

Na dziś biuro nie planowało żadnych powrotów. Najbliższe miały mieć miejsce jutro. - Nie wiemy jeszcze, czy wszystkie powroty do kraju i pobyty w hotelach zostały opłacone, czy kogoś trzeba będzie do Polski sprowadzać - mówi Groszyk-Książak. Biuro ubezpieczone było na 396 tys. zł.

NIK będzie kontrolować urzędy po serii upadków biur

Najwyższa Izba Kontroli rozpocznie wkrótce kontrolę przestrzegania warunków świadczenia usług turystycznych w Polsce. Decyzję w tej sprawie podjęło Kolegium NIK. - W ostatnim czasie doszło do dużej liczby przypadków upadłości i rezygnacji biur podróży z prowadzenia usług turystycznych. Szczególne zaniepokojenie NIK budzi fakt, że w sytuacji ogłoszenia upadłości przez biura podróży niewłaściwie albo słabo chroni się klientów korzystających z ich usług. Dodatkowo poszkodowani turyści narażani są na straty finansowe - czytamy we wniosku Najwyższej Izby Kontroli. Skontrolowane zostanie Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz wszystkie urzędy marszałkowskie.

Zobacz także
Komentarze (112)
Zaloguj się
 • hexapuma

  0

  Jakby nie patrzeć to promil wszystkich biura ale łącznie sporo ludzi na lodzie zostało, dlatego warto chwilę poświęcić by nie dać się wrobić w maliny. Kilka razy już na wakacjach za granicą byłem ale zawsze w verdict raport zamawiałem i wiedziałem z kim jechać. Jeśli ma długi to odpada w przedbiegach.

 • pozywamy-zbiorowo.pl

  0

  Powstała już grupa poszkodowanych przez Summerelse na pozywamy-zbiorowo.pl
  Jest też tabela na której sumujemy straty.
  Zapraszam do tego wątku (dostępny tylko po rejestracji): www.pozywamy-zbiorowo.pl/networks/forum/thread.233473:1#posting_233473_815035

 • m.mali.k

  0

  Przecież jesteśmy zieloną wyspą to po kiego grzyba nam biura turystyczne? Powinniśmy siedzieć na tej naszej zielonej wyspie i napawać się tym jacy jesteśmy fantastyczni...

 • stan-103

  0

  Czekamy zatem na 10 biuro.

 • lolantypopulista

  0

  odkryli luke w burdelu prawnym polaczkowa i korzystaja Jasne jak slonce dla branzy jest to ze wszystkie smiecie jakie weszly do tego glupiego, durnego kraju z zagranicy - srednio rok temu - doskonale wiedzialy jaki burdel tu panuje i wiadome po tym co sie dzieje ze to zaplanowali. Wejsc rozpie...c rynek naiwnych polaczkow, zatkac i odebrac klienta solidnym od lat dzialajacym polskim biurom (glownie mniejszym) i zniknac. Tyle kasy wyciagna ze polaczkowo im naskoczy i bardzo bardzo dobrze... polak sie nigdy nie nauczy, odwieczna zasada ha ha ha

  To samo duze biura, Triada od ktorej sie zaczelo, wlascieciel przeskakuje do kolejnego biura w zarzad juz nie jako wlasciel i pada, pozniej kolejne. I to samo wszedzie wokolo - banda cwaniaczkow i zlodziei przy ktorych Rywin to papiez!!!!!!!!!

 • ox1970

  0

  Czy nie jest tak, że niektórzy własciciele biur podróży zaczynaja traktowac upadłość jako sposób na wyjście z biznesu z pokaźnym zyskiem kapitałowym w postaci zgromadzonych pieniedzy swoich klientów? Przecież klienci, którzy wyjechali wpłacili 100% ceny wycieczki, ci ktorzy mieli w planie wyjazd wpłacili zaliczki. Wystarczy więc zaplanować "upadłość" na właściwy moment (odpowiednia ilość środków zgromadzonych na rachunku, bądź moment, kiedy środki będą juz w miejscu niedostępnym dla wierzycieli)... A za zapłacenie należności na rzecz zagranicznych kontrahentów (np. hotele, czy linie lotnicze) zawsze zadba Urzad Marszałkowski i inne powołane do tego instytucje. Moment zaistnienia kłopotów finansowych biur podróży jest w tym sezonie co najmniej dziwny...

 • walkaklas

  0

  Biuro oczywiście posiada wszelkie certyfikaty i zezwolenia działalności sygnowane przez struktury państwowe - fajnie, tylko czy te "dowody jakości firmy" przed czymś chronią klientów ?

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  ORIAC Polska sp. z oo, w Warszawie, właściciel biura podróży Summerelse

  udziałowcy
  Abou Aly Hassam,
  Głowacka Szwajca Bożena Joanna
  Abou Aly Hassam Karim
  Laamari El Habib
  Saleh Magdi Abdel

 • bioder65

  Oceniono 4 razy 4

  Wystarczy pogadać z młodym Tuskiem to może załatwi darmową wycieczkę do Chin . POwrót murowany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje