CBOS: 89 proc. Polaków dobrze ocenia organizację Euro 2012

09.08.2012 13:26
Zdecydowana większość Polaków - 89 proc. - dobrze ocenia organizację Euro 2012. 3 proc. wypowiada się o niej krytycznie, a 8 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Centrum zbadało opinię na temat Euro 2012 wśród Polaków, a w ramach współpracy z ośrodkami badawczymi z Węgier i Słowacji - także w tych krajach.
Centrum Badania Opinii Społecznej podkreśla, że Euro 2012 było tak ważnym wydarzeniem, że nie sposób było nie słyszeć, mieszkając w Polsce, o odbywających się rozgrywkach.

Według CBOS - niezależnie od wyników naszych piłkarzy - futbol cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wyniki badań pokazują, że wśród Polaków jest więcej kibiców piłkarskich (62 proc.) niż wśród Słowaków (46 proc.) i Węgrów (43 proc.). Jednocześnie mistrzostwa Europy w piłce nożnej spowodowały znaczny wzrost zainteresowania futbolem w naszym kraju, a deklaracje notowane w Polsce w maju, czyli przed rozpoczęciem rozgrywek, były bardzo podobne do lipcowych wyników na Węgrzech i na Słowacji.

Sąsiedzi Polski: Euro było dobrze zorganizowane

Mimo że drużyny Słowacji i Węgier nie zakwalifikowały się do tegorocznych mistrzostw Europy, także zdecydowana większość obywateli tych krajów słyszała o nich. Tylko co czwarty dorosły mieszkaniec sąsiadującej z obydwoma współgospodarzami mistrzostw Słowacji (25 proc.) nie słyszał o tym wydarzeniu, a w nieco bardziej oddalonych Węgrzech - co trzeci (36 proc.). CBOS zwrócił uwagę, że ze zrozumiałych względów więcej Słowaków i Węgrów uchylało się od odpowiedzi na pytanie o jakość organizacji Euro (odpowiednio 24 proc. i 18 proc. wskazań "trudno powiedzieć"). Jednocześnie także w tych krajach zdecydowana większość obywateli mających jakąkolwiek wiedzę na temat tegorocznych mistrzostw Europy ma dobre zdanie o ich organizacji (66 proc. i 77 proc.). Nieco bardziej krytyczni okazali się Słowacy, wśród których co dziesiąty badany interesujący się Euro 2012 (10 proc.) wyraził przekonanie, że było ono źle zorganizowane; na Węgrzech - co dwudziesty (5 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-12 lipca 2012 roku na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji (FOCUS) przeprowadzono w dniach 3-10 lipca 2012 roku na grupie liczącej 1026 osób. Z kolei na Węgrzech badanie (TARKI) realizowano w dniach 12-17 lipca 2012 roku na grupie 999 osób. Dane dotyczące Polski zostały zaprezentowane w komunikacie CBOS "Sukces Euro 2012".

Zobacz także
 • Po Euro potrzebne nowe cele
 • Ukraińcy o Euro 2012: Zyskaliśmy infrastrukturę
Komentarze (90)
CBOS: 89 proc. Polaków dobrze ocenia organizację Euro 2012
Zaloguj się
 • majkamajka74

  Oceniono 38 razy 28

  "Jednocześnie mistrzostwa Europy w piłce nożnej spowodowały znaczny wzrost zainteresowania futbolem w naszym kraju"

  Zgadza się, teraz wieczorem otwieram okno na podwórko
  i co widzę, biega i kopie piłkę kilku 5-6 letnich dzieciaków
  którzy co chwilę wykrzykują:
  "ku... spalony", "plerdolisz nie było", "twój stary to chi_ij a twoja stara to ku...".

 • patriot.wr

  Oceniono 36 razy 16

  Nie ma sukcesów na Igrzyskach Londyn 2012, więc trzeba rzucić jakiś temat zastępczy! Skąd my to znamy?

 • cypich

  Oceniono 29 razy 15

  najlepiej spisała się polska drużyna. Zajęliśmy pierwsze miejsce! Co prawda od końca, ale to zawsze pierwsze!

 • kriso13

  Oceniono 35 razy 13

  Chyba na Czerskiej zaczynają się kończyć dobre wiadomości, bo odgrzewają stare kotlety. Ile można podniecać się newsem, że jakiemuś wieśmakowi z Niemiec podobało się w Polsce. Czy Anglicy publikują codziennie informacje, czy Polakim podobają się Igrzyska? Tylko ludzie z kompleksem niższości przejmują się takimi bzdurami.

 • liszewma

  Oceniono 14 razy 6

  te 3% krytyków, to pewnie najbliżsi sąsiedzi stref kibica i stadionów :-)

 • olekgw

  Oceniono 8 razy 4

  Za te głupie stadiony na których większość z nas nigdy nie będzie można było wybudować z pięćset basenów przy szkołach, może mielibyśmy wtedy jakieś medale w pływaniu. A tak jak ktoś ma płacic kilkaset złotych to na basen nie pójdzie z dzieckiem bo go nie stać
  Po prostu lubimy kretyńsko tracić naszą kasę
  Możecie mnie teraz minusować KIBICE KOPACZY

 • fajny_bohun

  Oceniono 11 razy 3

  A co na to Jarus ZBAWICIEL I ODKUPICIEL?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje