CBOS: 89 proc. Polaków dobrze ocenia organizację Euro 2012

09.08.2012 13:26
Zdecydowana większość Polaków - 89 proc. - dobrze ocenia organizację Euro 2012. 3 proc. wypowiada się o niej krytycznie, a 8 proc. nie ma na ten temat zdania - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Centrum zbadało opinię na temat Euro 2012 wśród Polaków, a w ramach współpracy z ośrodkami badawczymi z Węgier i Słowacji - także w tych krajach.
Centrum Badania Opinii Społecznej podkreśla, że Euro 2012 było tak ważnym wydarzeniem, że nie sposób było nie słyszeć, mieszkając w Polsce, o odbywających się rozgrywkach.

Według CBOS - niezależnie od wyników naszych piłkarzy - futbol cieszy się w Polsce dużą popularnością. Wyniki badań pokazują, że wśród Polaków jest więcej kibiców piłkarskich (62 proc.) niż wśród Słowaków (46 proc.) i Węgrów (43 proc.). Jednocześnie mistrzostwa Europy w piłce nożnej spowodowały znaczny wzrost zainteresowania futbolem w naszym kraju, a deklaracje notowane w Polsce w maju, czyli przed rozpoczęciem rozgrywek, były bardzo podobne do lipcowych wyników na Węgrzech i na Słowacji.

Sąsiedzi Polski: Euro było dobrze zorganizowane

Mimo że drużyny Słowacji i Węgier nie zakwalifikowały się do tegorocznych mistrzostw Europy, także zdecydowana większość obywateli tych krajów słyszała o nich. Tylko co czwarty dorosły mieszkaniec sąsiadującej z obydwoma współgospodarzami mistrzostw Słowacji (25 proc.) nie słyszał o tym wydarzeniu, a w nieco bardziej oddalonych Węgrzech - co trzeci (36 proc.). CBOS zwrócił uwagę, że ze zrozumiałych względów więcej Słowaków i Węgrów uchylało się od odpowiedzi na pytanie o jakość organizacji Euro (odpowiednio 24 proc. i 18 proc. wskazań "trudno powiedzieć"). Jednocześnie także w tych krajach zdecydowana większość obywateli mających jakąkolwiek wiedzę na temat tegorocznych mistrzostw Europy ma dobre zdanie o ich organizacji (66 proc. i 77 proc.). Nieco bardziej krytyczni okazali się Słowacy, wśród których co dziesiąty badany interesujący się Euro 2012 (10 proc.) wyraził przekonanie, że było ono źle zorganizowane; na Węgrzech - co dwudziesty (5 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 5-12 lipca 2012 roku na liczącej 960 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji (FOCUS) przeprowadzono w dniach 3-10 lipca 2012 roku na grupie liczącej 1026 osób. Z kolei na Węgrzech badanie (TARKI) realizowano w dniach 12-17 lipca 2012 roku na grupie 999 osób. Dane dotyczące Polski zostały zaprezentowane w komunikacie CBOS "Sukces Euro 2012".

Zobacz także
Komentarze (90)
Zaloguj się
 • pawelmol1976

  Oceniono 1 raz 1

  nie wiem czy jest sens pisania komentarza
  89 procent > normalka, autostrad POfile zrobili tyle że nie było wiochy , psiarnia kibolstwo rozjechała jeszcze przed Euro i syfu nie było (te klepanie Rosyjskich pikników , śmiech na sali) luzik i cool media swoje zrobiły, wtryniły Narodowi że ma się bawić i Naród się bawił , nawet moja babcia mecze oglądała, pierwszy raz w życiu :D zawalili tylko piłkarze no ale > jak zwykle
  90 komentów do tematu > ktoś na serio uważa że organizacyjnie było źle ? dajcie przykłady
  pzdr

 • ciukrzy

  Oceniono 3 razy 1

  Ponadto Polska Jest zieloną wyspą,pod przewodnictwem ministry Móhy w takiej dziedzinie jak sport.
  Nie wiem dlaczego środki masowego ogłupiania milczą na ten temat.
  Przed EURO było pierwsze miejsce.Przed olimpiadą,dziennikarzyny nie mogły się doliczyć medali.
  A wyszło jak zawsze.NIC SIĘ NIE STAŁO.
  Niektórzy już liczą medale w Brazylii.
  Chciało by się powtórzyć"a jednak się kręci"propaganda sukcesu.

 • anton.k

  Oceniono 3 razy -1

  M.Platini z ramienia UEFA wszystko organizował,więc niema co sobie żadnych zasług przypisywać

 • olekgw

  Oceniono 8 razy 4

  Za te głupie stadiony na których większość z nas nigdy nie będzie można było wybudować z pięćset basenów przy szkołach, może mielibyśmy wtedy jakieś medale w pływaniu. A tak jak ktoś ma płacic kilkaset złotych to na basen nie pójdzie z dzieckiem bo go nie stać
  Po prostu lubimy kretyńsko tracić naszą kasę
  Możecie mnie teraz minusować KIBICE KOPACZY

 • obywateleu

  Oceniono 6 razy -4

  tylko 11% poparcia ma jedyna słuszna partia PIS bójcie się o zdrajcy prezesa jarosława k

 • jeszcze1.pl

  Oceniono 5 razy 1

  Organizatorem EURO 2012 byla UEFA a oni potrafia zoorganizowac taka impreze nawet w Polsce.

  Tusk tylko nieodplatnie udostepnil boiska.

 • maciej.wyborcza

  Oceniono 15 razy -5

  Polskie 'sukcesy' gospodarcze i sporotwe dzisiejszej Polski - czyli dzieło Milera, Kwaśniewskiego, Wałęsy, Pawlaka i Buzka połączone z 'kuratelą' Merkelowej, Kola, Szredera i Putina doprowadziły polską gospodarkę, polska pilkę nożną, polski sport olimpijski, prawie cały polski przemysł i polską gospodarkę na ostatnie miejsce w ogonie światowym dużych państw demokratycznych! Polacy mogą nie wytrzymać długo tej frustracji i upokorzenia i eksplodują. Jest źle do tego stopnia, że małe lub słabsze kraje typu Węgry, Kazachstan, Ukraina i Bialoruś mają większe sukcesy na olimpiadzie czy w Piłkarskiej Lidze Mistrzów niż Polska. To jest poprostu wstrętne upokarzanie narodu Polskiego!

 • oservattoreromano

  Oceniono 4 razy 2

  A to już mamy nową walutę ?

 • kace1964

  Oceniono 7 razy -1

  Propaganda sukcesu jak za komuny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje