Dunin: To sukces - nasi konserwatyści już nie pytają, czy wprowadzać związki

09.08.2012 12:23
Demonstracja gejów i lesbijek domagających się ustawy o związkach partnerskich

Demonstracja gejów i lesbijek domagających się ustawy o związkach partnerskich (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

- Udało się zmienić podejście konserwatystów z PO. Teraz jest pytanie nie o to, czy wprowadzać, ale jak to zrobić. To sukces - mówi poseł Artur Dunin z PO o nowym projekcie ustawy o związkach partnerskich. Ustawa, której autorem jest "gowinista" Jacek Żalek, różni się od liberalnego projektu Dunina brakiem możliwości rejestracji związków. - A na to nie mogę się zgodzić - mówi Dunin.
- Mój projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza instytucji paramałżeństwa. Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia paramałżeństwa, czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - mówi Jacek Żalek z PO, który ujawnił w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", że jego projekt jest już gotowy. - Używam kategorii "wspólnego pożycia". Ale nie nadaję temu pożyciu małżeńskiego charakteru - wyjaśnia.

Tymczasem od kilku miesięcy trwa w Platformie dyskusja nad projektem łódzkiego posła Artura Dunina. Jego szczegóły projektu przedstawiliśmy w Gazeta.pl jako pierwsi. Dunin, który dużo wcześniej zapowiedział własny projekt dotyczący związków partnerskich, przyznaje, że musi zapoznać się ze szczegółami projektu Żalka, zanim go oceni. Dodaje jednak, że ma wątpliwości co do jego jakości prawnej. - Boję się, że może mieć duże wady prawne, które jakby wykluczają rozmowy na jego temat - wyjaśnił dziś w rozmowie z Gazeta.pl.

Natomiast zasadnicza różnica między projektami to brak możliwości rejestracji związków w projekcie "gowinisty". Projekt Dunina daje zainteresowanym dwie możliwości zawarcia umowy o związku partnerskim: w formie aktu notarialnego lub przez oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego.

- Rozmawiałem z Jackiem po prezydium, powiedział, że nie widzi możliwości rejestracji. To jest główny punkt, z którym nie mogę się zgodzić - mówi Dunin.

Poseł zastanawia się, czy Żalek nie wykorzystuje okresu wakacyjnego do promowania własnej osoby: - Boję się, że jest sezon ogórkowy, wykorzystuje moment, żeby zaprezentować siebie jako osobę konserwatywną i wypłynąć w partii.

"Niesiołowski widzi ludzkie potrzeby"

O przyjęciu bądź odrzuceniu projektu Dunina jako propozycji całego klubu, członkowie PO zdecydują we wrześniu - tuż po wakacjach. Ilu członków klubu PO mogłoby go poprzeć?

Dunin odpowiada, że wiele osób, które się wahały, poparło go w "luźnych rozmowach". Nie chce jednak mówić o nazwiskach, natomiast przyznaje, że udało mu się przekonać Stefana Niesiołowskiego. - Jestem bardzo szczęśliwy, że się udało. To nowa jakość. Stefan jest widziany jako osoba konserwatywna, ale to osoba, która widzi potrzeby ludzkie i dobrze mi się z nim rozmawiało na ten temat - mówi.

Na pytanie, czy nie ma zbyt dużego rozdźwięku w kwestiach światopoglądowych wśród posłów PO, stwierdza, że "różnice nie są tak duże, żeby rozsadzić partię od środka". - Mam nadzieję, że rozumiemy wszyscy, że żeby budować jedność, wcale nie musimy wszyscy tak samo myśleć. Możemy się, jak to kiedyś ktoś powiedział, "pięknie różnić" - przyznaje.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • m.arco

  Oceniono 4 razy -4

  Każdy homoseksualista to zboczeniec to wynika z definicji zboczenia a Niesiołowski lubi być blisko władzy i dla tego celu poprze każde poglądy, taka sobie chorągiewka na dachu,która już nie ma twarzy a jedynie świeci gębą.

 • jano53

  Oceniono 4 razy 2

  Kto z kim się dupcy to właściwie normalnych Polaków gó... obchodzi, normalni Polacy chcieliby usłyszeć że będą mieli pracę, że będą mieli gdzie mieszkać, że ich dzieci będą mieli żłobki i przedszkola, że będą zawsze mieli co zjeść itd itd bym mógł wymieniać do wieczora co chcieliby usłyszeć normalni Polacy.

 • barnababieruta

  Oceniono 10 razy 2

  Zalegalizowac Zwiazki Partnerskie szybko, sprawnie, kompetentnie i zakonczyc ten temat. Zalek niech sie pozali, a potem niech jeszcze raz przeczyta konstytucje.

 • rudi_0

  Oceniono 24 razy -10

  Takich absurdalnych "debat" , bedzie teraz duuuuzo wiecej !
  Wraz z tonieciem Zielonego Atolu ( zwanego "wyspa" , bo tak to widac z poziomu morza ) , beda meNdia truly o "Amber Goldach" i dzieciach ze szkla , tudziez o prawach pedalow , rzekomo nie respektowanych.

  Wszystko , byleby tylko nie mowic o tym co wazne.

  Ps: Te wszystkie brednie , to taka daleka emanacja dyskusji "o krzyzu" , znanej z lat 90-tych.

 • seboc

  Oceniono 27 razy 15

  To jest zasłona dymna na prawdziwe problemy Kraju.
  O związkach partnerskich dyskutuje się od końca lat 90. w Polsce. Wówczas w mediach w tym kontekście najczęściej padało słowo "konkubinat" teraz "homoseksualizm".
  Tak naprawdę to nikomu nie zależy na stworzeniu użytecznego prawa, będą się tylko pienić przez kolejne 10 lat i straszyć jakimś nieistniejącym niebezpieczeństwem. To samo jest z in-vitro.
  To jest o tyle przykre, że gdy świat notuj cywilizacyjny postęp, polska spada obyczajowo i legislacyjne do średniowiecza.
  S.

 • three-gun-max

  Oceniono 24 razy -4

  Konserwatysta z PO? To brzmi mniej więcej tak jak "prawicowiec z SLD". PO = partia lewusów.

 • zdzisiek66

  Oceniono 14 razy 6

  Jacek Żalek to nie żaden konserwatysta, tylko komunista gorszy od Millera.
  Chce ludziom zabronić palenia papierosów we własnych mieszkaniach. Tego to nawet w Północnej Korei nie wymyślili.

 • gr_ub_y

  Oceniono 10 razy 0

  Konserwatyści w PO? Hłe hłe... na Marsie też ponoć istnieje życie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje