Dunin: To sukces - nasi konserwatyści już nie pytają, czy wprowadzać związki

Demonstracja gejów i lesbijek domagających się ustawy o związkach partnerskich

Demonstracja gejów i lesbijek domagających się ustawy o związkach partnerskich (Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta)

- Udało się zmienić podejście konserwatystów z PO. Teraz jest pytanie nie o to, czy wprowadzać, ale jak to zrobić. To sukces - mówi poseł Artur Dunin z PO o nowym projekcie ustawy o związkach partnerskich. Ustawa, której autorem jest "gowinista" Jacek Żalek, różni się od liberalnego projektu Dunina brakiem możliwości rejestracji związków. - A na to nie mogę się zgodzić - mówi Dunin.
- Mój projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza instytucji paramałżeństwa. Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia paramałżeństwa, czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - mówi Jacek Żalek z PO, który ujawnił w dzisiejszej "Rzeczpospolitej", że jego projekt jest już gotowy. - Używam kategorii "wspólnego pożycia". Ale nie nadaję temu pożyciu małżeńskiego charakteru - wyjaśnia.

Tymczasem od kilku miesięcy trwa w Platformie dyskusja nad projektem łódzkiego posła Artura Dunina. Jego szczegóły projektu przedstawiliśmy w Gazeta.pl jako pierwsi. Dunin, który dużo wcześniej zapowiedział własny projekt dotyczący związków partnerskich, przyznaje, że musi zapoznać się ze szczegółami projektu Żalka, zanim go oceni. Dodaje jednak, że ma wątpliwości co do jego jakości prawnej. - Boję się, że może mieć duże wady prawne, które jakby wykluczają rozmowy na jego temat - wyjaśnił dziś w rozmowie z Gazeta.pl.

Natomiast zasadnicza różnica między projektami to brak możliwości rejestracji związków w projekcie "gowinisty". Projekt Dunina daje zainteresowanym dwie możliwości zawarcia umowy o związku partnerskim: w formie aktu notarialnego lub przez oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego.

- Rozmawiałem z Jackiem po prezydium, powiedział, że nie widzi możliwości rejestracji. To jest główny punkt, z którym nie mogę się zgodzić - mówi Dunin.

Poseł zastanawia się, czy Żalek nie wykorzystuje okresu wakacyjnego do promowania własnej osoby: - Boję się, że jest sezon ogórkowy, wykorzystuje moment, żeby zaprezentować siebie jako osobę konserwatywną i wypłynąć w partii.

"Niesiołowski widzi ludzkie potrzeby"

O przyjęciu bądź odrzuceniu projektu Dunina jako propozycji całego klubu, członkowie PO zdecydują we wrześniu - tuż po wakacjach. Ilu członków klubu PO mogłoby go poprzeć?

Dunin odpowiada, że wiele osób, które się wahały, poparło go w "luźnych rozmowach". Nie chce jednak mówić o nazwiskach, natomiast przyznaje, że udało mu się przekonać Stefana Niesiołowskiego. - Jestem bardzo szczęśliwy, że się udało. To nowa jakość. Stefan jest widziany jako osoba konserwatywna, ale to osoba, która widzi potrzeby ludzkie i dobrze mi się z nim rozmawiało na ten temat - mówi.

Na pytanie, czy nie ma zbyt dużego rozdźwięku w kwestiach światopoglądowych wśród posłów PO, stwierdza, że "różnice nie są tak duże, żeby rozsadzić partię od środka". - Mam nadzieję, że rozumiemy wszyscy, że żeby budować jedność, wcale nie musimy wszyscy tak samo myśleć. Możemy się, jak to kiedyś ktoś powiedział, "pięknie różnić" - przyznaje.

Zobacz także
 • Cioto, pokazuj bilet! Skandal w miejskim autobusie
 • Poseł Platformy Obywatelskiej Jacek Żalek Żalek chwali się bublem prawnym? Prawnik: Taki projekt może być niebezpieczny
 • Halicki o Żalku i jego projekcie ustawy o zw. partnerskich: Chce pokazać się jako myślący inaczej
Komentarze (69)
Dunin: To sukces - nasi konserwatyści już nie pytają, czy wprowadzać związki
Zaloguj się
 • namiestnik_prawdy

  Oceniono 32 razy 18

  Gazeto! Czy naprawdę masz swych czytelników za osłów? Myślisz, że lecące sondaże Twojej podopiecznej Platformy Obywatelskiej uda się uratować kłamstwami na temat rzekomych zmian w tej partii? PO to partia katoprawicowa, ultrakonserwatywna, zacofana, egoistyczna, wyrachowana, bezideowa, niewiele różna od PiS-u. Obecny teatrzyk pt. "Chcemy wprowadzić związki partnerskie" jest wyjątkowo żałosny w świetle wieloletnich kłamstw, złamanych obietnic i szargania godnością gejów i lesbijek przez dygnitarzy i szeregowych członków PO. Ustawa o związkach partnerskich nie ma szans w tej kadencji Sejmu, ani w każdej kolejnej przy władzy klerolubnej prawicy (czyli de facto całej polskiej prawicy). Nie pamiętacie jak prezydent Grobelny (PO) zakazał marszu równości? Nie pamiętacie jak Tusk w wywiadach mówił, że "jest człowiekiem tolerancyjnym, ale zgody na marsz (równości) by nie wydał"? Nie pamiętacie jego wypowiedzi, że nie jest od wprowadzania "rewolucji obyczajowych"? Nie pamiętacie setek homofobicznych i obraźliwych i upadlających wypowiedzi prominentnych członków PO pod adresem homoseksualistów? Ja pamiętam bardzo dobrze i nigdy, w żadnych okolicznościach nie zagłosuję na PO.

 • miroo

  Oceniono 47 razy 17

  Prawica katolska w Polsce:

  - PiS - bezpośredni spadkobiercy AWS, PJN, SP - to są PiS klony - tak zwana wściekła prawica katolicka,
  - PSL - chłopska prawica katolska... wioskowa,
  - PO - bezpośredni spadkobiercy UW z dużym udziałem AWSowców - prawica katolska "w białych rękawiczkach", umalowana w liberalizm...

  Po nich można się spodziewać tylko:
  modłów, kłótni, nieudolności, zamieszania.

  Gdy od 2005 roku rządzą - to gorsze zamieszanie i poplątanie, większe afery niż za SLD...

 • seboc

  Oceniono 27 razy 15

  To jest zasłona dymna na prawdziwe problemy Kraju.
  O związkach partnerskich dyskutuje się od końca lat 90. w Polsce. Wówczas w mediach w tym kontekście najczęściej padało słowo "konkubinat" teraz "homoseksualizm".
  Tak naprawdę to nikomu nie zależy na stworzeniu użytecznego prawa, będą się tylko pienić przez kolejne 10 lat i straszyć jakimś nieistniejącym niebezpieczeństwem. To samo jest z in-vitro.
  To jest o tyle przykre, że gdy świat notuj cywilizacyjny postęp, polska spada obyczajowo i legislacyjne do średniowiecza.
  S.

 • mikelondon

  Oceniono 9 razy 9

  Ja proponuję ustawę likwidujacą finansowanie partii politycznych z budzetu państwa. To doprowadzi do jednego - zniknie większośc "dużurnych" pisdzielców z forum gazety :))))) Bo jak ich wtedy opłacą???
  Byłoby to na tej samej zasadzie co finansowanie kościołó wyłącznie z dodatkowego opodatkowania wiernych - szybka weryfikacja ilu osobom na tym tak naprawdę zależy :))))))

 • zdzisiek66

  Oceniono 14 razy 6

  Jacek Żalek to nie żaden konserwatysta, tylko komunista gorszy od Millera.
  Chce ludziom zabronić palenia papierosów we własnych mieszkaniach. Tego to nawet w Północnej Korei nie wymyślili.

 • warmiak87

  Oceniono 7 razy 5

  talibowie :)

 • nutel.la

  Oceniono 11 razy 5

  Dla mnie ustawa o związkach partnerskich powinna być dokumentem regulującym możliwość rejestracji związku dwojga ludzi, któzy nie chcą lub nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego. Powinna być dokumentem nadającym ludziom pozostającym w związkach partnerskich takie same prawa, jak małżeństwom - wspólne rozliczanie się (niezależnie od zasadności wspólnego rozliczania się w ogóle), możliwości uzyskania informacji medycznych czy dziedziczenia (plus kilka innych, drobniejszych kwestii).
  Jeśli dana ustawa ma pomijać lub wręcz negować powyższe prawa, dla mnie jest bezwartościowa.

  Nie od dziś wiadomo, że instytucja małżeństwa jest przereklamowana. Łatwość, z jaką można nawet po ślubie kościelnym dostać rozwód, dobitnie o tym świadczy. Skąd więc takie parcie na małżeństwa? Oczywiście, ze strachu przed parami homoseksualnymi, które też chcą mieć prawo do zalegalizowania swojego związku, choć małżeństwem w świetle Konstytucji zostać nie mogą.

  Nie rozumiem tylko, dlaczego mamy nie brać przykładu z księży, którzy praktykują miłość homoseksualną i żyją w związkach partnerskich?

 • miroo

  Oceniono 13 razy 5

  Katolicko - prawicowi politycy:
  - nie douczeni i nie kompetentni - stąd chętnie gardłują w sprawach światopoglądowych i ideologicznych, w których także są niekompetentni ale powtarzają zasłyszane od kościoła frazesy - dlatego nie potrafią nic zrobić poważnego - żadnego poważnego problemu rozwiązać, żadnych dużych korzyści dla kraju przynieść,

  - rozmodleni - tym maskują swoją niekompetencje i nieudolność,

  - kłótliwi - ciągle tylko się kłócą, robią zamieszanie i rozpierduchę,

  - to złodzieje - co widać po aferach od 2005 roku jakie zrobili - stanowiska tu i tam, kumoterstwo i nepotyzm u wszystkich tych prawicowych katoli - jeszcze większe niż za PZPR... (a przecież oni podobno tacy moralni),

  - marnotrawcy - ciągle wspierają pieniędzmi podatnika jakieś bajki religijne, zamiast wykorzystać pieniądze podatników na rozwój nauki i techniki, na lepsze życie tu i teraz na ziemi...

  oto charakterystyka prawicy-katolickiej... (nie pełna - można by było jeszcze więcej złego napisać)

 • miroo

  Oceniono 22 razy 4

  Chory katolski kraj...

  taka prosta i oczywista sprawa urasta do wielkiego ideologicznego problemu...
  Katolu - jak nie chcesz wstępować w związek partnerski - to nie wstępuj...
  wstąp katolu w związek małżeński, w który wstąpisz sobie w kościele...

  tylko katole potrafią narobić zamieszania i kłótni z tak prostej sprawy... bo bóg i wymysły religijne są ważniejsze niż:
  - bezrobocie,
  - niski przyrost naturalny,
  - wysoki poziom przestępczości - większy niż w krajach w których boga i religię mają gdzieś...

  katole to oczywiście o sprawy ideologiczne nawet pozabijają - ale ważne sprawy realne problemy pozostają nierozwiązane...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje