Żalek: Mam gotowy własny projekt ustawy o związkach partnerskich. Bez tworzenia instytucji

09.08.2012 07:43
Jacek Żalek, Artur Dunin

Jacek Żalek, Artur Dunin (Fot. Marcin Onufryjuk, Sławomir Kamiński / AG)

Dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem - m.in. takie uprawnienia dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu" zapisał w swoim projekcie ustawy Jacek Żalek z PO. To kontra konserwatywnej frakcji Gowina na projekt o związkach posła Artura Dunina.
O projekcie ws. związków partnerskich - czwartym z kolei, a drugim stworzonym przez polityka PO - poseł Żalek opowiedział w TOK FM:Żalek przekonuje, że można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. - Mój projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza instytucji paramałżeństwa. Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia paramałżeństwa, czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - ocenia polityk PO.

Projekt Żalka jest właściwie gotowy, po wakacjach ma zostać przedstawiony władzom klubu PO. - Chcę zagwarantować osobom pozostającym we wspólnym pożyciu powszechnie uznane prawa obywatelskie, m.in. prawo dostępu do informacji medycznej, prawo pochówku, prawo odmowy składania zeznań, a także prawo do reprezentowania przed sądem - powiedział Żalek.

Inne uprawnienia, jakie otrzymałyby pary niebędące małżeństwami, to prawo otrzymania wypłaty z rachunku bankowego (tzw. wkład pieniężny) na wypadek śmierci drugiej osoby, prawo do ustawowego dziedziczenia, prawo występowania o ochronę osobistych praw autorskich zmarłego, a także prawo wstępowania w stosunek najmu mieszkania po zmarłym - poinformował Żalek.

Postulat ws. procesów. Żalek: Jest nowatorski, wiem

Żalek chce też, by osoby pozostające we wspólnym pożyciu miały prawo odmowy składania zeznań w postępowaniach karnych, cywilnych, administracyjnych i podatkowych, a także prawo reprezentowania się nawzajem przed sądem. - Ten ostatni postulat może wydawać się nazbyt nowatorski. Jest jednak konsekwencją mojego całościowego poglądu na działanie wymiaru sprawiedliwości. Mówiąc krótko, opowiadam się za zniesieniem przymusu adwokackiego - przyznał polityk PO.

Podkreśla, że w swoim projekcie nie różnicuje par hetero- i homoseksualnych. - Nie ma takiej potrzeby. Jest już orzecznictwo, z którego wynika, że w sprawach, które chcę uregulować, nie ma różnicy czy osoby są różnej, czy tej samej płci. Ustawodawca nie będzie rozróżniał, kto pozostaje we wspólnym pożyciu - tłumaczył.

Żalek podkreślił, że np. dostęp do informacji medycznej czy prawo wstępowania w stosunek najmu mieszkania jest zagwarantowane już dzisiaj. - Ale może są jakieś mentalne bariery, więc można by to zapisać w jednym tekście - na zasadzie podkreślenia niekwestionowanych praw obywatelskich, które dotyczą każdego. Należy wykazać, że jest alternatywa dla pomysłów, które promują samą instytucję i ideologię związków partnerskich, a nie rozwiązania dające wolności obywatelskie faktycznie ułatwiające życie tym osobom - dodał poseł Platformy.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia, klub PO ma przedyskutować projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina. Dunin liczy, że we wrześniu projekt trafi do laski marszałkowskiej. Projekt definiuje związek partnerski jako związek tworzony przez dwoje partnerów - niezależnie od płci - na podstawie umowy związku partnerskiego, zawieranej albo przed notariuszem, albo kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Z kolei w lipcu Sejm - m.in. głosami PO - zdjął z porządku obrad projekty ustaw w tej samej sprawie autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Politycy PO tłumaczyli, że głosowali przeciw umieszczeniu tych projektów w porządku obrad ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne".

Żalek przywołuje w tym kontekście artykuł 18. ustawy zasadniczej, zgodnie z którym "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

"Skoncentrowałem się na postulatach, które zgłaszają te środowiska - można je spełnić bez wprowadzania instytucji paramałżeńskiej. Używam kategorii +wspólnego pożycia+. Ale nie nadaję temu pożyciu małżeńskiego charakteru" - powiedział Żalek.

W propozycji Żalka, w odróżnieniu od propozycji Dunina, nie ma zapisów o możliwości wspólnego zaciągania kredytów. "Moim zdaniem to powinny regulować same banki. Jeżeli bank uzna, że wspólne pożycie jest wystarczają rękojmią, aby udzielić kredytu, to uszanujmy zasady wolności gospodarczej. Ale to nie powinno być ustawowym obowiązkiem" - przekonuje polityk PO.

Zobacz także
Komentarze (73)
Żalek: Mam gotowy własny projekt ustawy o związkach partnerskich. Bez tworzenia instytucji
Zaloguj się
 • agnieszkabug

  Oceniono 34 razy 18

  czy wyborcom PO nie przeszkadza LPRowski rodowód wielu działaczy tej partii np. Żalka?

 • 69baron69

  Oceniono 48 razy -10

  Nikogo nie obchodza zwiazki partnerskie, Zabrac sie wkoncu do ROBOTY !!!! GDZIE SA REFORMY !!!! CYFRYZACJA ?

 • atmt

  Oceniono 18 razy 14

  Co to w ogóle za problem? Jeśli dwóch facetów, czy dwie kobiety chcą ze sobą mieszkać, przekazać partnerowi swój majątek, brać kredyty itp to CO KOMU DO TEGO? Nie powinno być żadnej dyskusji na ten temat! To nie żadna patologia! Patologią jest katolicka rodzina z piątką dzieci pobierająca zasiłek.

 • byton2

  Oceniono 15 razy 9

  Gowiny to takie nasze lokalne bractwo muzułmańskie. powinni się inaczej ubierać, żeby można im było oddawać cześć na ulicy

 • fred_die

  Oceniono 11 razy 7

  "Mam gotowy własny projekt ustawy o związkach partnerskich."

  Dziwne projekt ustawy przygotowuje człowiek który z niej pewnie nigdy nie skorzysta i jemu samemu do niczego nie jest potrzebna. To takie katolickie, urządzać innym życie na swoją modłę nie zważając na ich potrzeby.

 • jamj

  Oceniono 19 razy 7

  Żalek płodzi następnego gniota w rodzaju poprzedniego o "klauzuli sumienia" dla aptekarzy". Wyborcy tego palanta, to albo są idiotami, albo głosując byli pijani.

 • lukasiklukasik

  Oceniono 11 razy 5

  Apel do przedstawicieli jedynie słusznego świadopoglądu (nie, nie to nie o maksizm-leninizm idzie):

  NIE NARZUCAJCIE PAŃSTWOWYM PRAWEM SWOJEGO POGLĄDU NA ŚWIAT INNYM!
  Szanujcie godność bliźnich, tak zapisano w waszym katechizmie, czyż nie?

 • mistrz.kamuflazu

  Oceniono 7 razy 5

  @zkris11
  Dokładnie tak, ciemniaki nie rozumieją, związek partnerski to nie tylko geje, ale również np. dwie obce osoby powiedzmy kobiety która jedna jest chora, a druga się nią opiekuje, bo rodzinka ma w dupie babkę. I co ? cały majątek dla pasożytów, a taka osoba nic. I nie pisać o testamentach, bo nie załatwia sprawy.

  www.otworzumysl.com/Akcja-Otw%C3%B3rzUmys%C5%82.php

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 6 razy 4

  Prowatykańska łajza nie ma pojęcia czym powinien zajmować się minister sprawiedliwości, dlatego zajmuje suę pierdołami. Niestety PO oszukało Polaków. Nie ma żadnej różnicy w sprawach zasadniczych pomiedzy PiS a PO. Tylko odsunięcie ich od władzy umożliwi postęp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje