Żalek: Mam gotowy własny projekt ustawy o związkach partnerskich. Bez tworzenia instytucji

09.08.2012 07:43
Jacek Żalek, Artur Dunin

Jacek Żalek, Artur Dunin (Fot. Marcin Onufryjuk, Sławomir Kamiński / AG)

Dostęp do informacji medycznej, prawo pochówku, ustawowego dziedziczenia i reprezentowania przed sądem - m.in. takie uprawnienia dla osób pozostających "we wspólnym pożyciu" zapisał w swoim projekcie ustawy Jacek Żalek z PO. To kontra konserwatywnej frakcji Gowina na projekt o związkach posła Artura Dunina.
O projekcie ws. związków partnerskich - czwartym z kolei, a drugim stworzonym przez polityka PO - poseł Żalek opowiedział w TOK FM:Żalek przekonuje, że można wyjść naprzeciw postulatom formułowanym przez pary, które nie są małżeństwami, nie tworząc jednocześnie instytucji związku partnerskiego. - Mój projekt nie narusza konstytucji, bo nie wprowadza instytucji paramałżeństwa. Związek partnerski to tak naprawdę zawoalowana próba wprowadzenia paramałżeństwa, czyli de facto tzw. małżeństwa homoseksualnego - ocenia polityk PO.

Projekt Żalka jest właściwie gotowy, po wakacjach ma zostać przedstawiony władzom klubu PO. - Chcę zagwarantować osobom pozostającym we wspólnym pożyciu powszechnie uznane prawa obywatelskie, m.in. prawo dostępu do informacji medycznej, prawo pochówku, prawo odmowy składania zeznań, a także prawo do reprezentowania przed sądem - powiedział Żalek.

Inne uprawnienia, jakie otrzymałyby pary niebędące małżeństwami, to prawo otrzymania wypłaty z rachunku bankowego (tzw. wkład pieniężny) na wypadek śmierci drugiej osoby, prawo do ustawowego dziedziczenia, prawo występowania o ochronę osobistych praw autorskich zmarłego, a także prawo wstępowania w stosunek najmu mieszkania po zmarłym - poinformował Żalek.

Postulat ws. procesów. Żalek: Jest nowatorski, wiem

Żalek chce też, by osoby pozostające we wspólnym pożyciu miały prawo odmowy składania zeznań w postępowaniach karnych, cywilnych, administracyjnych i podatkowych, a także prawo reprezentowania się nawzajem przed sądem. - Ten ostatni postulat może wydawać się nazbyt nowatorski. Jest jednak konsekwencją mojego całościowego poglądu na działanie wymiaru sprawiedliwości. Mówiąc krótko, opowiadam się za zniesieniem przymusu adwokackiego - przyznał polityk PO.

Podkreśla, że w swoim projekcie nie różnicuje par hetero- i homoseksualnych. - Nie ma takiej potrzeby. Jest już orzecznictwo, z którego wynika, że w sprawach, które chcę uregulować, nie ma różnicy czy osoby są różnej, czy tej samej płci. Ustawodawca nie będzie rozróżniał, kto pozostaje we wspólnym pożyciu - tłumaczył.

Żalek podkreślił, że np. dostęp do informacji medycznej czy prawo wstępowania w stosunek najmu mieszkania jest zagwarantowane już dzisiaj. - Ale może są jakieś mentalne bariery, więc można by to zapisać w jednym tekście - na zasadzie podkreślenia niekwestionowanych praw obywatelskich, które dotyczą każdego. Należy wykazać, że jest alternatywa dla pomysłów, które promują samą instytucję i ideologię związków partnerskich, a nie rozwiązania dające wolności obywatelskie faktycznie ułatwiające życie tym osobom - dodał poseł Platformy.

Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia, klub PO ma przedyskutować projekt ustawy o związkach partnerskich autorstwa Artura Dunina. Dunin liczy, że we wrześniu projekt trafi do laski marszałkowskiej. Projekt definiuje związek partnerski jako związek tworzony przez dwoje partnerów - niezależnie od płci - na podstawie umowy związku partnerskiego, zawieranej albo przed notariuszem, albo kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Z kolei w lipcu Sejm - m.in. głosami PO - zdjął z porządku obrad projekty ustaw w tej samej sprawie autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Politycy PO tłumaczyli, że głosowali przeciw umieszczeniu tych projektów w porządku obrad ze względu na ich "nieusuwalne wady konstytucyjne".

Żalek przywołuje w tym kontekście artykuł 18. ustawy zasadniczej, zgodnie z którym "Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

"Skoncentrowałem się na postulatach, które zgłaszają te środowiska - można je spełnić bez wprowadzania instytucji paramałżeńskiej. Używam kategorii +wspólnego pożycia+. Ale nie nadaję temu pożyciu małżeńskiego charakteru" - powiedział Żalek.

W propozycji Żalka, w odróżnieniu od propozycji Dunina, nie ma zapisów o możliwości wspólnego zaciągania kredytów. "Moim zdaniem to powinny regulować same banki. Jeżeli bank uzna, że wspólne pożycie jest wystarczają rękojmią, aby udzielić kredytu, to uszanujmy zasady wolności gospodarczej. Ale to nie powinno być ustawowym obowiązkiem" - przekonuje polityk PO.

Zobacz także
Komentarze (73)
Zaloguj się
 • agnieszkabug

  Oceniono 34 razy 18

  czy wyborcom PO nie przeszkadza LPRowski rodowód wielu działaczy tej partii np. Żalka?

 • 69baron69

  Oceniono 48 razy -10

  Nikogo nie obchodza zwiazki partnerskie, Zabrac sie wkoncu do ROBOTY !!!! GDZIE SA REFORMY !!!! CYFRYZACJA ?

 • angelika_kasia

  Oceniono 2 razy 2

  "Związek który nie jest nastawiony na prokreację na wychowywanie dzieci nie potrzebuje legalizować związku" - to jest Pana zdanie. Ja się pytam czy bezpłodna osoba w związku nie powinna mieć prawa do legalizacji związku ? I drugie pytanie moje, czy ja będąc osobą bi mając dziecko z poprzedniego związku będę miała prawo zalegalizować mój związek z kobietą, skoro to z nią moje dziecko będziemy wychowywały ? Istnieje też możliwość taka, że w trakcie związku z kobietą zachce mi się kolejnego dziecka a nie widzę problemu ze znalezieniem dawcy spermy to czy chcąc urodzić dziecko żyjąc w związku lesbijskim będę miała takie same prawo jak kobieta żyjąca w związku hetero której partner jest bezpłodny a ona jak ja postara się o dawcę plemników ? Jednym słowem czy faktycznie pary nastawione na wychowywanie dzieci powinny mieć prawa jak pary małżeńskie i dlaczego pary nie posiadające dzieci z wyboru czy bezpłodności mają prawa zawrzeć małżeństwo ??

 • popijajac_piwo

  Oceniono 2 razy 2

  Wypociny Żalka można przeczytać na stonie żal.pl...

 • jaola59

  Oceniono 3 razy -1

  w zasadzie w tym projekcie jest wszystko ,o co chodziło związkom partnerskim...POPIERAM

 • giezeta35

  0

  Mam pytanie do autorów propozycji ustawy o związkach partnerskich: czy przewidziano tam możliwość "rozwodu"? I co z ty dziedziczeniem?
  Załóżmy sobie, że dwie bezdzietne wdowy zawierają taki związek dla wygody a nie dla zaspokajania potrzeb seksualnych. Obie mają jednak rodzeństwo. Jedna z nich umiera .... a rodzeństwo zmarłej zgłasza się po spadek.
  Czy przewidziano i taką sytuację?
  Związki partnerskie mogą stworzyć więcej takich pułapek.

 • krukpl

  Oceniono 3 razy 3

  dlatego Gowina już dawno trzeba było wywalić teraz okazało sie że większość partii liberalnej to konserwatyści

 • polaczek0

  Oceniono 4 razy 2

  Podstawowa sprawa; oczyścić rząd i służby publiczne z watykańskich kolaborantów, usunąć "wojowników"
  opus dei. Polska to wolny kraj w którym żyją wolni ludzie. Dosyć watykańskiej okupacji. Powstańmy z kolan, nie jesteśmy przecież owieczkami gwałconymi przez czarnych najeźdźców.
  blogi.newsweek.pl/Tekst/swiat/604026,kosciol-katolicki-%E2%80%93-organizacja-przestepcza%E2%80%A6.html

 • kot_ikkk

  Oceniono 5 razy -3

  Widzę że lobby homo gula skoczyła bo perspektywa adopcji dzieci może się oddalić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje