PO w dół, PiS i Ruch Palikota w górę, PSL poza Sejmem [SONDAŻ]

09.08.2012 06:39
Donald Tusk/Jarosław Kaczyński

Donald Tusk/Jarosław Kaczyński (Fot. AG)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku sierpnia, wygrałaby je PO, uzyskując 29 proc. głosów - wynika z sondażu zrealizowanego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. PiS mogłoby liczyć na 24 proc. poparcia, a SLD i RP uzyskałyby po 7 proc.
Według sondażu do Sejmu nie weszłyby: PSL - z poparciem 4 proc., Solidarna Polska - 3 proc., Nowa Prawica - 2 proc. i Polska Jest Najważniejsza - 1 proc.

Te wyniki pochodzą od ogółu osób, które deklarowały - "zdecydowanie" lub "raczej" - gotowość wzięcia udziału w wyborach. Prawie co czwarta (23 proc.), która zadeklarowała zamiar głosowania, nie wiedziała jeszcze, na którą partię oddałaby swój głos.

W porównaniu z lipcem poparcie dla PO zmniejszyło się o 3 pkt proc. O 1 pkt proc. wzrosło poparcie dla PiS, o 1 pkt proc. spadło poparcie dla SLD. Poparcie dla Ruchu Palikota zwiększyło się o 2 pkt proc., a dla PSL - spadło o 1 pkt proc.

Jeśli uwzględni się tylko wyborców, którzy zadeklarowali udział w wyborach i wiedzą, na którą partię by zagłosowali, PO zyskała poparcie 37 proc. z nich, PiS - 31 proc., SLD i Ruch Palikota po 9 proc., a PSL - 6 proc.

Na początku sierpnia zdecydowaną gotowość do wzięcia udziału w wyborach deklarowało 31 proc. respondentów, a 27 proc. raczej wzięłoby w nich udział. 15 proc. badanych raczej, a 22 proc. zdecydowanie nie głosowałoby, natomiast 5 proc. ankietowanych nie wie, jak by postąpili.

Sondaż zrealizowano 2-5 sierpnia na reprezentatywnej, losowej 968-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Prezentowane wyniki poparcia dla partii dotyczą 564 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Zobacz także
Komentarze (260)
PO w dół, PiS i Ruch Palikota w górę, PSL poza Sejmem [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • panibalcerkowa

  Oceniono 115 razy 91

  Tylko ludzi światłych nie bardzo do polityki ciągnie.

 • von_seydlitz

  Oceniono 104 razy 84

  Sondażowy Chocholi taniec zaczyna się od nowa...

  .

 • 123rbr

  Oceniono 59 razy 43

  Najważniejsze, żeby z powierzchni zniknęła partia Pawlaków, Struzików, Kalinowskich, Kłopotków, Śmietanków, Sawickich,... . Wyrzucenie PSL z polityki pozwoli na umiarkowane reformy KRUS). Być może uda się postawić tamę rozgrabianiu państwa przez kościół katolicki.

 • wyklenta_kaczuszka

  Oceniono 38 razy 36

  PSL 4% ? Kurcze, liczna jest rodzina królika.

 • jamj

  Oceniono 33 razy 33

  To, że "pawlaki" w sondażu są poniżej progu wyborczego o niczym nie świadczy. PSL-owski "gumofilcowy" elektorat nie wypowiada się w sondażach, ale na czas wyborów się mobilizują i idą głosować na swoich żywicieli, co to do korytka dostęp im umożliwiają. Chłopki-roztropki wiedzą, jeszcze z czasów PRL, jak zapewnić sobie paszę w korycie.

 • gupek70

  Oceniono 23 razy 15

  nalezy wypie...c wszystkie elity i wymienic je na nowe, nie zwiazane dotad z polityka. Tych bylych to na banicje albo w samolot i brzozami poszczuc.

 • felucjan

  Oceniono 15 razy 13

  Jak PSL do wyborów załatwi posady jeszcze kilku tysiącom wyborców, to może liczyć na to że wejdzie do sejmu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje