Fałszywa granica, fałszywa placówka CIA... Tak było w Czechosłowacji

Czeska bezpieka zbudowała w 1948 w zachodniej części ówczesnej Czechosłowacji fałszywą granicę z Republiką Federalną Niemiec

Czeska bezpieka zbudowała w 1948 w zachodniej części ówczesnej Czechosłowacji fałszywą granicę z Republiką Federalną Niemiec (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta)

Czeski Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych ujawnił kolejne interesujące dokumenty historyczne. Według nich w 1948 roku komunistyczna bezpieka zbudowała w zachodniej części ówczesnej Czechosłowacji fałszywą granicę z Republiką Federalną Niemiec.
Urząd zaprezentował aż 10 tysięcy stron akt świadczących o wyjątkowej prowokacji służby bezpieczeństwa wobec obywatel, którzy zamierzali przedostać się na Zachód. Przed prawdziwą granicą w okolicach Mariańskich Łaźni i Domażlic zainstalowano fałszywą. Funkcjonariusze bezpieki byli przebrani w mundury niemieckie. Kiedy udało im się zatrzymać uciekinierów z Czechosłowacji, przewozili ich do sfingowanej placówki amerykańskiej CIA. Tam przesłuchiwał ich fałszywy oficer. Częstował oryginalną amerykańską whisky i papierosami, by wzbudzić ich zaufanie. Uciekinierzy byli całkowicie przekonani, że znaleźli się na Zachodzie. Prowokację zawieszono 1951 roku, ponieważ informacje o fałszywej granicy przedostały się do ludzi.

Na razie liczba uwięzionych osób na fałszywej granicy nie jest znana. Urząd Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunistycznych będzie kontynuować śledztwo.

Zobacz także
 • Kobieta trzyma paczkę papierosów na plaży w Sydney Sąd Najwyższy zdecydował - zamiast marki odpychające zdjęcia na paczkach papierosów
Komentarze (41)
Fałszywa granica, fałszywa placówka CIA... Tak było w Czechosłowacji
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 50 razy 42

  Bardzo ciekawe. W latach dziewięćdziesiątych w zachodniej Polsce działał gang przeprowadzający wschodnie narody (Wietnamczyków, Pakistańczyków, Rosjan) przez Nysę Łużycką do Niemiec. Brali pieniądze i nocą przewozili łódką. Rzecz w tym, że nie przez Nysę Łużycką ale przez równolegle płynący Bóbr.

 • ah1973

  Oceniono 27 razy 25

  Vabank 2. Zawsze wiedziałem, że to czeski film.

 • tirinti

  Oceniono 24 razy 20

  LOL robili ich w konia jak Amber Gold klientów.

 • zgr-edo

  Oceniono 20 razy 18

  dobre, teraz wiadomo skąd Machulski wziął pomysł do jednego z epizodów w Vabanku.

 • drojb

  Oceniono 23 razy 17

  Uwielbiam Czechów! Oni nawet zbrodnie planują z polotem i poczuciem humoru (choć ich skutki - smutne jak proza Capka i Hrabala)

 • szymek_50

  Oceniono 15 razy 13

  Czeski film komedie miał najlepsze pomimo komunistycznego ucisku. Ludzie potrafili się śmiać ze wszystkiego nawet do rozpuku. Dziś już śmiać się nie ma z czego nawet z tej granicy sztucznej.

 • jan.urbaniak1

  Oceniono 12 razy 10

  Super kombinacja operacyjna !

 • hetmanwiechu

  Oceniono 35 razy 9

  Przyjdzie do wladzy Klamczynski i tez wam zrobi kolchoz a la dobry wujek Stalin.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje