Sztab Obamy atakuje Romneya: Doprowadził do śmierci kobiety. "To nieuczciwy atak personalny"

08.08.2012 21:48
Barack Obama

Barack Obama (Fot. JASON REED REUTERS)

Kampania przed wyborami w USA staje się coraz bardziej brutalna. W jednym z telewizyjnych spotów prezydent Barack Obama zarzucił republikańskiemu rywalowi Mittowi Romneyowi, że przyczynił się do śmierci kobiety, żony pracownika jego firmy. GOP odrzuca zarzuty.
W spocie Demokratów przytacza się historię Joe Soptica, pracownika przedsiębiorstwa GST Steel. Zbankrutowało ono w 2001 r., kiedy przejęła je firma inwestycyjna Bain Capital kierowana w latach 90. przez Romneya.

Soptic opowiada, że tracąc pracę stracił również ubezpieczenie zdrowotne dla swojej rodziny. Mówi, że zaraz potem jego żona zachorowała na raka i umarła, a na koniec oświadcza: - Nie sądzę, by Mitt Romney zdawał sobie sprawę, co zrobił ludziom.

"To nieuczciwy atak personalny"

Konserwatywne media, m.in. telewizja Fox News, zwróciły uwagę, że w ogłoszeniu jest wiele nieścisłości i naciągania faktów. W 2001 r. - przypominają - Romney nie był już de facto szefem Bain Capital, chociaż jego nazwisko wciąż figurowało jako jej dyrektora; zajmował się wtedy organizacją Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Zwracają też uwagę, że żona Soptica zmarła dopiero w 2006 r., a więc 5 lat po zamknięciu firmy GST Steel, gdzie jej mąż pracował.

Rzecznik Romneya, Ryan Williams, powiedział, że sojusznicy Obamy nadal posługują się "nieuczciwymi atakami personalnymi, aby ukryć godny pożałowania dorobek administracji w tworzeniu miejsc pracy".

Pytany o kontrowersyjne ogłoszenie rzecznik Białego Domu Jay Carney udzielał wymijających odpowiedzi. Romney przebywał w środę w stanie Iowa, gdzie Obama zamierza wkrótce przybyć na trzydniowy objazd autobusem.

Podobnie jak poprzedniego dnia republikański kandydat krytykował prezydenta za jego zarządzenie w sprawie zasiłków dla bezrobotnych, które - jak twierdził - będzie zachęcać ich do życia na garnuszku państwa bez dalszego szukania pracy. Romney oskarżył Obamę, że promuje "kulturę zależności" od rządu federalnego, sprzeczną z "duchem Ameryki, duchem niezależności".

Zobacz także
Komentarze (66)
Sztab Obamy atakuje Romneya: Doprowadził do śmierci kobiety. "To nieuczciwy atak personalny"
Zaloguj się
 • heniooo87

  Oceniono 59 razy 31

  Oczywiście mesjasz Obama jako przywódca supermocarstwa nie ma nic wspólnego z niczyją śmiercią. Służby i wojsko USA kontrolują pół świata wyłącznie dzięki jego osobistego urokowi i czarności skóry :-)

 • elem901

  Oceniono 35 razy 21

  Haha to pojechali - kobita umarła bo ktoś zamknął firmę. Ta polityka jest żałosna wszędzie, w każdym zakątku świata, a demokracja w obecnej formie chyba dobiega końca.

 • staalkeer

  Oceniono 23 razy 13

  Amerykanie mają podobny wybór jak my, albo wybiorą dzumę albo cholerę. Wszystkie wielkie media upolitycznione nikt nowy od dziesiecioleci nie moze sie przebic bo system wyborczy jest tak skonstruowany. Obie partie na smyczy liberalnych oligarchow i wielkich koncernow. Standard zycia w USA jest teraz taki jak w latach 40 XX wieku i to mimo rozwoju techniki.

  www.pb.pl/2626280,88712,amerykanski-sen-to-dzis-tylko-mit
  www.thestreet.com/story/11480568/1/us-standard-of-living-has-fallen-more-than-50-opinion.html

 • kniazwitold

  Oceniono 42 razy 12

  Obamiątka naprawdę muszą mieć słabe papiery na poparcie swojego pana, jeżeli wyciągają takie dęte oskarżenia.

 • hotin

  Oceniono 31 razy 9

  Ale przynajmniej z gęby dupy nie robi jak Ty Prezydencie USA,który już na samym początku obiecał zniesienie wiz za Afganistan i kontrakty za zakup F-16!

 • kaczkawmalinach

  Oceniono 14 razy 6

  Najzalosniejsi sa emeryci ktorzy predzej umra niz zaglosuja na demokrate.
  Ja sie tylko pytam co zrobia jak sobie wybiora romneya i im zlikwliduje medicaid (emeryci maja TYLKO medicaid, jak bezrobotni) ...do wielu nie dociera jak krytyczna jest sytuacja w usa z cenami uslug medycznych i lekow.
  Leczenie to luskus w usa i to co chce romney czyli "uwalnianie rynku" - nie przyniesie obnizenia cen ale bedzie eutanazja emerytow i pozbycie sie co chorowitszych bezrobotnych.
  Palant karierowicz ktory umie tylko likwidowac firmy i robi wszystko zeby podatki z jego kieszeni nie wrocily do panstwa ktorym chce "porzadzic" . ....

 • crotalus1

  Oceniono 10 razy 4

  Mówi to koleś, który w tv oglądał jak w innym państwie jego wysłannicy mordują obywatela jeszcze innego państwa... bez sądu.

 • szymek_50

  Oceniono 3 razy 3

  Niczym z dubeltówki. Każdy atak jest dobry by zniszczyć przeciwnika. W polityce nie ma uproś. Wszyscy jesteśmy uwikłani, ale nie wszyscy startują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje