Moblilizacja prokuratorów. Będą ścigać "mowę nienawiści" w internecie

08.08.2012 18:40
Prokurator Generalny Andrzej Seremet

Prokurator Generalny Andrzej Seremet (Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta)

Prokurator generalny Andrzej Seremet zapowiada wydanie prokuratorom wytycznych w sprawie ścigania "mowy nienawiści" w internecie. Podkreśla, że problem leży nie w złym prawie, ale "w skuteczności ścigania".
Tak Seremet odpowiada naniedawny apel "Tygodnika Powszechnego" , adresowany m.in. do niego. Była w nim mowa o żądaniu "podjęcia działań, a także inicjatyw ustawowych, które definitywnie położą kres poczuciu całkowitej bezkarności czy wręcz faktycznego przyzwolenia ze strony instytucji państwa na to, by w polskim internecie posługiwano się językiem nienawiści rasowej i wyznaniowej, językiem oszczerstw i pomówień". W apelu pisano, że "sądy i prokuratura nie rozumieją istoty nowych mediów", a organy wymiaru sprawiedliwości lekceważą takie zachowania, traktując je jako znikomo społecznie szkodliwe, a umarzanie takich śledztw ma wynikać z oportunizmu prokuratorów, którym "nie chce się" nimi zajmować.

"Internet to terra incognita"

W odpowiedzi - zamieszczonej na stronie internetowej Prokuratury Generalnej - Seremet pisze, że autorzy apelu "mylą się sądząc, że internet to terra incognita i że nikt nie jest zainteresowany ściganiem popełnianych tam przestępstw motywowanych nienawiścią rasową, etniczną bądź wyznaniową". Dodał, że od 2004 r. objęte są one monitoringiem Prokuratury Generalnej.

Sprzeciwił się opinii, by prokuratorzy nie ścigali takich przestępstw, uznając je za znikomo społecznie szkodliwe. Przypomniał, że według danych za 2011 r., spośród 323 postępowań ws. tych przestępstw, jedynie w dwóch przypadkach umorzono postępowanie z powodu znikomości stopnia społecznej szkodliwości czynu. "Statystyka ta wskazuje zatem, że autorzy apelu niewłaściwie identyfikują problem skuteczności ścigania tego typu przestępstw" - podkreśla Seremet. Dodaje, że prokuratorzy nie mają ani prawnych, ani faktycznych możliwości kalkulowania, czy "opłaca się" im ścigać takie przestępstwa.

"Nie ma dobrego prawa"

Szef PG nie zgadza się też z apelem, że w Polsce nie ma dobrego prawa pozwalającego ścigać przestępstwa popełniane w sieci. Według niego w razie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa (w internecie czy gdziekolwiek indziej, byle nastąpiło to publicznie), prokurator jest zobowiązany nie tylko ścigać sprawcę bezpośredniego, ale również jego wspólników, podżegaczy i pomocników. Seremet zwraca uwagę, że wystarcza to do ścigania i karania nie tylko autorów wpisów, ale też - pod pewnymi warunkami - administratorów stron internetowych, bądź właścicieli portali.

"Gdzie zatem jest istota problemu? W skuteczności ścigania" - pisze Seremet. Podkreśla, że to nie prokurator, lecz "organa wykrywcze, policja i inne służby", mają swoją rolę do spełnienia. "Zadaniem prokuratora nie jest permanentne monitorowanie sieci lub przeczesywanie publikatorów tradycyjnych po to, by odnaleźć tam treści uzasadniające ściganie ich autorów za przestępstwa" - uważa Seremet.

"Błędne decyzje prokuratur"

Przyznaje zarazem, że znane mu są przypadki błędnych decyzji prokuratur, niedopatrujących się znamion przestępstwa w czynach nawołujących do nienawiści na tle rasowym, etnicznym bądź wyznaniowym. Przypomniał, że jego osobista determinacja doprowadziła do podjęcia śledztwa i oskarżenia w sprawie transparentu na stadionie Resovii o treści "Śmierć garbatym nosom".

Seremet poinformował, że "przykłady z praktyki utwierdzają go w przekonaniu o potrzebie wydania wytycznych Prokuratora Generalnego, w których te kwestie zostaną dogłębnie omówione i przedstawione prokuratorom do stosowania". "Wytyczne takie zostaną opracowane w najbliższym czasie" - zapowiedział.

Zgodził się z apelem, iż słowa nienawiści rasowej itp. "mogą inspirować czyny znacznie groźniejsze, może nawet takie, jakich doświadczyliśmy w czasie drugiej wojny światowej i bezpośrednio po niej". "Problem tkwi w edukacji prawnej, ale też historycznej i kulturowej społeczeństwa" - dodał Seremet. Według niego "pewne jest jedno - ludzie siejący nienawiść i ksenofobię, a raczej ich zachowania, są klęską zabiegów wychowawczych, jakie wobec nich zapewne usiłowano podejmować, albo też dowodem na brak takich działań".

Poczucie anonimowości

Seremet przestrzega zarazem przed złudzeniem, że "takich nienawistnych opinii i wypowiedzi da się całkowicie uniknąć, szczególnie w internecie, dającym poczucie anonimowości". "Nie łudźmy się też, że uda się w zadowalający ogół społeczeństwa sposób rozstrzygnąć głęboką antynomię pomiędzy prawem do wolności publicznych wypowiedzi, choćby bulwersujących, obraźliwych, bądź zwyczajnie głupich i podłych a możliwą represją za ich wyrażanie" - dodał.

Na koniec szef PG wytknął dziennikarzom, że "nie posiadają się z oburzenia, gdy korzystając z art. 212 kk pokrzywdzony tekstem dziennikarskim szuka w sądzie ochrony prawnokarnej" i żądają uchylenia tego przepisu. "Ale nie słychać takich głosów, gdy pokrzywdzonym jest dziennikarz. Ważmy zatem racje ostrożnie, poszukując mądrych rozwiązań nie dla czyjejś wygody, ale dla dobra społeczeństwa, w którym wszyscy żyjemy, a które - chwalić Boga - nigdy nie będzie mówić jednym głosem" - dodał.

Andrzej Seremet, Tygodnik Powszechny

Zobacz także
Komentarze (428)
Zaloguj się
 • rita57

  0

  Cóś POdobnego? Niech może ścigają szajkę T-s-a?

 • zfd3

  0

  panie Seremet gdzie pan jest kiedy Konstytucyjnej organy przygotowują ramy prawne dla realizacji programu polityki społecznej i gospodarczej o ludobóczych skutkach dla milionów obywateli polskich,

  dlaczego prokuratura nie podjęła ustawowych pzreciwko organizatorom przygotowania i realizacji uśmiercenia od 4 do 5 mln obywateli polskich czyli skala ludobójstwa pod szyldem Solidarności,

  dlaczego nie podjęto dochodzeń w sprawie pozbawiania Obywateli polskich pochodzenia nieżydowskiego prawa do dobrego imienia i godności przy pomocy prasy, prawa i ozreczeń sądowych i prokuratorskich

  nie ma pan godności i dlatego błaznuje pan różnymi pomysłami dla odwrócenia uwagi od

 • andaraos

  0

  Don Andrzej Seremet (zwany prokuratorem generalnym) mobilizuje mafię prokuratorską do uciszenia internautów.
  Jak się dorwie do Konstytucji RP, będziemy mieli prze_sra_ne.

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  o co chodzi ? co to jest i jak rozumieć " mowę nienawiści" / jakie słowa, czy krytyka np. rzadu będzie mową nienawiści ? /

 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 1 raz -1

  cenzura:) niektóre buraki miast argumentów używają gówna, jak one się będą ze światem komunikować?
  fronda, wpolityce, nowyekran, najwyższyczas, radyjo maryjo, tv trwam... już nie będzie można wyzywać?
  hańba!

 • sceptyq

  Oceniono 5 razy 5

  Może polska prokuratura zacznie w końcu ścigać w POLsce antypolonizm ?

 • r0b0l

  Oceniono 5 razy 1

  i koniecznie kapuś policyjny pod każą budką z piwem. Zupełnie jak w CK Austrii czy w Rosji.
  Takiej durnoty władzy za PEL nie było./ Im dłuzej trwa ta 3 RP tym większe tepaki dopadaja do koryta i wydają głosne pierdnięcia decyzyjne

  Ten kraj pierdyknie jak rozdęty balon za najdalej kilka lat.
  A za 10 lat poza garstka frustratów nikt nie będzie chciał pamiętać że istniał w swojej durnocie i oparach absurdu.
  Chcieliście niepodległości to dostaliście (tylko idiota uwierzy że wywalczyliscie sami ) a teraz nie wiecie co z nią zrobić. . Wy Polacy jesteście jak przedszkolaki z zespołem Downa

 • dyrdy.mal

  Oceniono 5 razy 5

  Ja jednak - jesli moge - doradzam sciganie przestepcow. Tych "pospolitych" w kominiarkach ale i tych w garniturach. Zdaje sobie sprawe - oczywiscie - ze wielu z nich jest poza zasiegiem (bo maja partyjnych kolegow Rychow, Zbychow, Donkow, Bronkow i Bog wie kogo jeszcze) ale podobno prokuratura jest niezalezna (haah - sam sie usmialem) w tym kraju...?

 • michu197706

  Oceniono 5 razy 1

  To co, Rydzykowi też się do dupy dobiorą? Przecież mowa nienawiści to jedyna mowa jaką on zna. Wciąż jątrzy i napuszcza na siebie Polaków. A Żydów nienawidzi bardziej niż...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje