Opozycja oburzona: Ta ustawa popularyzuje język rosyjski na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz (Fot. GLEB GARANICH REUTERS)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę rozszerzającą wykorzystanie języka rosyjskiego w urzędach państwowych, mediach i reklamie. Budzi ona na Ukrainie ogromne kontrowersje, protestują opozycja i organizacje pozarządowe.
Wiktor Janukowycz podpisał ustawę oficjalnie rozszerzającą wykorzystanie języków mniejszości narodowych. Eksperci przekonują jednak, że tak naprawdę chodzi o popularyzację rosyjskiego. Ten język będzie regionalnym w 13 z 27 regionów Ukrainy. Z kolei węgierski uzyska taki status na Zakarpaciu, a rumuński na Bukowinie.

Jednocześnie prezydent polecił Radzie Ministrów utworzenie grupy roboczej, która zajmie się udoskonaleniem prawa, dotyczącego wykorzystania różnych języków na Ukrainie, a przede wszystkim języka ukraińskiego.

Według komentatorów przyjęcie ustawy, a następnie jej podpisanie to krok w ramach trwającej kampanii wyborczej do parlamentu. Rządząca Partia Regionów, której honorowym przewodniczącym jest Wiktor Janukowycz, od dawna obiecała podwyższenie statusu języka rosyjskiego. Teraz ukraińskie władze mogą także liczyć na większą przychylność Moskwy.

Język ukraiński dla większości to język ojczysty

Według ostatnich badań połowa Ukraińców uważa język ukraiński za ojczysty, a rosyjski 29 procent. 1/5 wymienia dwa języki. Na co dzień, szczególnie w większych miastach, poza zachodem kraju, używany jest jednak rosyjski. Premier Ukrainy Mykoła Azarow dotąd nie wypowiada się po ukraińsku, poza początkiem posiedzeń rządu, gdzie z silnym akcentem czyta z kartki przygotowany wcześniej tekst.

Kultura popularna jest całkowicie zdominowana przez rosyjskojęzycznych piosenkarzy. Podobnie w telewizji - większość stanowią seriale rosyjskie. W tym języku prowadzone są także niektóre wydania wiadomości i popularne talk-show. Choć filmy w kinach dotąd były dubbingowane na ukraiński, to i tak większość ludzi, szczególnie młodych, ogląda filmy ściągane z internetu dostępne jedynie w wersji rosyjskiej.

Przeciwko przyjęciu ustawy przez parlament protestowała opozycja, a także działacze pozarządowi. Także przywódcy ukraińskich cerkwi i kościołów, w tym rzymskokatolickiego, w otwartym liście do prezydenta Wiktora Janukowycza zaapelowali, aby nie podpisywał ustawy. Ich zdaniem ta kwestia jedynie pogłębia podziały w społeczeństwie. Oddzielne oświadczenie wystosowała cerkiew prawosławna patriarchatu moskiewskiego, w którym także zwrócono uwagę na ryzyko podziału Ukrainy. Brak tam jednak apelu o niepodpisywanie ustawy.

Komentarze (18)
Opozycja oburzona: Ta ustawa popularyzuje język rosyjski na Ukrainie
Zaloguj się
 • heniooo87

  Oceniono 13 razy 7

  Idea języka urzędowego czy jego ochrony jest śmieszna w założeniach. Jeśli zarówno urzędniczka jak i petent znają ten sam język (bez znaczenia czy to ukraiński, afrikaans czy jidisz) to co komu do tego, jak się będą komunikować?

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 5 razy 5

  Mądrze o tym pisał autor i politolog Mykoła Riabczuk. Napisał z grubsza coś takiego: że jest gotów od zaraz poprzeć wprowadzenie rosyjskiego jako drugiego języka urzędowego - pod warunkiem, że władze będą rozumiały, iż to obywatel decyduje, w jakim języku chce się porozumiewać w urzędzie. Dwa języki urzędowe to określony termin nauczenia się drugiego języka w stopniu komunikatywnym dla przedstawicieli określonych zawodów, wezwanie odpowiedniej osoby, jeżeli osoba obsługująca mówi w innym języku, niż "petent", dostępność wszystkiego, co urzędy podają do wiadomości, w obu językach. Czyli ogólnie odzwierciedlać się tu powinno coś, czego nawet kraje dużo bardziej demokratyczne zbytnio nie lubią: to, że państwo istnieje, by służyć obywatel(k)om, a nie odwrotnie!

 • mk72

  Oceniono 11 razy 3

  Dla większości Polaków język rosyjski - zwłaszcza jeśli ktoś jeszcze miał okazję się go uczyć - będzie tym językiem, w którym jesteśmy się w stanie porozumieć u wschodnich sąsiadów (i to też na zachodzie Ukrainy). Nie bądźmy zatem hipokrytami. Jeśli większość Ukraińców woli mówić po rosyjsku, mają do tego prawo.

 • buraczak

  Oceniono 21 razy 3

  nie rozumiem skąd oburzenie, 29% to dużo. dlaczego rosyjskojęzycznych miano by dyskryminować, i tak każdy będzie mówił w takim języku jaki zechce, o co kaman, gdzie tu logika?

 • tadestades

  Oceniono 4 razy 2

  W nieco znanej mi części Ukrainy - okolice Odessy - znajomość i posługiwanie się językiem rosyjskim jest oczywiste a język ukraiński nikogo nie dziwi. Natomiast "zapadniejcy" demonstracyjnie wręcz posługują się ukraińskim - ta nadgorliwość nie dziwi, bo to dopiero chyba trzecie pokolenie, które zetknęło się z "literackim ukraińskim".

 • Karolina Kafka

  0

  Witam! Prowadzę od 2 lat korepetycje)
  Oczekiwaniom uczniów wychodzi naprzeciw także native speaker, bowiem język ukraiński szczecin jak również dopasować według indywidualnych preferencji język ukraiński emitowanych standardowo w języku polskim. By zapoznać się z ofertą wydawnictw językowych warto odwiedzić internetowe księgarnie językowe sic-egazeta.amu.edu.pl/index.php?t=2737 , w których skupionych jest wiele pozycji odnoszących się do rozmaitych języka ukraińskiego i różnych aspektów nauczania w domu. W nauka języków przydatnym narzędziem jest komputer.Nikt z nas nie chce uczyć się z książką w ręku, stąd też opracowano metodę nauki „przy okazji”, poprzez doświadczenie, która doskonale sprawdza się w przyswajaniu języka.

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 0

  Niech żyje bratni naród ukraiński, tak aby razem łatwiej przeciwstawić się dominacji Izraela!.
  Nie dajcie się wpuszczać w maliny promowaniem niechęci wobec państw ościennych, dla odwrócenia uwagi od zbrodniczych działań Izraela i USA, a także dla łatwiejszego utrzymania Polski w jarzmie okupacji wewnętrznej.
  Język rosyjski to ważny element utrzymania jedności narodów słowiańskich. Szkoda że oparty na cyrylicy, ale to akurat dla Ukraińców nie stanowi ptrzeszkody...

 • mangusta3

  Oceniono 6 razy 0

  I znowu sztuczna zadyma w GW przeciwko prezydentowi Janukowyczowi i Partii Regionów...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 18 razy 0

  To banderowcy niepocieszeni pewnie. Jeszcze Janukowycz odebrał tytuł bohatera Ukrainy Banderze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje