Katastrofa smoleńska na... 1500 puzzlach. "Nie da się ich ułożyć"

Puzzle

Puzzle (Jacek Adamas)

Zdjęcie rozbitego prezydenckiego tupolewa umieścił na puzzlach artysta Jacek Adamas. Parę miesięcy temu ten sam rzeźbiarz z Warmii ustawił pod Belwederem kilkumetrową instalację "TU-SK 154 M".
Na pudełku znalazł się fragment wraku prezydenckiego tupolewa. W środku jest jednak 1500 białych puzzli. - Dlatego to układanka, która nigdy nie będzie ułożona. Same puzzle kojarzą mi się z trudem, potrzebnym do ich ułożenia, a także z faktem, że niektóre elementy zawsze giną. Biały kolor to nawiązanie do białej plamy - czyli niewyjaśnionej historii ze Smoleńska - tłumaczy Jacek Adamas.

"Poważne treści w reklamowej formie"

- Puzzlami chcę też zwrócić uwagę na grę, którą prowadzą różni ludzie. To jest bardzo tragiczna historia, ale drugą tragedią jest to, co się dzieje wokół samolotu. To kompromituje nasz kraj - uważa artysta.

Adamas układankę wykonał dla Miejsca Dla Sztuki, galerii działającej przy ASP we Wrocławiu. Pokazywał je też w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika".

Puzzle promuje też poprzez busa, którym jeździ na co dzień. Z jednej strony okleił go właśnie zdjęciem puzzli, z drugiej pracami dwóch innych artystów: Tomasza Musiała i Adama Grudnia. - To taka autogaleria. Podaje ważne treści w formie reklamowej. Jeżdżę po Polsce. Czasem zatrzymuję się w korku, na samochód patrzą ludzie. Zarejestrowałem ich mętne spojrzenia, ale kiedy widzą treść, w ich oczach pojawia się błysk - opowiada.

Niedoszły areszt i TU-SK 154 M

Adamas twierdzi, że nie spotkał się z nieprzychylnymi reakcjami. - Mnóstwo ludzi fotografuje busa - dodaje.

Adamas to absolwent warszawskiego ASP. Uczył się w słynnej pracowni Grzegorza Kowalskiego, razem z takimi artystami jak Paweł Althamer, Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra. Od lat mieszka z rodziną we wsi Wroławki na Warmii. Jest autorem akcji ulicznych i happeningów, jak m.in. w 2008 r. "Całun warmiński" (z Piotrem Romanowskim, stowarzyszeniem Sadyba i Teatrem Węgajty owinął zagrożone wycinką drzewa białym płótnem).

Jest założycielem stowarzyszenia Kochajmy Warmię. Adamas od lat walczy też z lokalną władzą. Cztery lata temu został skazany na grzywnę w wysokości 510 zł - z zamianą na areszt - za to, że rozwieszał plakaty o wulgarnej treści. Nie zapłacił grzywny i miał trafić do aresztu. Ostatecznie za Adamasa grzywnę zapłaciła Fundacja Galerii Foksal.

O Adamasie zrobiło się też głośno w ubiegłym roku, kiedy pod Belwederem, w okolicach Kancelarii Premiera ustawił instalację "TU-SK 154 M".Zobacz także
 • Pomnik w Kałkowie ma być poświęcony na przełomie czerwca i lipca Tu-154 z betonu i stali. "Sami go robimy, nie brałem artystów"
 • Wysypiemy wywrotkę piasku
Komentarze (178)
Katastrofa smoleńska na... 1500 puzzlach. "Nie da się ich ułożyć"
Zaloguj się
 • jerjar

  Oceniono 95 razy 73

  Na tej katastrofie każdy poza rządem się już trochę upasł. Najwięcej PiS, ale jeszcze więcej jego prasa (ND, GP, Rzepa). Teraz przyszła pora na happeningi artystów i wielce znaczące białe plamy.

  Dla całego racjonalnego świata sprawa katastrofy jest jasna, ale u nas legenda miejska pęcznieje i pęcznieje.

  Polscy "faceci w czerni" to nieboszczycy z helem w mankietach.

 • tow.janwinnicki

  Oceniono 63 razy 57

  A ja myślałem, że to białe to MGŁA SMOLEŃSKA, która zasnuła wszystkie puzzle?

 • krwiopijca_213

  Oceniono 57 razy 51

  To jest ciekawy pomysł. Rozweselił mnie. Zastanawiam się czy pan Kaczyński i jego wyznawcy będą się modlić do wraku jeśli kiedykolwiek go sprowadzą do Polski i będą organizować pielgrzymki... Ludzie zgineli to przykre ale czas się z tym pogodzić i żyć dalej

 • seznam

  Oceniono 51 razy 45

  Katastrofa Smoleńska to świetna rozrywka. Czekamy więc na kolejne inicjatywy, może teleturniej albo gra planszowa...

 • vontomke

  Oceniono 37 razy 33

  Czekam na mgłę smoleńską w spreju, sklejany model prezydenckiego TU w zestawie z petardą oraz grę planszową Lot do Smoleńska.

 • archimago7

  Oceniono 47 razy 31

  Jeśli puzzle są tylko białe to można je bez żadnego trudu ułożyć.
  Katastrofa w Smoleńsku też nie jest żadną zagadką.
  Po prostu piloci ulegli względem nadętego debila i jego stada wysłanników, podjęli
  się zbyt trudnego zadania i w gęstej mgle, do kompletu pomylili wysokość.
  Czego ten kretyn "artysta" jeszcze nie rozumie ?

 • gosc747

  Oceniono 29 razy 27

  a już za miesiąc, w celu utrzymywania tematu na stronach gazet:
  kostka rubika ze smoleńska

 • pytajnik102

  Oceniono 31 razy 27

  Puzzle nie do ułożenia, bo z brzozy są zrobione - "eksperci" stwierdzili że to bardzo miękkie drzewo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje