Katastrofa smoleńska na... 1500 puzzlach. "Nie da się ich ułożyć"

08.08.2012 14:11
Puzzle

Puzzle (Jacek Adamas)

Zdjęcie rozbitego prezydenckiego tupolewa umieścił na puzzlach artysta Jacek Adamas. Parę miesięcy temu ten sam rzeźbiarz z Warmii ustawił pod Belwederem kilkumetrową instalację "TU-SK 154 M".
Na pudełku znalazł się fragment wraku prezydenckiego tupolewa. W środku jest jednak 1500 białych puzzli. - Dlatego to układanka, która nigdy nie będzie ułożona. Same puzzle kojarzą mi się z trudem, potrzebnym do ich ułożenia, a także z faktem, że niektóre elementy zawsze giną. Biały kolor to nawiązanie do białej plamy - czyli niewyjaśnionej historii ze Smoleńska - tłumaczy Jacek Adamas.

"Poważne treści w reklamowej formie"

- Puzzlami chcę też zwrócić uwagę na grę, którą prowadzą różni ludzie. To jest bardzo tragiczna historia, ale drugą tragedią jest to, co się dzieje wokół samolotu. To kompromituje nasz kraj - uważa artysta.

Adamas układankę wykonał dla Miejsca Dla Sztuki, galerii działającej przy ASP we Wrocławiu. Pokazywał je też w bytomskim Centrum Sztuki Współczesnej "Kronika".

Puzzle promuje też poprzez busa, którym jeździ na co dzień. Z jednej strony okleił go właśnie zdjęciem puzzli, z drugiej pracami dwóch innych artystów: Tomasza Musiała i Adama Grudnia. - To taka autogaleria. Podaje ważne treści w formie reklamowej. Jeżdżę po Polsce. Czasem zatrzymuję się w korku, na samochód patrzą ludzie. Zarejestrowałem ich mętne spojrzenia, ale kiedy widzą treść, w ich oczach pojawia się błysk - opowiada.

Niedoszły areszt i TU-SK 154 M

Adamas twierdzi, że nie spotkał się z nieprzychylnymi reakcjami. - Mnóstwo ludzi fotografuje busa - dodaje.

Adamas to absolwent warszawskiego ASP. Uczył się w słynnej pracowni Grzegorza Kowalskiego, razem z takimi artystami jak Paweł Althamer, Artur Żmijewski, Katarzyna Kozyra. Od lat mieszka z rodziną we wsi Wroławki na Warmii. Jest autorem akcji ulicznych i happeningów, jak m.in. w 2008 r. "Całun warmiński" (z Piotrem Romanowskim, stowarzyszeniem Sadyba i Teatrem Węgajty owinął zagrożone wycinką drzewa białym płótnem).

Jest założycielem stowarzyszenia Kochajmy Warmię. Adamas od lat walczy też z lokalną władzą. Cztery lata temu został skazany na grzywnę w wysokości 510 zł - z zamianą na areszt - za to, że rozwieszał plakaty o wulgarnej treści. Nie zapłacił grzywny i miał trafić do aresztu. Ostatecznie za Adamasa grzywnę zapłaciła Fundacja Galerii Foksal.

O Adamasie zrobiło się też głośno w ubiegłym roku, kiedy pod Belwederem, w okolicach Kancelarii Premiera ustawił instalację "TU-SK 154 M".Zobacz także
Komentarze (178)
Zaloguj się
 • zawsze_solar

  0

  Pan Adamas mówi, że różni ludzie próbują na sprawie Smoleńska coś ugrać. Dziwne, że nie widzi, iż jednym z tych "różnych" jest on sam.

 • res_js

  Oceniono 8 razy 6

  Artysta jak z koziej dupy trąba.

 • jacekadamas

  Oceniono 5 razy 1

  Atmosfera stygnie a to może zagrażać pozytywnym skutkom tak dobrze rokującej terapii anonimowych komentatorów. Załączam zatem zdjęcie drugiej strony auta:

  i.imgur.com/6E4jl.jpg
  na zdrowie
  Jacek Adamas

 • zigzaur

  Oceniono 2 razy 2

  W lokalnym serwisie GW jest artykuł, jak znana posłanka Elżbieta Kruk (znana z "coś tam coś tam") przytupolewiła samochodem w płot. Autor artykułu twierdzi, jakoby była trzeźwa. Sensacja!
  lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,12278153,Elzbieta_Kruk__poslanka_PiS_miala_wypadek_samochodowy.html

 • 5m00tny

  Oceniono 13 razy 7

  Dla niego (zapewne fana teorii sPISkowych) katastrofa jest niewyjaśniona a dla myślących ludzi, którzy mają jakiekolwiek pojęcie o budowie płatowca i mechanice lotu sprawa jest jasna. Wszyscy "artyści" to prostytutki...

 • osmanthus

  Oceniono 14 razy 4

  Wszystkie zamieszczone tu wypowiedzi ociekaja jadem i nienawiscia.
  Jestem niezmiernie szczesliwa, ze dzieli mnie od tego bagna 16 tys. km i ocean.

 • caleb2

  Oceniono 7 razy 1

  Oj tam, żyjemy w wolnym kraju i każdy może sobie głosić i publikować co mu się podoba i w co wierzy. Niech sobie będą te puzzle, te "fakty" i te ideologie na temat "zdarzenia w Smoleńsku". Facet ma pomysł na interes i już się w niego wkręca.
  A co do "faktów", to polecam też zupełnie nowe (jakościowo) spojrzenie na tragedię smoleńską, która mieści się pod następującym adresem: centralaantykomunizmu.blogspot.com/2012/06/here-is-news-for-gru.html
  Tyle rozmaitych wersji i teorii spiskowych już powstało w temacie, więc może ktoś się skusi i po przeczytaniu tej, przyjmie ją bezkrytycznie za tzw. prawdę objawioną i zacznie popularyzować.
  Naprawdę polecam, tym bardziej, że sam zastanawiam się, czy nie przyjąć jej osobiście za tę jedną, jedyną, najprawdziwszą wersję i potem w rozmowach, w towarzystwie popisywać się oryginalnym poglądem. Wszak mogę już sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa :)))

 • flaku

  Oceniono 6 razy -2

  niech każdy mówi co chce ale ta forma przekazu bardziej do mnie przemawia niż śledczy Macierewicz, bo wątpliwości może mieć każdy ale czemu to od razu musiało zrobić UFO

 • 2560a

  Oceniono 11 razy 5

  nastepny pomysl daje "artyscie" darmo
  pucle w pudelku o ksztalcie ...sarkofagu wawelskiego :portret prezydenta Lecha Kaczynskiego po 10 kwietnia 2010-1500 drobnych kawalkow ktorych za licho nie da sie zlozyc.
  makabra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje