MSZ do Polaków: W Egipcie nie wyjeżdżajcie poza hotele. To może być niebezpieczne

08.08.2012 14:09
Turyści w Sharm el-Sheikh

Turyści w Sharm el-Sheikh (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza Polakom wyjazdy poza ośrodki turystyczne w Egipcie z obawy o ich bezpieczeństwo.
Za "możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa" MSZ uznaje zorganizowane wyjazdy z Polski do kurortów nad Morzem Czerwonym. MSZ zamieścił ostrzeżenie na swojej stronie internetowej w związku z powtarzającymi się ostatnio incydentami powodującymi znaczne utrudnienia w poruszaniu się po niektórych rejonach Egiptu i potencjalnie zagrażającymi bezpieczeństwu turystów.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu. MSZ jednocześnie uznaje za możliwe z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli

wyjazdy zorganizowane z Polski do egipskich ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym" - czytamy w komunikacie.

Sytuacja jest niestabilna

W ostatnim czasie dochodzi do incydentów na półwyspie Synaj - w nocy z wtorku na środę uzbrojeni napastnicy otworzyli ogień na posterunek policji i wojska na Synaju, w pobliżu egipskiego miasta Al-Arisz. Według świadków w mieście doszło do protestów.

W niedzielę w ataku, o który Kair oskarża dżihadystów pochodzących ze Strefy Gazy, w tym rejonie zginęło 16 Egipcjan. W środowych atakach odwetowych prowadzonych przez egipskie lotnictwo przy granicy z Izraelem zginęło ponad 20 islamskich bojowników.

W weekend około 150 polskich turystów miało trudności z opuszczeniem egipskiego lotniska Marsa Alam położonego w innym regionie Egiptu. Port został zablokowany przez strajkujących Beduinów, którzy domagali się wyższych zysków z turystyki.

Zamieszkujący Synaj Beduini byli długo marginalizowani za reżimu Hosniego Mubaraka. Od czasu jego obalenia sytuacja w tym regionie kraju uległa zaostrzeniu. Czerwonomorskie wybrzeże Synaju jest popularnym celem turystycznym w Egipcie.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • copy123

  Oceniono 2 razy 2

  Kochani, po co Wam wyjeżdżać do Egiptu? U nas wczoraj na balkonie było 46st.C w słońcu :D Wracajcie!

 • zbycholj23

  Oceniono 11 razy -5

  RADEK RADZI. Szalom, Radku.

 • trombozuh

  Oceniono 14 razy 0

  Dzieci, nie rozumiecie po co ten komunikat? Tylko po to, żeby - gdy się coś stanie - pan ministerek mógł powiedzieć - "Przecież ostrzegaliśmy!".

 • grogreg

  Oceniono 20 razy 0

  Spędziłem z żoną dwa wspaniałe tygodnie w Dahab w marcu. Poza hotelem, wynajmowałem mieszkanie u miejscowego. Nurkowanie, długie spacery (w tym nocne), wycieczki na górę Mojżesza i kolorowych wąwozów.
  Nigdzie nie czułem się bezpieczniej. Beduini już pilnują aby nikt im turystycznego nie psuł.

 • atominr1

  Oceniono 29 razy 7

  Egipt to dziki kraj :) Skusiłem się w tym roku (koniec lipca) na wyjazd Hurghada. To zupełnie inna kultura niż Europa. Lekarze zarabiają tam po 75 dolarów miesięcznie to jak w tym kraju ma być dobrze. Poza hotelem wszędzie syf i śmieci a zresztą i tak pochodzić się spokojnie nie da bo zaraz wciągną Cię do sklepu i sprzedadzą wielbłąda razem z teściową. Taksówkarze to też niezła mafia -chyba jeszcze większa niż u nas. Za ten sam kurs około 10 km można było zapłacić od 5 do 120 zł w zależności jakiego łosia udało się upolować. Mieliśmy też spore problemy ze zdrowiem (operacja wyrostka żony) ale na prywatne klinki nie można narzekać – całkiem spoko. Reasumując raczej byłem ostatni raz w tym kraju. W przyszłym roku wracam do mojej ulubionej Grecji.
  Moja strona o Grecji dla zainteresowanych :

  www.grecja2012.pl/

 • supertlumacz

  Oceniono 45 razy -17

  Byłem przed tygodniem na placu Tahir w czasie indywidualnej wycieczki do Kairu z grupą Rosjan. Wykupiłem najtańszy dwutygodniowy pakiet wczasowy ale czas spędzałem głownie na plaży nadroższego w Hurgadzie hotelu giganta gdzie 90+% gości stanowili Rosjanie.
  Synaj niebezpieczny po penetrowany przez terrorystów i prowokatorów z Izraela.
  Rosjanie jeżdzą indywidualnie nawet do Sudanu promem z Assuanu do Wadi Haifa. Bylem 2 tygodnie temu.
  Dla mnie było wszędzie bezpiecznie bo byłem postrzegany jako Rosjanin ze względu na towarzystwo w jakim się obracałem. Poparzylem sobie od słońca okolice kości ogonowej od bezpłatnego oglądania raf.

  Ale dla was, polskich patriotów, wszędzie w Egipcie jest niebezpiecznie bo nawet Beduini zaczynają rozumieć że Polska to najbardziej służalcze dominium Izraela. WSZYSCY (nieliczni) amerykańscy turyści podają się za Kanadyjczyków...

 • krzychuberlin

  Oceniono 39 razy -3

  W Egipcie wyjezdzajcie poza Hotel reklamujac wasz nienormalny KATOLIZM

 • dzikowy

  Oceniono 15 razy 7

  "MSZ do Polaków: W Egipcie nie wyjeżdżajcie poza hotele"...

  bo Was nie wpuszczą z powrotem, skoro jeździcie z bankrutami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje