Amber Gold: "Wypłacimy zaległe pieniądze". A w gdańskim oddziale nic o tym nie widzą

08.08.2012 11:42
Ludzie stojący wczoraj przed biurami Amber Gold

Ludzie stojący wczoraj przed biurami Amber Gold (Fot. Daniel Staniszewski / Agencja Gazeta)

Amber Gold podał na stronie internetowej, że po godz. 12 rozpoczął wypłaty zaległych kwot z zakończonych lokat. Jednak w gdańskim biurze firmy pracownicy nie widzieli nic o wypłatach zaległych lokat.
W katowickiej placówce Amber Gold nie było tłoku. Sporadycznie pojawiali się klienci, pytali obsługę o warunki rozwiązania lokat przed upływem terminu. Pracownicy oddziału nie informowali, czy realizowane są wypłaty z tytułu zakończonych już lokat, tłumacząc, że zgodnie z obowiązującym regulaminem takie wypłaty dokonywane są wyłącznie na rachunki bankowe, które klienci podali przy zakładaniu lokat.

Po godz. 12 wrocławski oddział Amber Gold w ciągu kilkudziesięciu minut odwiedziło trzech klientów. Jeden z nich powiedział dziennikarzom, że otrzymał zapewnienie, iż w ciągu trzech najbliższych dni na jego konto wpłyną pieniądze z lokaty, której termin upłynął 4 sierpnia.

W Gdańsku i Krakowie pracownicy oddziałów spółki nie chcieli rozmawiać z dziennikarzami. W Gdańsku powiedzieli tylko, że nikt z nich nie ma informacji dotyczących wypłat zaległych kwot z zakończonych lokat, nie wiedzą, czy są one realizowane.

O godz. 12 w oddziale Amber Gold przy ul. Brackiej w Warszawie pracownicy oddziału poinformowali, że nie przyszedł nikt, kto chciałby zrezygnować przed terminem z założonej lokaty. Zapewnili, że po godz. 12. będą realizowane zaległe przelewy dotyczące lokat, które już wygasły.

"Mamy 149,5 mln majątku"

Spółka zapewnia, że ma wystarczający majątek do uregulowania zobowiązań. Amber Gold podała, że "posiada wystarczający majątek do zaspokojenia i spłaty wszystkich swoich zobowiązań". Firma twierdzi, że ma majątek o wartości 149,5 mln zł w postaci m.in. metali szlachetnych i nieruchomości. W poniedziałek prezes Amber Gold Marcin Plichta informował, że depozyty ok. 7 tys. klientów firmy wynoszą ok. 80 mln zł.

Jak czytamy w komunikacie spółki umieszczonym na stronie internetowej firmy, w skład majątku (aktywów) Amber Gold wchodzą: metale szlachetne o wartości ok. 60 mln zł, nieruchomości o wartości ok. 35 mln zł, w tym kamienice w historycznym centrum Gdańska, ok. 17,5 mln zł na rachunku bankowym, udzielone pożyczki o wartości ok. 15 mln zł, a także flota samochodów o wartości rynkowej ok. 8 mln zł oraz sprzęt elektroniczny o wartości ok. 7 mln zł i wyposażenie o wartości rynkowej ok. 4 mln zł. Do swego majątku spółka zaliczyła też wartości niematerialne i prawne, w tym licencje o wartości ok. 3 mln zł.

"Zawiadomienia spływają z całego kraju"

Tymczasem do prokuratury trafia coraz więcej zawiadomień od klientów spółki. Prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformował, że wpłynęło 27 zawiadomień od klientów spółki Amber Gold. Jak powiedział, dotyczą one podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Klienci uważają, że mogli paść ofiarą oszustwa.

Podał, że zawiadomienia wpływają z całego kraju. - Złożyły je zarówno osoby, którym termin lokat już upłynął, a pieniądze nie wpłynęły na ich konta, oraz klienci Amber Gold, którzy zerwali umowy z firmą - wyjaśnił. Zawiadomienia są rozpatrywane przez prokuraturę w ramach jednego postępowania przygotowawczego.Dyżurny: główne zadanie to aktualizacja serwisu i trzymanie ręki na pulsie. To dyżurny ma ogarniać bieżączkę i być pierwszym kanałem, przez który trafiają do nas newsy. Co konkretnie ma robić?Zobacz także
Komentarze (117)
Amber Gold: "Wypłacimy zaległe pieniądze". A w gdańskim oddziale nic o tym nie widzą
Zaloguj się
 • ok-cham

  Oceniono 31 razy 31

  Kolejny pic i zasłona dymna wypuszczone przez prezesa Bursztynowego Eldorado i nic więcej. Ów "rekin międzynarodowej finansjery" bez paszportu próbuje kupić sobie jeszcze jeden, kolejny dzień zwłoki przed nieuniknioną plajtą. Płaci więc wirtualne krocie - to już nie są dotychczasowe bajki o kupce złota i 20 mln na kontach technicznych, ale podbił stawkę i zasłania się kwotami z pogranicza abstrakcji i surrealizmu. Wie, że już dawno przekroczył linię, poza którą nie istnieją żadne granice ściemy. Chyba jednak nawet najgłupsi z jego klientów nie dadzą się już na to nabrać i czekają już nie tyle na pieniądze, których nie ma, bo i skąd, ale na zapuszkowanie oszusta w trybie pilnym i nieuchronnym.

 • single_malt

  Oceniono 24 razy 24

  "jak bedziemy mieli to oddamy, a jak nie bedziemy mieli, to bedziemy mowili ze oddamy ."

  Cytat z Bohdana Smolenia, Poznannski Kabaret Tey, lata siedemdziesiate

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 27 razy 23

  Idioci?

  "wpłynęło 27 zawiadomień od klientów spółki Amber Gold(...)dotyczą one podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem."

  Donosili na siebie, że nie wiedzieli co robią?!
  ;>>>

 • onsork

  Oceniono 21 razy 19

  jeszcze do wczoraj bylem przekonany
  ze plichta tworzyl sobie typowy biznesik po polsku
  do momentu jak komus sie to nie spodobalo
  i wywolal burze ktorej nie bylby w stanie wytrzymac nawet niejeden bank,
  tzn.tak naglych wyplat i pomijam fakt czy zamierzal wyplacac pieniadze czy tez nie,
  czy to byla piramida czy tez nie

  ale teraz jestem blizej tezy ze to on sam wywolal ta panike
  i bylo to przemyslane i zaplanowane dzialanie
  aby sprowokowac ludzi do likwidacji lokat,
  wowczas w obliczu prawa zagarnia 40% wplaconych pieniedzy
  i tak naprawde po czasie nic nie mozna mu zarzucic
  poniewaz klienci sami tego chca, tzn.likwidacji lokaty
  a ze kiedys tam zgodzili sie na takie warunki podpisujac umowe to juz inna kwestia

  wystarczy zadac sobie jedno pytanie, kto najwiecej zyska na likwidacji lokat i tej panice?
  majstersztyk socjotechniczny

 • fankaczek

  Oceniono 33 razy 19

  Marcin Plichta jest winny temu zamieszaniu. Niech poszkodowani go znajda i sami wyznacza mu sprawiedliwość. Jak 100 osób ubije 1 to nikt nie będzie winny.

 • bardzostarywesolymiech

  Oceniono 30 razy 18

  A ja właśnie wpłaciłem swoje pieniądze do Amber Gold :) Niech mają...

 • jajasobierobicie

  Oceniono 17 razy 17

  Nie "Amber wypłaca pieniądze" tylko poprawnie powinno być "Amber mówi, że wypłaca(ci) pieniądze"
  To co robicie to nie jest rzetelne dziennikarstwo.

 • g0sciu

  Oceniono 22 razy 16

  dobre by bylo, gdyby okazalo sie ze ag faktycznie ma te pieniadze, a teraz kokosy zbija na potracaniu klientom kilkudziesieciu procent wsadzonej kwoty jako kara za zerwanie lokaty...

 • mosfet29

  Oceniono 21 razy 13

  Potwierdzam pieniadze wyplacaja!

  Wlasnie dostalem przelew o Plichty tytulem wynagrodzenia za pomysl na biznes.
  Jednoczesnie prosil mnie o nowy, podobno pelno jeszcze jeleni do wypatroszenia a Getin robi konkurencje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje