Artyści i politycy apelują o uwolnienie członkiń Pussy Riot. "Panie Putin, ..."

08.08.2012 08:39
Twitt Yoko Ono

Twitt Yoko Ono (Fot. Twitter.com)

- Panie Putin, jest pan mądrym człowiekiem, chce pan walczyć z artystami i ich przyjaciółmi? - napisała na Twitterze Yoko Ono. Apelowała w ten sposób o uwolnienie rosyjskich piosenkarek z zespołu Pussy Riot, sądzonych w Moskwie. Apel w obronie artystek wystosowali również Madonna i posłowie niemieckiego Bundestagu.
Dziś ostatni dzień procesu członkiń zespołu Pussy Riot. Maria Alochina, Jekaterina Samuseiwcz i Nadieżda Tołokonnikowa siedzą w moskiewskim areszcie od marca. Sądzone są za "chuligaństwo", czyli za występ muzyczny w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie w lutym, gdzie wykonały utwór "Bogurodzico, przegnaj Putina".

Tymczasem z całego świata płyną głosy apelujące o uniewinnienie artystek. Słynna piosenkarka Madonna przerwała swój koncert w Moskwie, by powiedzieć fanom, że modli się za uwolnienie dziewczyn. Yoko Ono wysłała twitta z apelem do Putina. "Jest pan mądrym człowiekiem, nie musi pan walczyć z artystami i ich przyjaciółmi" - napisała wdowa po Johnie Lennonie.

Sprawą Pussy Riot zajmują się również politycy. 121 deputowanych niemieckiego Bundestagu wysłało list do władz Rosji potępiający aresztowanie piosenkarek. Nie zapadł jeszcze wyrok, a spędziły one już w więzieniu 5 miesięcy.

Putin już apelował, by wyrok na piosenkarski nie był "zbyt surowy". Prokurator żąda kary 3 lat kolonii karnej, chociaż sąd prawdopodobnie obniży jeszcze wyrok.

Zobacz także
Komentarze (67)
Zaloguj się
 • pendrek_wyrzutek

  0

  abhaod: "a jak POssy Riots?

  Kumplowa Zadyma.

 • tybet64

  Oceniono 2 razy 0

  że modli się za uwolnienie dziewczyn.

  No to musiałaby klęknąć przed Putinem.Może by coś uzyskała.

 • destinyforall

  Oceniono 9 razy 1

  Czy etykietka "artysta" zwalnia od odpowiedzialności za to, co się robi ? Co za różnica, artysta, hydraulik czy księgowy. Równość to równość. Yoko Ono żyje w innym świecie, nie zdaje sobie sprawy z rzeczywistości, jaka panuje w Rosji. Niech zamieszka w Moskwie, ciekawe czy też będzie prowadzić "wojnę" z Putinem. Tzw. "artystki", zasługujące bardziej na nazwę Pussy Idiot, musiały się liczyć z konsekwencjami i tyle. Normalni ludzie nie odwalają takich numerów.

 • ewswr

  Oceniono 8 razy 0

  Co ma do tego Putin? Ten umył rece. To sprawa patriarchy Cyryla. Ale tłum pajaców chcę zabłysnąc, nawet nie wnikając w sprawe. Dla nich tylko Putin to godny przeciwnik.

 • tadestades

  Oceniono 4 razy 4

  A ja się zastanawiam co by było, gdyby jakaś polska kapela punkowa w którymś z warszawskich kościołów wykonała utwór "Donald ma Tolę"? Co wtedy by pisały nasze gazety, nasi publicyści, co by mówili politycy, artysci...?
  Warto o tym pomyśleć nim się wyda wyrok w sprawie z obcego podwórka.

 • nutel.la

  Oceniono 9 razy -1

  Mówcie co chcecie, ale dziewczyny przesadziły i teraz mają co chciały. Nie trzeba było się zachowywać prowokacyjnie. Za głupotę się płaci...

 • 2login

  Oceniono 4 razy -2

  Ale dlaczego wszyscy mówią że to była profanacja cerkwi? Czy ktoś obejrzał ich występ ze zrozumieniem? Ich występ to była punkowa piosenka, a właściwie pieśń religijna - kierująca prośbę do Boga o odejście Putina. Trzeba być tempym idiotą, żeby nazywać Putina mędrcem swoją drogą.

 • xtalatx

  Oceniono 1 raz -1

  polscy artyści to konformiści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje