Dyrektor z Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Przyjąłem łącznie 370 tys. zł łapówek

08.08.2012 06:00
PRZEGLĄD PRASY. Brałem łapówki - przyznał Stanisław M., były dyrektor z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Prokuratura twierdzi, że pierwszy raz udało się złamać zmowę milczenia górniczych notabli. Wcześniej do łapówek przyznawali się tylko ci, którzy je dawali. A Stanisław M. zeznał, że wziął ponad 370 tys. zł od biznesmenów z branży górniczej - pisze "Gazeta Wyborcza".
Stanisław M. to były zastępca dyrektora zakładu logistyki materiałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Katowicka prokuratura twierdzi, że śledczym pierwszy raz udało się złamać zmowę milczenia panującą wśród górniczych notabli. Wcześniej, jeśli ktoś już przyznawał się do korupcji w tej branży, byli to biznesmeni wręczający łapówki. A Stanisław M. po prostu przyznał się, ujawnił nazwiska i wskazał, za co wręczali łapówki.

- Na podstawie jego zeznań oskarżyliśmy o korupcję 11 właścicieli bądź dyrektorów firm współpracujących z Jastrzębską Spółką Węglową. Wręczyli oni Stanisławowi M. ponad 370 tys. zł - przekonuje prokurator Leszek Goławski, rzecznik prasowy Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Zorganizowaną Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach.

Ale według mecenasa Henryka Wcisły, obrońcy jednego z oskarżonych przedsiębiorców, sprawa nie jest tak jednoznaczna i oczywista. - Bo motywy, dla których Stanisław M. przyznał się do korupcji, są dla mnie wielce zagadkowe. A to, że został skazany, wcale nie oznacza, iż to mój klient dawał mu pieniądze. Prokuratura będzie to musiała dopiero udowodnić - mówi nam Wcisło. Stanisław M. nie pracuje w JSW, poszedł na emeryturę. W branży górniczej traktowany jest jak zadżumiony.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej"

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • turkiestan

  Oceniono 1 raz 1

  I kto takie bydlę zrobił prezesem.Przecież gdyby był człowiekiem posiadałby ludzkie zachowania ,honor i kulturę.Człowiek nawet mało inteligentny wie że biorąc taką pensję nie wypada brać łapówek.Niech mi ktoś wytłumaczy czy takie bydło się rodzi czy dopiero dziczeje po dojściu do władzy???? Jak pomyślę że podobne kołki rządziły w innych zakładach to nie ma się czemu dziwić że firma przez lata na minusie a po przejęciu przez inwestora zagranicznego po 1 roku wykazuje milionowe zyski a inwestor nie zdążył zainwestować nawet 1 $ w firme.

 • konrad9955

  Oceniono 5 razy 5

  W Chinach wiedzieliby co z nim zrobić. W Polsce świadczy to jedynie o operatywności gościa. Cóż takie państwo.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 4

  Kto daje łapówki,to sie przyznaje szybko,ale ten kto bierze,przyznaje sie tylko do tej kwoty,którą podali dający! Prokuratura bezradna hahhahaa!

 • dudibudi

  Oceniono 9 razy 5

  Michnik też miał sprawy biznesowe z Rywinem Czarzastym, Kwiatkowskim,Milerem i jakoś wszyscy się dobrze mają. Pokazują ich w TV jak normalnych nobliwych obywateli.......czyżby pokłosie okrągłostołowej postubeckiej władzy.

 • drugi-henryk

  Oceniono 4 razy 4

  JAK DŁUGO JESZCZE.../ ???/ DO CHOLERY .../???/

 • 55_latek

  Oceniono 12 razy 12

  Też mi nowość, że dyrektor kopalni berze łapówki.
  Łapówki brali zawsze wszyscy dyrektorzy kopalni.
  Każdy nowy dyrektor zaczynał od wypowiedzenia umów firmom, które zawarły z kopalnią umowy za jego poprzednika. Kto łapówki nie dał, umowy nie miał.
  Proste, znane od lat.
  Tylko prokuratura "nie znalazła" winnych jakby co najmniej szukała.

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 9 razy 7

  Heh to i tak mało powiedział.
  Generalnie Górnictwo jest tak skorumpowane że nie znam bardziej złodziejskiej branży.
  Do pracy też czasem nie trzeba chodzić bo za 30 zł kierownik wpiszę szychtę i kartą odbije.

 • tkm333

  Oceniono 14 razy 2

  Czy syn premiera Tuska też dorabia sobie w tej spółce, jak w OLT? Przecież zna się na wszystkim.

 • jedyny_leon

  Oceniono 15 razy 15

  No to zgadywanka;
  Ile dostanie pan dyrektor?!
  Stawiam na zawiasy....no bo jak by jechał rowerem pod wpływem alkoholu pewnie by siedział. No ale u nas za morderstwa na dzieciach( wikary z Poznania, mama Madzi itd.) czy łapówy to się nie ma co martwić i nawet aresztem gnojka nie postraszą:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje