Biograf Hitlera, prof. Karol Gruenberg nie żyje

07.08.2012 17:55
Nie żyje profesor Karol Gruenberg, historyk z UMK w Toruniu. Był autorem wielu publikacji poświęconych hitleryzmowi. Napisał m.in. biografię Adolfa Hitlera. Miał 89 lat.
Prof. Gruenberg urodził się w 1923 r. w Drohobyczu. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim w 1951 r., doktoryzował się 1958 r., a habilitację uzyskał w 1968 r. Profesorem został w 1985 r. W 1968 r. rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, na Wydziale Nauk Historycznych. W latach 1976-1984 kierował Zakładem Historii Powszechnej i Polski XIX i XX w. W 1993 r. przeszedł na emeryturę, ale zajęcia dla studentów prowadził do 2001 r.

Prof. Gruenberg pracował też i zasiadał w radach naukowych w Instytucie Krajów Socjalistycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich - Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Historyk hitleryzmu, biograf Hitlera

Prof. Gruenberg specjalizował się w historii XX w., a w szczególności w problematyce stosunków niemiecko-sowieckich, sowiecko-polskich oraz polsko-ukraińskich. Był autorem wielu publikacji dotyczących hitleryzmu. Napisał m.in. książki: "Adolf Hitler. Biografia", "Życie osobiste Adolfa Hitlera", "SS - czarna gwardia Hitlera", "Joachim von Ribbentrop. Kariera ministra Trzeciej Rzeszy (współautor), "Hans Frank na Wawelu" (współautor).

Napisał też bądź był współautorem takich pozycji jak "Hitler-Jugend", "Polska karta Stalina" i "Czwarty rozbiór Polski".

Najnowsze informacje